Saturday, February 03, 2018

Weinbaum: Jasenovac exhibition worst I’ve ever seen

inserbia.info

Weinbaum: Jasenovac exhibition worst I've ever seen

InSerbia with agencies

3-4 minutes


"The setting in Jasenovac is one of the worst exhibitions I've ever seen. This is a true example of blurring the history of the Holocaust and Croatia is not the only country to do it," said Dr. Laurence Weinbaum, President of the World Jewish Congress, after visiting the memorial site of the infamous Ustasha Jasenovac camp. He was shocked that the way of showing the people the Ustasha tortured and killed in one of the most horrible concentration camps in Europe during the Second World War was shown in this way.

According to him, the setting was also technically badly set up and wrongly conceived, and he added that he had to kneel to see some parts of the collection.

Dr. Weinbaum is a long-time diplomat, he dealt with the suffering of the Jews, taught about the history of the Holocaust, and is one of the best connoisseurs of the events in the camps opened by the Nazis and their sympathizers, such as the quisling regime of the infamous Ante Pavelic. Weinbaum is also the chief director of the Israeli Foreign Relations Council, and after a review of the exhibition he made a series of criticism. During his visit, otherwise, there were no Croatian officials accompanying him.

"Society in Croatia today is not healthy, and unconvincingly sound claims that today's Croatia is not a follower of NDH. The celebration of the criminals is entering into Croatian society," stated Weinbaum, claiming that Jasenovac exhibition does not speak about what was happening there. The Croatian authorities should support the establishment of a mixed committee, including scientists from the world and Croatia, in order to provide answers to Holocaust issues in Croatia. According to him, the problem is in historians, because it comes "from the top". It is not about ignorance, but about negation and blurring, and a mature society is needed that will not shift responsibility on others and accuse them, but will take responsibility.

Dr. Weinbaum is also very sharp when it comes to the number of victims of Jasenovac, especially regarding the official list with which Croatian politicians most often go public. He claims that in Croatia during the Ustasha regime 30,000 Jews were killed and that this was a real reality:

"Many crazy people say that it was not like that. The health of many societies, including Croatian, depends on the relationship with the Holocaust. I hope that Croatia will have the strength to face the crimes of the NDH and will oppose those who glorify it."

Academician Vasilije Krestic says that Dr. Weinbaum's reaction is not surprising, since Croats have been trying for years to cover and diminish the crimes against the Serbs and Jews.

"Officials want things to look the way the Ustashas presented them, that they were labor camps, not death camps," comments Krestic.

"They are very persistent in denying their own crimes and this is only a proof that they do not want to face the truth. Their policies correspond to Josip Broz's policy, when everything was buried and silenced, and the number of those killed reduced and covered."

He adds that the exhibition about Jasenovac in the United Nations building has the real truth come to the fore and the whole world can see it these days.

 

Krvnik bi da opere ruke

bigportal.ba

Krvnik bi da opere ruke – BiGportal.ba

11-14 minutes


Objavljeno: 3.2.2018.

Piše: Slobodan Ikonić

Holokaust i Hrvati

Bes i srdžba kojima je Hrvatska reagovala na izložbu o jasenovačkim zločinima, otvorenu u sedištu UN u Njujorku, izazvali su suprotan efekat jer će postavka o jednom od najvećih zločina Drugog svetskog rata krenuti po mnogim gradovima i zemljama širom sveta

Dok se širom sveta obeležava Dan sećanja na žrtve Holokausta, Hrvatska divlja i besni što se neko usudio da podseti i na njenu ulogu u tom velikom zločinu. Služeći se zamenom teze, ili što bi rekli psiholozi – projekcijom vlastitih negativnih osobina na druge, hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova je optužilo Srbiju da izložbom o Jasenovcu, u sedištu UN u Njujorku, „manipuliše i plasira lažne podatke", te da stradanje žrtava u tom ustaškom logoru iz Drugog svetskog rata koristi u „propagandne svrhe".
Stav hrvatskog ministarstva objavljen je pošto su beogradske „Novosti" obelodanile da je Hrvatska na sve načine pokušavala da spreči izložbenu postavku o Jasenovcu, ali je odustala kada je generalni sekretar UN Antonio Guteres odobrio otvaranje izložbe o ustaškim zločinima nad Srbima, Jevrejima i Romima.
Štaviše, u danu kada se svi sa dužnom pažnjom poklanjaju senima šest miliona jevrejskih žrtava stradalih u nacističkim koncentracionim logorima (27. januar, dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi), Hrvatska upućuje Srbiji zvaničnu protestnu notu zbog izložbe o zločinima u ustaškom logoru Jasenovac, a koju je u sedištu UN otvorio Ivica Dačić, šef srpske diplomatije, optužujući ga da „nastavlja sa zloupotrebom i manipulisanjem žrtvama Jasenovca u dnevnopolitičke svrhe", i da „neistinite i uvredljive izjave upućene Hrvatskoj i njenim zvaničnicima dovode u sumnju iskrenost deklarativnih stavova Srbije o želji za pomirenjem i izgradnjom dobrosusedskih odnosa"…

