Dosta sa vređanjem jasenovačkih žrtava
23. oktobar 2010. 16:06 > 16:07
Apel Jevreja Ivi Josipoviću da se isprave lažne slike o Jasenovcu kao o gotovo regularnom zatvoru umesto najcrnjem koncentracionom logoru.
Izostavljeno: Ustaše ubijaju civile kod Jasenovca
Rukovodilac Biblioteke i arhiva Jevrejske opštine Zagreb Julija Koš apelovala je na predsednika Hrvatske Ivu Josipovića da iskoristi svoj uticaj kako bi se ispravile lažne slike o istorijskoj stvarnosti koje prikazuje muzej u Spomen-području Jasenovac, čija postavka pokazuje potpuni nedostatak empatije prema žrtvama i njihovim stvarnim nepravedno tragičnim sudbinama.
"Osnovni problem postavke je što prešućuje bitne činjenice. Istorijsku stvarnost prikazuje eufemistički, te manipulisanjem podacima od istine stvara laž. Jasenovac je prikazan kao neko uopšteno loše mesto u lošim vremenima, a postavka ni približno ne objašnjava šta se tamo zaista dogodilo, kome i zašto, te ko su počinioci", navela je Košova u apelu i dodala da je muzejska monografija načinjena u istom tonu.
Ona je istakla da je najgore što se ovo teško i uporno vređanje jasenovačkih žrtava događa na samom mestu sistemski planiranog i provedenog masovnog zločina nad njima, čime se žrtve na simboličan način ponovo ubijaju, ali ovog puta ne u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj nego u Republici Hrvatskoj, čijih više merodavnih zvaničnika svojim aktivnim i pasivnim delovanjem ovakvoj postavci trajno iskazuju otvoreno ili prećutno odobravanje.
"Postavka je 'bez priče o zločinu', kako je u stručnom časopisu ocenila jedna hrvatska muzejska stručnjakinja. Čak je na samom svečanom otvaranju tadašnji predsednik Hrvatske Stipe Mesić u svom obraćanju prisutnima otvoreno iskazao sumnju da će mladi na osnovu te postavke moći shvatiti istinu o Jasenovcu", podsetila je Košova.
Ona je dodala da su, iako bi zločin počinjen u Jasenovcu po definiciji trebalo da bude polazna tačka postavke, ključne informacije o njemu izostavljene, a istaknute i naglašene one nebitne.
"Na primer, zarobljenici su u 'slobodno vreme' izrađivali figurice od gline i pušili, 'dopisivali' se sa rodbinom i prijateljima, pisali pesmarice i knjižice sa kulinarskim receptima?! Zarobljenici su prikazani na rubu pa i preko ruba vređanja", istakla je Košova.
Ona je kao primer toga istakla navode da je skela kojom su žrtve prevožene na masovno gubilište jednostavno "prevozila preko Save", da su zarobljenici "sami vodili radnu službu /prisilni rad/", da su zarobljenice bile "mlade i zdrave" i "smeštene u novu zidanu zgradu", a da su u ukupno stotinjak rečenica muzejske legende autori našli mesta da posebno naglase da je "među njima bilo i kriminalki i prostitutki".
"Nisu prikazani ustaški rasni zakoni protiv određenih etničkih grupa (Srba, Židova i Roma) i sistemsko etničko čišćenje koje su ustaše proveli na osnovu njih, pre svega upravo u Jasenovcu", istakla je Košova.
Ona je naglasila da autori dosledno izbjegavaju da prikažu ustaški režim kao organizatora i izvršioca jasenovačkih zločina, što je bio.
"Progon Srba je, na primer, lapidarno i potpuno eufemistički u muzejskoj legendi opisan kao 'hrvatska nacionalna i državna specifičnost' ('specifičnost' odnosno posebnost jer nacisti nisu progonili Srbe, pa autori ustaški genocid nad Srbima radije pripisuju hrvatstvu?!). Organizatori i najozloglašeniji ustaški izvršioci zločina predstavljeni su neutralno, na granici punog poštovanja, kao državnici, zvaničnici i 'voditelji radne službe', a ne kao počinioci ratnog zločina i osuđeni ratni zločinci", napomenula je Košova.
Ona je podsetila da je, uprkos protestu više predstavnika Jevrejskih opština i stručnjaka iz bivše Jugoslavije zbog takvog izbegavanja prikazivanja istine o Jasenovcu, hrvatski ministar kulture javno naglasio da nema nameru da učini bilo kakve korake za promjenu ovog stanja.
"Muzej u Jasenovcu nije muzej umetnina, čija se postavka nekome može više, a drugome manje sviđeti. On mora prikazati istorijsku istinu tako da je svako nakon posete razume, ili ga treba zatvoriti. Istina mora i može biti jasno iskazana čak i uz izbegavanje prikazivanja drastičnih scena, što je navodno bila (očigledno promašena) namera autora. Postavka čak ne mora biti kvalitetno načinjena, ukoliko angažovani autori nemaju takvih sposobnosti, ali ne sme prikrivati i preokretati istorijsku stvarnost, kao što je sada slučaj", poručila je Košova.
(Srna)
http://www.mondo.rs/s186819/ex-YU/Dosta_sa_vredjanjem_jasenovackih_zrtava.html