Јосиповић и Перес одали пошту у Јасеновцу
недеља, 25 јул 2010 15:59 Вести
Хрватски председник Иво Јосиповић и његов гост, израелски председник
Шимон Перес поклонили су се данас жртвама усташког логора смрти у Јасеновцу
"Овај логор је другачији од других јер жртве нису били само Јевреји", рекао је Перес и додао да се Јасеновац разликује од осталих логора по начину убијања - чекићима, ножевима и камењем, што сведочи о мржњи и бруталности.
Јосиповић је рекао да је Јасеновац место суочавања са прошлошћу.
"Прошлост је била тешка, прошлост је била болна, али морамо извући поуке да би наше сутра било боље и да се страхоте које су се догодиле овде и на многим другим местима више никада не понове", рекао је Јосиповић.
Он је додао да је Јасеновац место страшног злочина, место на којем су злочиначке усташке власти убиле бројне Србе, Јевреје, Роме и Хрвате, само зато што су били друкчији.
Председници су се сагласили да је важно образовати будућа покољења како се овакве трагедије више никада не би поновиле.
"Није довољно не заборавити него треба и поучавати о трагедији која трује достојанство и оних убијених и оних који су преживели", рекао је Перес.
У кратком обраћању Перес се дотакао и иранског председника Махмуда Ахмединеџада који негира холокауст да би, како је рекао, "омогућио легитимитет наставка убијања".
Перес је данас у Кадишу присуствовао молитви за мртве коју су предводили хрватски рабини Котел Да Дон и Луцијан Прелевић, након чега су два председника положила венце на споменик "Јасеновачки цвет", те разгледала Меморијални музеј.
Перес ће се састати и са хрватским премијером Јадранком Косор, чиме ће завршити вишедневну званичну посету Хрватској.
Логор Јасеновац отворен је недуго након успостављања Независне државе Хрватске, средином 1941. године, а престао је да постоји тек завршетком Другог светског рата 1945. године. У Јасеновцу, који је био најсуровији и најбруталнији систем логора смрти хрватских усташа, људи су убијани од 21. августа 1941. до 22. априла 1945. године. Јасеновчаки логор сматра се највећим концетрационим логором за истребљење људи на територији некадашње НДХ, а чинио га је комплекс од неколико подлогора дуж реке Саве, на плавној равници Лоњског поља. Ту се налази од 210 до 241 квадратних километра масовних гробница, а Доња Градина је била највеће стратиште и једино подручје јасеновачког система логора смрти које је до сада истражено. Процене засноване на извештају државне Комисије ФНРЈ за утврђивање злочина окупатора и њихових савезника као и Центра "Симон Визентал" говоре да је у логорима Јасеновца убијено 500.000 Срба, 80.000 Рома, 33.000 Јевреја, више од 20.000 деце и 120.000 антифашиста, припадника других народа и народности.
http://www.in4s.net/globus/78-globus/19942-2010-07-25-15-03-43