ŠTA BOLI HRVATE? Izgleda da su susede u Zagrebu posebno zabolele Dačićeve reči da je potrebno javno osuditi svaku vrstu istorijskog revizionizma koji negira zločine počinjene u Drugom svetskom ratu, te da logor Jasenovac mora ostati jedan od najznačajnijih simbola stradanja Srba, Jevreja, Roma, antifašista Hrvata i drugih nacija, simbol masovnog i besprimerno surovog ubijanja. Dačić je uz to pozvao hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da ode u Jasenovac, pokloni se postradalima i jasno kaže ko su žrtve.
Biće da im je zasmetala i Dačićeva opaska da pitanje memorijalizacije logora Jasenovac do danas nije rešeno na primeren način, a da je jedan od razloga što su ustaški logorski objekti sistematski uništeni, dok su nacistički logori (ono što je od njih ostalo po povlačenju SS-a) očuvani i od njih su stvorena mesta sećanja i edukacije.
A što se tiče protestne note, Dačić nije krio svoje iznenađenje i ozlojeđenost navodeći da je izložbu o Jasenovcu u UN trebalo da organizuje Hrvatska, a ne Srbija, te da on u svom govoru nije izneo lažne činjenice i podatke. „Šta je u tome lažno? Ja sam rekao da je to jedini logor u Evropi koji nije bio pod Hitlerovom Nemačkom, nego pod ustašama, drugo da su tamo ljudi ubijani na najsvirepiji način", rekao je Dačić i dodao da je sistem ubijanja u koncentracionim logorima pod kontrolom Nemaca bio drugačiji – putem gasnih komora, dok je u Jasenovcu postojalo takmičenje čuvara ko će koliko zaklati Srba, Jevreja i Roma, i da je iz hrvatskih izvora poznato da je tokom jedne noći pobednik morbidne trke zaklao 1.360 Srba, za to specijalno izrađenim oruđem – „srbosjekom" – nožem za klanje Srba. „Prosto ne mogu da verujem da se neko još ljuti i da mi treba da se izvinjavamo što smo organizovali izložbu o tome kako su nas klali i ubijali. To je stvarno vrhunac licemerja i bezobrazluka", podvukao je Dačić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sve je sveo na plastičnu ocenu da je protestna nota Hrvatske Srbiji zbog izjava ministra Dačića ravna onoj koju bi Nemačka uputila Jevrejima zbog obeležavanja Dana Holokausta.

MEĐUNARODNI PROJEKAT „Jasenovac – pravo na nezaborav" prva je izložba međunarodne ekspertske grupe GH7 (istoričari iz sedam zemalja UN) koja je 72 godine posle Drugog svetskog rata uspela da fokus delegacija UN usmeri na jasenovačke mučenike.
Šef te ekspertske grupe i glavni kustos izložbe u UN je istoričar Instituta za Holokaust „Šem Olam" u Izraelu Gideon Grajf, koji je Jasenovac odavno prozvao balkanskim Aušvicom, a posebno je ukazivao na činjenicu da mnogi do sada nisu ni znali u kojoj se državi dogodio jasenovački zločin, a kamoli da ga lociraju! „A istorija ubijenih u Jasenovcu nije samo istorija smrti već istorija o zverstvima, zlu, sadizmu i nečoveštvu. U koncentracionim logorima koje su vodili Hrvati smrt je smatrana vrhunskom vrednošću", rekao je Grajf.
Odgovarajući na optužbe i komentare iz Hrvatske, Grajf za nemački „Dojče vele" kaže da izložba ni po čemu nije sporna i da ne bi nijednu vladu trebalo da brine jer „ima samo dobre namere". U tekstu „Izložba razdora u zgradi UN" nemačka medijska kuća navodi da pitanje Jasenovca po ko zna koji put baca senku na hrvatsko-srpske odnose, a da je sada kamen spoticanja – jedna izložba u zgradi UN.
„I ponavljam: niko ne bi trebalo da strahuje od ove izložbe. Ovo je izložba posvećena žrtvama i sećanju na njih. Mi nemamo ništa protiv hrvatskog naroda. I uopšte mi je smešno da to moram i da kažem", ističe Grajf, negirajući tvrdnje hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da su se Ujedinjene nacije distancirale od izložbe i da su povučeni neki sporni sadržaji. „To nije istina. Izložba je najnormalnije otvorena, ja sam održao predavanje na otvaranju. Da se UN distancirao, izložba ne bi bila ni otvorena…"
Govoreći o Jasenovcu, Grajf kaže da je taj logor u nekim aspektima bio gori od Aušvica, jer su načini na koji su ustaše ubijale u Jasenovcu i njegovim podlogorima bili primitivni i brutalni do te mere da su i predstavnici nemačke vojske koji su posetili Jasenovac bili toliko šokirani onim što su videli da su u Berlinu tražili hitnu intervenciju.


Čak je i američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt izjavio 1944. godine, dakle još pre završetka rata, da su Hrvati divlje životinje i da kao takve nemaju pravo da nakon rata žive u bilo kakvoj svojoj nacionalnoj državi već u rezervatima, i to pod prismotrom međunarodne zajednice.
Treba li korene najnovijih dešavanja u Hrvatskoj tražiti u volšebnoj političkoj igri, u kojoj su Hrvati, posle aktivnog učešća na strani poraženih sila, u dva svetska krvava rata, uspeli da sednu za zajednički sto s pobednicima i da oba puta prošire svoju vlast na tuđe teritorije? Posle Prvog svetskog rata dobili su Dubrovnik, Dalmaciju i Hercegovinu, a nakon Drugog svetskog rata (posle nečuvenih oblika genocida) vlast su proširili na Istru, koja nikada nije bila hrvatska, na Baranju i delove Srema, gde su imali vlast samo u vreme zločinačke NDH.

