Годишњица пробоја јасеновачких логораша
3 minutes
Око 600 преживелих затвореника злогласног усташког логора Јасеновац, у нацистичкој Независној држави Хрватској, покушало је на данашњи дан 1945. године у очајничком јуришу на стражаре да се докопа слободе, али је у томе успело само њих 60. У тој највећој „фабрици смрти" на Балкану у Другом светском рату, од лета 1941. до 30. априла 1945. усташе су убиле стотине хиљада махом Срба, Јевреја и Рома.
Концентрациони логор Јасеновац био је највећи логор смрти у тадашњој НДХ на простору окупиране Југославије за време Другог светског рата. Формиран је у августу 1941. године, а осмислио га је један од највећих ратних злочинаца тог доба Макс Лубурић, који био и први командант логора.
Логор су уништиле усташе априла 1945. године да би сакриле своје злочине.
„Радни логор Јасеновац", како га назива хрватска државна администрација, био је стратиште за Србе, Роме и Јевреје оба пола, свих узраста, социјалних, образовних и других профила, као и за комунисте, партизане, помагаче и симпатизере Срба, Рома и Јевреја, преноси портал РТС. Систем логора Јасеновац био је злогласан по варварским методама и великом броју жртава.
Срби и Роми на путу за концентрациони логор (Фото US Holocaust Memorial Museum/Музеј револуције
народности Југославије)
Професор Гидеон Грајф, историчар специјализован за Холокауст, аутор значајне монографије „Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности", наводи да је „Јасеновац био далеко бруталнији од Аушвица". У процесу „прочишћења хрватске нације" српска деца су убијана заједно са одраслима.
Током четири године, између априла 1941. и маја 1945, у усташкој НДХ убијено је 73.316 малишана.
Током Другог светског рата, једино место у целој Европи у којем су постојали специјални логори за децу била је Хрватска. Огроман број деце, око 12.000, спасен је од усташког погрома, а за ту акцију најзаслужнији су Диана Будисављевић и десетине племенитих људи који су јој помогли.
Број жртава у концентрационом логору Јасеновац никада није тачно утврђен. Логорска архива је два пута уништавана – почетком 1943. и априла 1945. године. Земаљска комисија Хрватске, основана 1945. године, констатовала је у извештају Међународном војном суду у Нирнбергу да је број жртава између 500.000 и 700.000. Немачки генерали из Другог светског рата давали су веома различите податке о броју Срба убијених у НДХ, али им је заједничко да сви помињу стотине хиљада страдалих.
Enclosures:
160z120_Jasenovac-1.jpg (10 KB) |
No comments:
Post a Comment