Thursday, July 26, 2018

Linta komentariše poruke Grabar Kitarović iz Jasenovca

bigportal.ba

Linta komentariše poruke Grabar Kitarović iz Jasenovca – BiGportal.ba

2-3 minutes


Objavljeno: 26.7.2018.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže da je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović tokom posete Spomen području Jasenovac, zajedno sa izraelskim predsednikom Ruvenom Rivlinom, izrekla više neistina čiji je cilj prekrajanje istorije iz vremena Drugog svetskog rata.

Povodom njene izjave da je ustaški režim doneo u jednakoj meri strašna stradanja Jevrejima, ali i Srbima, Romima i Hrvatima, Linta navodi da je u zločinačkoj tvorevini NDH izvršen nezapamćen genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima a nad Hrvatima nije jer su masovno podržali osnivanje NDH.

„Stalna muzejska postavka u Spomen području Jasenovac prikazuje lažnu sliku nekadašnje fabrike smrti, a ne prikazuje masovni zločin koji su ustaše počinile nad Srbima, Romima i Jevrejima na najsvirepije načine", navodi Linta.

Komentarišući njenu izjavu da su se ustaškom režimu tobože suprostavili mnogi Hrvati čime su Hrvatsku svrstali na ispravnu stranu istorije, Linta kaže da su, prema podacima istoričara uoči kapitulacije Italije u jesen 1943. godine, Srbi činili značajnu većinu u partizanskim jedinicama.

Grabar Kitarović je na licemeran način pokušala da stavi znak jednakosti između fabrike smrti Jasenovac i zloglasne NDH sa građanskim ratom u Hrvatskoj tokom devedesetih godina prošlog veka, ponovivši besmislenu tvrdnju da je Hrvatska tokom devedesetih godina bila izložena agresiji, kaže on.

Linta kaže i da iako u Ustavu Hrvatske piše da je njen temelj antifašizam, u stvarnosti antifašizam je mrtvo slovo na papiru.

„Temelj savremene Hrvatske je antisrpstvo i obnovljena ustaška ideologija", zaključio je on.

(Tanjug)

 

Sunday, July 22, 2018

Гидеон Грајф најављује књигу о Јасеновцу

standard.rs

Гидеон Грајф најављује књигу о Јасеновцу

http://newlookworld.com/

4-5 minutes


недеља 22. јул 2018. 15:19

Књига о Јасеновцу биће написана на три језика и намењена најширој читалачкој публици

Крајње је време да се сазна истина о усташким злочинима, сматра водећи истраживач Института за Холокауст „Шам Олам" из Израела Гидеон Грајф и најављује књигу истине о Јасеновцу.

Говорећи о патњама логораша, Грајф примећује да је у Јасеновцу долазило до изражаја „нестварно сладострашће усташких злочинаца", који су убијали логораше.

„Они су се забављали, обожавали су смрт уместо живота. Врло је болесно то извртање свих људских вредности, њихов суноврат у екстремну нељудскост", рекао је Грајф за Политику.

Указујући на заједничку историју Срба и Јевреја, Грајф је рекао да открива све више сличности у страдању два народа.

„Убијани су у истим логорима, у нацистичким и усташким фабрикама смрти, а данас смо суочени са снажним настојањима да се број њихових жртава смањи, да се релативизује. Када то знамо, осећате да сте део те велике трагедије, трагедије коју деле Срби и Јевреји", рекао је Грајф.

Истовремено је најавио да, у сарадњи с амбасадорком др Љиљаном Никшић и другим колегама, припрема књигу истине о Јасеновцу.

„Биће то књига штампана на три језика — популарна књига, али у добром, потпуном значењу ове речи јер људи који живе у овој и на прагу 2019. године много тога не знају о Јасеновцу", навео је он.

Како је додао, књига ће бити намењена „обичним људима, непрофесионалцима", односно широј публици која ће моћи да се путем ње упозна са бројним чињеницама и визуелним материјалом.

„Веома је важно да се истина о Јасеновцу рашири, да се сазна за њу, да се о њој учи, да се тој истини други подучавају. Мислим да ће то бити нека врста прекретнице пошто је крајње време да се сазна истина о усташким злочинима", сматра Грајф.

Упитан шта га мотивише да упорно и доследно брани истину о Холокаусту и геноциду, па и о логору Јасеновац, Грајф каже да је то борба за истину.

„Ми се данас суочавамо с покушајима да се историја ревидира, да се изврне, сведоци смо настојања да жртве тих злочина буду још једном убијене. Наша је дужност да се стално боримо против тога. Морамо се борити против било ког и било чијег покушаја да се историја фалсификује, да се представи кроз накнадно изопачену и лажну слику", поручио је Грајф.

Сматра да то дугујемо свим оним Србима, Јеврејима и Ромима који су били жртве прогона и дискриминације, мучења, најстрашнијих понижења и убијања на крају злочиначке тортуре.

„У тој безмерној људској трагедији жртве су биле и остале светлост која обасјава истину, светлост су били појединци, као Дијана Будисављевић, који су жртвама пружали руку спаса", рекао је Грајф.

Водећи истраживач Института за Холокауст „Шам Олам" из Израела нагласио је да Аушвиц и Јасеновац „никада не смемо заборавити, они су опомена за сав људски род".

„Тога треба да се сетимо и данас и увек у будућности", напоменуо је он.

Осврнуо се и на изложбу „Јасеновац — право на заборав", која је у оквиру српско-јеврејског академског пројекта у јануару ове године била представљена у Уједињеним нацијама у Њујорку, оцењујући да је поставка од изузетне важности јер је на њој приказана права истина о усташкој НДХ и логору Јасеновац.

Извор Танјуг/Спутњик, 22. јул 2018.