HRVATSKO DRUŠTVO JE KAO DUŠEVNI BOLESNIK U vreme zagrebačke galame oko izložbe o Jasenovcu, nemački javni radio „Dojčlandfunk" objavio je veliki prilog o društveno-političkoj situaciji u Hrvatskoj, koju opisuje kao zemlju „koja sve više ide udesno" i u kojoj vlada radikalni politički diskurs u kojem su „ključne reči neprijatelj, domovina, narod i izdaja", prenose hrvatski mediji.
Govoriti o stanju u hrvatskom društvu zvuči kao citiranje iz istorije bolesti nekog duševnog bolesnika, pa ne čudi što je javni razgovor sve žešći i pun retrogradnih pojmova, navodi „Dojčlandfunk". Situacija se pogoršala nakon ulaska Hrvatske u EU, kada se „završila faza opuštanja i reformi koju je orkestrirala velika nacionalna stranka HDZ". U današnjoj Hrvatskoj pojmovi poput „Evrope", „demokratije", „ekonomije" i „izgradnje" zvuče nestvarno, o njima se govori s cinizmom.
„U narativu nacionalnog junaštva za Srbe je rezervisana uloga neprijatelja, osim ako odustanu od svog identiteta i deklarišu se kao Hrvati", navodi „Dojčlandfunk". Sledeća faza hrvatskog nacionalizma je rehabilitacija ustaškog režima, smatra nemački radio, te dodaje kako se to u delu naroda potiho već dogodilo, pa već postoje „čisto neonacističke teze" o tome da u koncentracionom logoru Jasenovcu niko nije nastradao tokom Drugog svetskog rata.
Ove opaske dolaze upravo iz sredine koja se jasno odredila prema svojoj prošlosti i počinjenom zločinu u njeno ime. Nemački psihijatar i filozof Karl Jaspers u svom poznatom delu „Pitanje krivice" jasno navodi da „pitanje nemačke krivice moramo razjasniti. To je naša stvar, nezavisno od optužbi koje dolaze spolja, koliko god nam one mogle poslužiti kao ogledalo… Samoprosvetljenje naroda u istorijsku osvešćenost i lično samoprosvetljenje pojedinca naizgled su dve različite stvari. Zapravo se prvo odigrava samo posredstvom drugog. Ono što pojedinci ostvare u međusobnoj komunikaciji može, ako je istinito, postati proširena svest velikog broja i, potom, važiti za samosvest jednog naroda".


Zato i zvuči cinično izjava hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, povodom Dana Holokausta, da je neophodno sačuvati sećanje na žrtve i tragediju jevrejskog naroda širom Evrope, uključujući i Hrvatsku. Pri tome, i ne pominjući srpske žrtve koje su bile najveće. Očigledno je dodvoravanje Izraelu, jer jevrejske zajednice već više godina unazad ne učestvuju u zvaničnom programu obeležavanja Dana sećanja na Holokaust u Hrvatskoj. A razloga je na pretek, od mise koja se svake godine u srcu Zagreba održava za Antu Pavelića, jednog od najvećih masovnih ubica tokom Drugog svetskog rata, pa do postavljanja spomen-table usred Jasenovca, mestu genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima, hrvatskim obrambenim snagama (HOS) na kojoj je uklesan i ustaški pozdrav „Za dom spremni". Tabla je posle niza protesta u septembru prošle godine preseljena iz Jasenovca na lokaciju nedaleko od Novske i nalazi se, kako navode hrvatski mediji, pod dvadesetčetvoročasovnom zaštitom hrvatske policije. „Samo dvadesetak metara od tog mesta je kosturnica i ruševine spomenika podignutog u znak sećanja na 650 palih partizana i civilnih žrtava fašističkog terora ubijenih u završnim operacijama oslobađanja Pakraca, Novske i Slavonskog trougla u proleće 1945", piše zagrebački „Jutarnji list".
Podsećajući da je hrvatska istorija jedinstvena po domaćem holokaustu, da „nijedna druga država nije imala svoj holokaust, nijedna nije imala želju da, bez nemačke prisile, istrebi deo stanovništva", istoričar i zamenik predsednika Socijalističke partije Srbije Predrag Marković kaže za RTS da Hrvatska ne može da pomiri koketiranje sa fašizmom i želju da bude moderna evropska država.


„Ako minimalizujete žrtve Holokausta, vi idete u zatvor u Nemačkoj, u Austriji, u mnogim zemljama. A oni minimalizuju, prećutkuju srpske žrtve. Da nema Jevreja, ko zna šta bi bilo sa uspomenom na Jasenovac i zahvaljujući njima, čitav svet zna za Jasenovac", objašnjava Marković.
Podsetimo da je još pre pet godina bivši član Upravnog odbora Spomen-područja Jasenovac Julija Koš uputila pismo ambasadorima u Hrvatskoj u kome ih obaveštava da stalna muzejska postavka u Spomen-području prikazuje lažnu, revizionističku sliku nekadašnjeg koncentracionog logora Jasenovac, a ne prikazuje priču o zločinu.
I danas, da nije kamenog cveta, Jasenovac bi više podsećao na golf teren nego na memorijalni centar, čemu doprinosi bezlična postavka iz koje se ne može zaključiti ko je bio zločinac, a ko žrtva. Srbija je u prošlosti naivno i na svoju štetu – najviše zahvaljujući svojim političarima – olako prelazila preko pogroma kojima je bio izložen njen narod tokom oslobodilačkih ratova koje je vodila protiv raznih zavojevača. A u tim vojnim formacijama koje su tokom 20. veka dolazile sa zapada, redovno su se nalazili prema srpstvu zločinački indoktrinirani Hrvati. Pomenuta izložba u sedištu UN doprinosi stvaranju prave slike tih zločina a priliku da je vide imaće i mnogi gradovi i zemlje širom sveta.

Piše: Slobodan Ikonić za pecat.co.rs

 

Dobri odnosi sa Hrvatskom, ali oproštaja nema

bigportal.ba

Dobri odnosi, ali oproštaja nema – BiGportal.ba

2 minutes


Objavljeno: 3.2.2018.

Sa Hrvatskom želimo da razvijamo najbolje moguće odnose, ali ne po cijenu da im oprostimo i zaboravimo genocid koji je počinjen tokom NDH, poručio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Dačić je ponovio da bi Hrvatska trebalo među prvima da se pokloni žrtvama genocida u Jasenovcu umjesto što traži izvinjenje i šalje protestne note.

"Treba da im se izvinjavao što je NDH poklala naš narod?", zapitao je Dačić govoreći o nedavno održanoj izložbi "Jasenovac-pravo na nezaborav" u sjedištu UN u Njujorku, nakon čega je Srbiji upućena protestna nota.

Istakao je da su koncentracioni logori u Nezavisnoj državi Hrvatskoj bili jedini u tom sistem kojim nisu rukovodili nacisti već hrvatske ustaše.

"Nisu ubijali ljude u gasnim komorama nego lično takmičeći se ko će više da zakolje Srba, Jevreja i Roma, ubijajući pred očima roditelja njihovu decu, otkidajući im glave i drugo. Na izložbi u UN je mogao da se vidi i specijalni nož koji je izmišljen da bi se klali Srbi, koji se zvao Srbosjek", naveo je Dačić.

Dačić je rekao da i danas u Njemačkoj postoji ta firma i radi koja je izrađivala taj nož.

"I danas posle svega, umesto da Hrvatska ćuti i da se pokloni žrtvama genocida, oni šalju protestne note, treba da im se izvinjavamo što su poklali naš narod. To se nikada neće desiti", rekao je Dačić.

Izvor: Tanjug

 

Tuesday, January 30, 2018

„Пред Хрватском тежак пут денацификације и деусташизације“

standard.rs

"Пред Хрватском тежак пут денацификације и деусташизације"

http://newlookworld.com/

4-5 minutes


„Пред Хрватском тежак пут денацификације и деусташизације"

уторак 30. јануар 2018. 11:15

Јасеновац је једини концентрациони логор који је уништен како би се прикрили трагови

Пред хрватским друштвом је тежак пут денацификације и деусташизације, а изложба о овом концентрационом логору у згради УН у Њујорку важан је искорак како би светска јавност сазнала истину о овом најмонструознијем стратишту из Другог светског рата.

У емисији „На нишану Лазанског" Момчило Диклић, виши научни сарадник Института за европске студије, и Милојко Будимир, генерални секретар Удружења Срба из Хрватске, говорили су о најновијој протестној ноти из Хрватске због изложбе о Јасеновцу, која је отворена у згради УН у Њујорку. Зашто је Јасеновац, на неки начин, био табу–тема у СФРЈ, а и сада је предмет спорења Хрватске и Србије? Шта је историјска истина о Јасеновцу?

Изложба о концентрационом логору „Јасеновац", која је отворена у згради УН у Њујорку, изазвала је Хрватску да протестује против тога службеном нотом. Хрватско друштво има проблем и мора да се избори са денацификацијом, односно деусташизацијом, каже Диклић.

„То значи да се створи натполовична већина која би осудила све оно што је радио режим НДХ. То се, нажалост није десило од 1945. до данас. Испада да се поново боримо за истину. Мислио сам да морамо да се изборимо за истину о рату деведесетих, али испада да се морамо изборити за истину и о Другом светском рату јер они покушавају да то ревидирају свим средствима и методама. Знате да је 'Јасеновац' једини концентрациони логор који је уништен да би се прикрили трагови. Две друге ствари су се ту десиле. Прво, није пописан број жртава, то је свесно обустављено. И друго, нису извађене жртве", каже Диклић.

Изложба у УН велики је искорак, јер се, према Диклићевим речима, на самом стратишту не може утврдити ништа. Хрватска протестује због обичаја српског народа да пола века ћути о „Јасеновцу", додаје он.

Два главна момента у хрватској протестној ноти су број жртава и појављивање контроверзног католичког кардинала из доба Другог светског рата, Алојзија Степинца, објашњава Будимир. Хрватска влада протестује против појављивања Степинца на изложби о Јасеновцу, иако се зна какав су удео у Јасеновцу имали католичка црква и католичко свештенство. Када говори о броју жртава у Јасеновцу, Будимир цитира хрватског научника Антона Милетића.

„Овде он говори како се кретао број жртава и каже да се не може веровати само ономе што је нашао у записима, јер помиње се неколико стотина Рома, иако се зна да је број између 25.000 и 35.000. Такође се у некаквим списима који се сада појављују помиње неколико хиљада Јевреја, а зна се да је убијено око 20.000 Јевреја", каже Будимир.

Када се говори о броју убијених Срба, говори се о броју између 300.000 и 700.000, а највећи број извора помиње овај последњи број. Хрватска државна комисија која је формирана за време Фрање Туђмана „утврдила" је да је број убијених Срба у Јасеновцу око 2.000.

Међутим, 2006, када је отворена актуелна поставка на стратишту, тадашњи хрватски председник Стипе Месић и премијер Иво Санадер тврдили су да је „Јасеновац" срамота за Хрватску и да ће Хрватска, која се кретала ка ЕУ, учинити све да се истина о „Јасеновцу" сазна. Међутим, након хрватског прикључења унији ствари се крећу уназад, каже Будимир.

„Врло је чудно, Европа, која је заснована на антифашизму, каже да не може да улази у интересе појединих својих чланица. Значи, Хрватској је све дозвољено. Када постанете чланица ЕУ, можете да чините шта хоћете. Значи, да ставите тачку на етничко чишћење које је Хрватска извршила над Србима", каже он.

Аутор Никола Јоксимовић

Извор Спутњик, 30. јануар 2018.

 

Monday, January 29, 2018

Догађање Јасеновца

rs.sputniknews.com

Догађање Јасеновца - Спутњик Србија

Sputnik

5-7 minutes


Сви Јевреји у свету због историјског сплета околности једнако размишљају, али локално делују.

Познавао сам угледне загребачке интелектуалце Јевреје, др Слободана Ланга, Славка Голдштајна и Михајла Монтиља. Ланг и Голдштајн често су долазили у редакцију загребачког „Данаса", а господина Монтиља, који је радио у протоколу републичког Секретаријата за односе с иностранством у Загребу, сретао сам на дипломатским коктелима. Увек је долазио елегантан, с „армани" краватом и златним „ролексом", али у пратњи једне шизофрене сликарке, коју је сваком од страних дипломата врло директно покушавао да набаци.

И Слободан Ланг и Славко Голдштајн подржали су 1990. године долазак на власт Фрање Туђмана, истина са малим резервама због неких ставова по јеврејском питању у његовим књигама.

© AP Photo/ Darko Vojinovic

„Знате, неке ствари око револуције и комунизма Туђман је прилично луцидно уочио, али је око јеврејског питања остао на нивоу простог антисемитизма", рекао ми је у мају 1990. у редакцији „Данаса" господин Славко Голдштајн.

„Туђманове касније књиге разликују се од првих, али у књизи 'Рат против рата', која је изашла почетком шездесетих година, има и врло занимљивих, па чак и релативно коректних ставова и доктринарних закључака", додао сам.

„Да? Откуда вам то?"

„Део књиге под насловом 'артизански рат у књижевности' написао му је др Зоран Константиновић, редовни члан Српске академије наука, јер Туђман је тада радио и живео у Београду, био је омиљени и врло утицајни гост разних партијских и државних вечеринки на Дедињу".

„Откуд то знате?"

„Др Зоран Константиновић је најбољи друг мог оца. Били су четири године у истој бараци немачког логора за ратне заробљенике у Оснабрику, као официри југословенске Краљевске војске. Туђман је за време своје службе у ЈНА у Београду врло често долазио код Зорана кући, водили су дуге разговоре, тако да знам неке детаље политичког размишљања Туђмана из тог доба…"

Када данас размишљам о годинама почетка трагедије на просторима СФРЈ сетим се и тог разговора са данас покојним господином Голдштајном. Заправо, у то време, београдски Јевреји на челу са господином Јашом Алмулијем и загребачки Јевреји на челу са господином Славком Голдштајном размишљали су потпуно другачије о судбини Југославије. А када се Јевреји из два града у истој држави, која није Израел, стратешки политички јавно не слажу, то је могло да значи само да та два града ускоро и неће бити у истој држави. И догодило се.

Некадашња СФРЈ годинама је, на неки начин, игнорисала Јасеновац као најстравичнији логор смрти у Европи, једини логор где су људи живи спаљивани у Пицилијевим пећима, логор у ком су вршени злочини на начин да су се и Немци згражавали. Убијани су Срби само зато што су Срби, Јевреји само зато што су Јевреји, Роми само зато што су Роми и Хрвати зато што су били антифашисти. Убијено је и неколико Словенаца, међу којима и мој деда Мијо Лазански и мој стриц Мирослав Лазански. У логору „Три Ц" за политичке затворенике, где су заточени били на голој ливади, под ведрим небом без воде и хране. У оној великој Југославији било је неколико научних скупова о логору Јасеновац, али све некако скромно и без превеликог публицитета. Све у контексту бојазни да се неки не наљуте, све у име братства и јединства.

Све до изградње великог споменика-цвета почетком шездесетих година прошлог века, простор јасеновачког пакла биле су ливаде и мочваре са вртачама, хрпе цигли и опеке, делови ланаца, остаци Пицилијевих пећи, делови барака, између којих су гмизале змије белоушке. Једини знак да је ту био најстрашнији логор смрти и геноцида била је једна обична дрвена табла са петокраком звездом и бројком убијених људи. Знам то, јер сам сваке године за Дан борца, заједно с оцем, обилазио те ливаде и полагао венац код те табле. И на том месту сликао се као клинац од десет година. Па нам је председник Општине Јасеновац, код кога смо отишли да га питамо зашто мало не уреде тај простор, рекао тада како „другови из Загреба желе да на том месту подигну творницу". После творнице смрти, опет творница?

© Tanjug/ DRAGAN KUJUNSDZIC

Зашто нам се и данас догађа Јасеновац? Зато што су га Срби из Србије у протеклим временима били заборавили. Зато што неки у Хрватској и после толико година никако да одлуче да ли данашња Хрватска наставља континуитет усташке НДХ, или антифашистичке Хрватске. Ако нека улица и данас носи име високог усташког функционера Миле Будака, макар он био и осредњи књижевник, ако се пред фудбалску утакмицу Хрватске са Немачком у број међусобних сусрета убрајају и утакмице између Рајха и НДХ, онда је жеља за континуитетом НДХ код неких очито присутна.

Изложба о логору Јасеновац и злочинима који су у њему почињени, а која је отворена ових дана у згради УН у Њујорку, тек је део дуга Србије према јасеновачким мученицима. Хрватска нота поводом те изложбе упућена Србији показује неспособност данашњих хрватских власти да се јасно дистанцирају у односу на НДХ и злочине почињене у то време. Јер, када спомињу жртве Јасеновца, а има тренутака када то морају да учине, хрватске власти у првом плану, као жртве, спомињу Јевреје, па затим Роме и хрватске комунисте, и тек на крају Србе. Тај редослед све говори, у Јасеновцу су најбројније жртве били Срби. Све док се у Загребу то прешућује и игнорише, имаћемо догађање Јасеновца у контексту лоших односа Хрватске и Србије.

 

War of Words Between Croatia and Serbia over Jasenovac Continues

total-croatia-news.com

War of Words Between Croatia and Serbia over Jasenovac Continues

HINA Share this:

4-5 minutes


ZAGREB, January 29, 2018 - Following Croatia's protest note expressing dissatisfaction with Serbian Foreign Minister Ivica Dačić's statement at the opening of an exhibition on the Jasenovac WWII concentration camp at the UN on January 25, Serbia's President Aleksandar Vučić said on Sunday that historical truths were "absolutely clear", whereas Dačić himself said that he was outraged by "hypocrisy and impertinence" of Croatia.

Earlier on Sunday, Croatian Foreign Ministry said that Dačić's statements at the ceremony of the opening of the exhibition in which he indirectly accused Croatia of rehabilitating the Ustasha ideology were untrue and insulting, begging the question if Serbia is indeed interested in building good neighbourly relations,

"Minister Dačić's statements at the UN showed that Serbia is continuing to abuse and manipulate the Jasenovac victims for current political purposes," the Croatian Foreign Ministry said in a press release. "Such untrue and insulting statements referring to Croatia and its officials bring into doubt the sincerity of Serbia's declarative statements about its wish for reconciliation and for building good neighbourly relations," the Ministry said.

The protest note prompted Vučić to tell the commercial Pink TV brodacaster that historical truths about that concentration camp were "absolitely clear", and added that the protest note from Zagreb to Belgrade was as if Germany could send a protest to the Jews for commemorating the Holocaust Remembrance Day.

The exhibition on the World War II concentration camp Jasenovac, staged by Serbia at the U.N. headquarters in New York had already sparked controversies with Croatian officials saying it "manipulates the victims for daily political and propaganda purposes" and that exhibitions of that kind should not be organised the way Serbia had done it.

The Jasenovac exhibition at the U.N. was organised by the GH7 group of historians from seven countries, headed by Israeli professor Gideon Greif, an expert on the concentration camps Auschwitz, Majdanek, Jasenovac and the Sonderkommand.

The UN, however, distanced itself from the content of the exhibition. The UN has said that the content of the exhibition is the organisers' responsibility and that its staging on UN premises does not imply acceptance by the UN.

Asked if Croatian institutions could have known about the exhibition and if they could have prevented it, Croatian Parliament Speaker Gordan Jandroković said on Friday that the institutions did react and that the Foreign Ministry made its position clear on Thursday, as well as that the U.N. itself had distanced itself from the exhibition's content.

Foreign Minsiter Marija Pejčinović Burić said that the Holocaust was the most shameless and ugliest episode in human history and that in that context one should remember the most important principles of conduct regarding the commemoration of the Holocaust and its victims.

"The Holocaust and all its victims deserve deepest respect, dignity and truthfulness," she said. She questioned the purpose of the exhibition in terms of how it was organised, without the involvement of the only public institutions that was the most competent on the matter, the Jasenovac Memorial Centre.

"That is not the way to stage such exhibitions and commemorate the Jasenovac Holocaust victims. I believe that it is not good for such events to be organised at the U.N. where exhibits about something that happened in the territory of one member-country are usually not organised without the consent and participation of the country concerned," said Pejčinović Burić.

She noted that the fact that some elements of the exhibition had to be removed at Croatia's urging proved the grossest falsifications in it and that a part of the exhibition indeed was not in the service of commemorating the Holocaust and its victims.

 

Sunday, January 28, 2018

DAČIĆ HRVATIMA: Poslaću im poštom imena 20.000 dece što su pobijena u Jasenovcu. Imali su poseban nož za nas

novosti.rs

DAČIĆ EKSPRESNO ODGOVORIO HRVATIMA: Poslaću im poštom imena 20.000 dece što su pobijena u Jasenovcu. Imali su poseban nož za nas | Politika

Tanjug

4-5 minutes


Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, komentarišući protestnu notu koju je Hrvatska uputila Srbiji zbog njegovih izjava u UN o Jasenovcu, rekao je da je zaprepašćen takvim "licemerjem i bezobrazlukom"

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, komentarišući protestnu notu koju je Hrvatska uputila Srbiji zbog njegovih izjava u UN o Jasenovcu, rekao je da je zaprepašćen takvim "licemerjem i bezobrazlukom".

Dačić je za Tanjug kazao da je izložbu o Jasenovcu koja je postavljena u UN-u trebalo da organizuje Hrvatska, a ne Srbija te da on u svom govoru nije izneo lažne činjenice i podatke.

"Šta je u tome lažno? Ja sam rekao da je to jedini logor u Evropi koji nije bio pod Hitlerovom Nemačkom, nego pod ustašama, drugo da su tamo ljudi ubijani na najsvirepiji način", rekao je Dačić.

Dodao je da je sistem ubijanja u koncentracionim logorima pod kontrolom Nemaca bio drugačiji - putem gasnih komora, dok je u Jasenovcu postojalo takmičenje čuvara ko će koliko zaklati Srba, Jevreja i Roma te da je iz hrvatskih izvora poznato da je tokom jedne noći pobednik zaklao 1360 Srba i to specijalno izrađenim oruđem za to - "srbosjekom", nožem za klanje Srba.

"Pošto su oni poslali telefaksom tu notu, ja ću im poslati preporučenom poštom imena i prezimena 20.000 dece ubijenih u Jasenovcu i drugim koncentracionim logorima. Barem bi trebalo da ćute iz počasti i sećanja na te žrtve", istakao je Dačić.

On je naveo da je premijera Hrvatske Andreja Plenkovića pomenuo zato što je on obišao Jad Vašem u Jerusalimu i rekao da je zaprepašćen užasima Holokausta i dodao da je i tom prilikom hrvatski premijer spomenuo samo Jevreje.

"Ali, podsetiću da su u Jasenovcu pored Jevreja pre svega stradali Srbi zato što su bili Srbi, zato što je zvanična politika ustaškog režima bila trećinu Srba pobiti, trećinu pokrstiti, a trećinu proterati i to je radio i govorio Mile Budak. Koliko gradova danas u Hrvatskoj ima ulicu koja se po njemu zove?", naveo je.

Dačić je dodao da je nemoguće da se desi da ispred Mauthauzena ili Dahau stoji "hajl Hitler" ili "zig hajl", kao što je ispred logora u Jasenovcu stajala tabla sa natpisom "za dom spremni".

On je istakao da izložba o Jasenovcu u UN-u nije uperena protiv Hrvatske, već protiv zločinaca i onih koji pravdaju zločine, opravdavaju ih, umanjuju, relativizuju.

"Ako ne želimo da nikada više ne bude ovakvih zločina, onda treba svi zajedno da učestvujemo u obeležavanju ovakvih zločina i zato sam zaprepašćen zbog ovakve protestne note", rekao je Dačić.

"Prosto ne mogu da verujem da se neko još ljuti i da mi treba da se izvinjavamo što smo organizovali izložbu o tome kako su nas klali i ubijali. To je stvarno vrhunac licemerja i bezobrazluka", istakao je.

Dodao je da ako to podrazumeva narušavanje odnosa Srbije i Hrvatske, da je spreman da podnese sve konsekvence, ali da smatra da je istorijski važno za srpski narod da se istina o Jasenovcu čula u UN.

On je naveo da nije govorio o aktuelnoj Hrvatskoj, več o NDH koja je bila "velika Hrvatska, do Zemuna, Novog Sada i Šapca" i zapitao "kada je to velika Srbija uopšte postojala".

"Oni i dan danas u svakom govoru govore o velikosrpskoj agresiji, a to je bila velikohrvatska agresija, koja je obuhvatala i Bosnu i Hercegovinu i obuhvatala deo Srbije. Tamo je živela trećina pravoslavnog stanovništva, milion i 900 hiljada", rekao je Dačić.

Naveo je da nijednom nije spomenuo koliko je bilo žrtava jer ga brojevi žrtava uopšte ne interesuju, već da smatra da kao što Srbija uvažava hrvatske i bilo čije žrtve u svakom ratu, tako bi svako trebalo da se pokloni senima onih koji su stradali od ustaškog noža.

"Ne znam zašto su se oni prepoznali? Ja sam rekao da to nije upereno ni protiv koga, osim protiv zločinaca ili onih koji opravdavaju te zločine", zaključio je Dačić.

 

Jasenovac - pravo na nezaborav

SRPSKO-JEVREJSKA IZLOŽBA OTVORENA U UJEDINJENIM NACIJAMA

 

Jasenovac - pravo na nezaborav

 

-„Ja­se­no­vac – pra­vo na ne­za­bo­rav", naj­ve­ća je i naj­mo­nu­men­tal­ni­ja iz­lo­žba o Ja­se­nov­cu po pr­vi put po­sta­vlje­na u Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma na nju­jo­škom Ist Ri­ve­ru. Se­dam to­na opre­me i eks­po­na­ta na mul­ti­me­di­jal­ni na­čin Sr­bi­ju pred­sta­vlja­ju kroz srp­sko-je­vrej­ski pro­je­kat po­vo­dom obi­lje­ža­va­nja Me­đu­na­rod­nog da­na ho­lo­ka­u­sta. Po­stav­ku o Ja­se­nov­cu otvo­rio je pr­vi pot­pred­sjed­nik Vla­de i mi­ni­star spolj­nih po­slo­va Sr­bi­je Ivi­ca Da­čić.
On je po­ru­čio da se stra­ho­te u Ja­se­nov­cu ne sme­ju za­bo­ra­vi­ti i da Ja­se­no­vac mo­ra osta­ti je­dan od naj­zna­čaj­ni­jih sim­bo­la stra­da­nja Sr­ba, Je­vre­ja, Ro­ma, an­ti­fa­ši­sta Hr­va­ta i dru­gih na­ci­ja, sim­bol ma­sov­nog i bes­pri­mjer­no su­ro­vog ubi­ja­nja.
– Zna­ča­jan pri­log oču­va­nju sje­ća­nja na taj sim­bol je i ova iz­lo­žba, ko­ju imam čast da otvo­rim. Žr­tve ko­je su pa­le za ide­a­le ne­kog bo­ljeg i slo­bod­ni­jeg svi­je­ta ne sme­ju bi­ti uza­lud­ne – re­kao je Da­čić na otva­ra­nju, na­vo­de­ći da ako ne nje­gu­je­mo kul­tu­ru sje­ća­nja i ni­smo na opre­zu, ri­zi­ku­je­mo da nam se po­no­vi tra­gič­na sud­bi­na iz pro­šlo­sti.
Žr­tve ko­je su pa­le ne sme­ju bi­ti uza­lud­ne, is­ta­kao je Da­čić i po­ru­čio da je vri­je­me da Uje­di­nje­ne na­ci­je o ovo­me ču­ju, vi­de i sa­zna­ju, za­to što je isti­na o to­me du­go go­di­na skri­va­na.
„Ja­se­no­vac – pra­vo na ne­za­bo­rav" u Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma je pr­va iz­lo­žba me­đu­na­rod­ne GH7 eks­pert­ske gru­pe isto­ri­ča­ra iz se­dam ze­ma­lja, 72 go­di­ne na­kon Dru­gog svjet­skog ra­ta. Šef i di­rek­tor iz­lo­žbe prof. dr Gi­de­on Grajf je svjet­ski pri­znat eks­pert za Aušvic, Maj­da­nek, Ja­se­no­vac i Zon­der­ko­man­do­se, a ko­or­di­na­tor srp­sko-je­vrej­skog aka­dem­skog pro­jek­ta „Ja­se­no­vac" je am­ba­sa­dor dr Lji­lja­na Nik­šić. Sa­rad­nja je ba­zi­ra­na na Me­mo­ran­du­mu o ra­zu­mi­je­va­nju ko­ji su Mi­ni­star­stvo pro­sve­te Re­pu­bli­ke Sr­bi­je i In­sti­tut za Ho­lo­ka­ust Šem Olam pot­pi­sa­li 28. mar­ta 2017. go­di­ne sa ci­ljem da se za­jed­nič­ki or­ga­ni­zu­ju iz­lo­žbe, na­uč­ne kon­fe­ren­ci­je i pro­gra­mi edu­ka­ci­je o Ja­se­nov­cu.
Iz­lo­žba je skro­man do­pri­nos oču­va­nju uni­ver­zal­nih vri­jed­no­sti čo­vje­čan­stva i glo­bal­nih na­po­ra UN-a u ci­lju spre­ča­va­nja po­ja­ve re­vi­zi­je i re­ha­bi­li­ta­ci­je neo­na­ci­stič­kih i neo­fa­ši­stič­kih ide­o­lo­gi­ja is­klju­či­vo­sti i svih ob­li­ka dis­kri­mi­na­ci­je i fa­na­ti­zma. Po­dr­ška je na­po­ri­ma UNI­CEF-a u prav­cu za­šti­te naj­u­gro­že­ni­je ka­te­go­ri­je sta­nov­ni­štva nje­go­va­njem pra­va dje­te­ta na sreć­no dje­tinj­stvo, ima­ju­ći u vi­du da je Ja­se­no­vac bio i lo­gor za dje­cu. Glav­ni cilj iz­lo­žbe je nje­go­va­nje kul­tu­re sje­ća­nja na srp­ske, je­vrej­ske, rom­ske i an­ti­fa­ši­stič­ke žr­tve Ho­lo­ka­u­sta i ge­no­ci­da u zlo­gla­snom hr­vat­skom – usta­škom lo­go­ru smr­ti, jed­nom od naj­bru­tal­ni­jih i naj­o­zlo­gla­še­ni­jih od ukup­no osam lo­go­ra za is­tre­blje­nje ko­ju su na­ci­stič­ko – fa­ši­stič­ke ide­o­lo­gi­je in­sta­li­ra­le u Dru­gom svjet­skom ra­tu.
Spe­ci­jal­ni go­sti na otva­ra­nju iz­lo­žbe bi­li su pre­ži­vje­li – dje­ca lo­go­ra­ši Ja­se­nov­ca, Ja­stre­bar­skog, iz Sr­bi­je: Je­le­na Bu­hač Ra­doj­čić, Smi­lja Ti­šma, Goj­ko Ron­če­vić Mra­o­vić, a iz Nju­jor­ka: Eva Ko­sta­bel Dojč i Da­vid Al­ka­laj pre­ži­vje­li Rab, Pag i Ja­se­no­vac. U nju­jor­škom sje­di­štu Svjet­ske or­ga­ni­za­ci­je su se vi­dje­li po pr­vi put za­hva­lju­ju­ći srp­sko – je­vrej­skom pro­jek­tu. Po­ča­sni gost bi­la je Ro­u­zi Sti­ven­son Gud­najt, pot­pred­sjed­ni­ca Vi­ki­me­di­je i po­to­mak ču­ve­nog Da­vi­da Al­ba­le, ko­ji je iz­dej­stvo­vao pr­vo pri­zna­nje Bal­fu­ro­ve de­kla­ra­ci­je. Pr­va vla­da ko­ja je odo­bri­la Bul­fu­ro­vu de­kla­ra­ci­ju bi­la je Vla­da Sr­bi­je u eg­zi­lu, za vri­je­me Dru­gog svjet­skog ra­ta, a pri­mje­rak tog do­ku­men­ta pri­ka­zan je na iz­lo­žbi. Po­red isto­ri­ča­ra, is­tra­ži­va­ča i lič­no­sti iz jav­nog ži­vo­ta, auto­ri raz­li­či­tog umjet­nič­kog iz­ra­za da­li su iz­u­ze­tan do­pri­nos ovoj iz­lo­žbi: aka­dem­ski va­ja­ri prof. dr Ga­bri­jel Glid, sin Nan­do­ra Gli­da, po­zna­tog va­ja­ra ko­ji je ove­ko­ve­čio lo­go­ra­še u lo­go­ri­ma Da­hau, Mat­ha­u­zen i sa­gra­dio spo­me­nik u Ja­dva­še­mu po­sve­ćen žr­tva­ma Ho­lo­ka­u­sta, Lju­bi­ša Man­čić i Ka­ta­ri­na Trip­ko­vić, Dra­gan Je­lo­vac, ma­gi­star i aka­dem­ski sli­kar, i Vu­ki­ca Mi­ka­ča, umjet­nič­ki fo­to­graf.M.Nj.
Da­čić: Plen­ko­vić da se po­klo­ni žr­tva­ma
Pot­pred­sjed­nik srp­ske vla­de i šef di­plo­ma­ti­je Ivi­ca Da­čić po­zvao je hr­vat­skog pre­mi­je­ra An­dre­ja Plen­ko­vi­ća da ode u Ja­se­no­vac, po­klo­ni se se­ni­ma i ja­sno ka­že ko su žr­tve.
On je is­ta­kao da kao što srp­ski na­rod ima do­volj­no smje­lo­sti, hra­bro­sti i mo­ra­la da sa­gle­da svo­je gre­ške u pro­šlo­sti, da ka­zni, uhap­si i osu­di one ko­ji su vr­ši­li zlo­či­ne nad dru­gim na­ro­di­ma i svi dru­gi na­ro­di ima­ju oba­ve­zu da ne re­ha­bi­li­tu­ju zlo­čin­ce.
– Kao što Plen­ko­vić od­la­zi u Je­ru­sa­lim da se po­klo­ni sje­ni­ma u Jad Va­še­mu, oče­ku­je­mo da to ura­di u Hr­vat­skoj i sa­mom Ja­se­nov­cu i da ja­sno ka­že ko su žr­tve. Da li je to 50, 100 ili 700. Da je je­dan čo­vek ubi­jen za­to što je Je­vre­jin ili Sr­bin, to je bru­ka za čo­vje­čan­stvo – po­ru­čio je Da­čić.