SRPSKO-JEVREJSKA IZLOŽBA OTVORENA U UJEDINJENIM NACIJAMA
Jasenovac - pravo na nezaborav
-„Jasenovac – pravo na nezaborav", najveća je i najmonumentalnija izložba o Jasenovcu po prvi put postavljena u Ujedinjenim nacijama na njujoškom Ist Riveru. Sedam tona opreme i eksponata na multimedijalni način Srbiju predstavljaju kroz srpsko-jevrejski projekat povodom obilježavanja Međunarodnog dana holokausta. Postavku o Jasenovcu otvorio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
On je poručio da se strahote u Jasenovcu ne smeju zaboraviti i da Jasenovac mora ostati jedan od najznačajnijih simbola stradanja Srba, Jevreja, Roma, antifašista Hrvata i drugih nacija, simbol masovnog i besprimjerno surovog ubijanja.
– Značajan prilog očuvanju sjećanja na taj simbol je i ova izložba, koju imam čast da otvorim. Žrtve koje su pale za ideale nekog boljeg i slobodnijeg svijeta ne smeju biti uzaludne – rekao je Dačić na otvaranju, navodeći da ako ne njegujemo kulturu sjećanja i nismo na oprezu, rizikujemo da nam se ponovi tragična sudbina iz prošlosti.
Žrtve koje su pale ne smeju biti uzaludne, istakao je Dačić i poručio da je vrijeme da Ujedinjene nacije o ovome čuju, vide i saznaju, zato što je istina o tome dugo godina skrivana.
„Jasenovac – pravo na nezaborav" u Ujedinjenim nacijama je prva izložba međunarodne GH7 ekspertske grupe istoričara iz sedam zemalja, 72 godine nakon Drugog svjetskog rata. Šef i direktor izložbe prof. dr Gideon Grajf je svjetski priznat ekspert za Aušvic, Majdanek, Jasenovac i Zonderkomandose, a koordinator srpsko-jevrejskog akademskog projekta „Jasenovac" je ambasador dr Ljiljana Nikšić. Saradnja je bazirana na Memorandumu o razumijevanju koji su Ministarstvo prosvete Republike Srbije i Institut za Holokaust Šem Olam potpisali 28. marta 2017. godine sa ciljem da se zajednički organizuju izložbe, naučne konferencije i programi edukacije o Jasenovcu.
Izložba je skroman doprinos očuvanju univerzalnih vrijednosti čovječanstva i globalnih napora UN-a u cilju sprečavanja pojave revizije i rehabilitacije neonacističkih i neofašističkih ideologija isključivosti i svih oblika diskriminacije i fanatizma. Podrška je naporima UNICEF-a u pravcu zaštite najugroženije kategorije stanovništva njegovanjem prava djeteta na srećno djetinjstvo, imajući u vidu da je Jasenovac bio i logor za djecu. Glavni cilj izložbe je njegovanje kulture sjećanja na srpske, jevrejske, romske i antifašističke žrtve Holokausta i genocida u zloglasnom hrvatskom – ustaškom logoru smrti, jednom od najbrutalnijih i najozloglašenijih od ukupno osam logora za istrebljenje koju su nacističko – fašističke ideologije instalirale u Drugom svjetskom ratu.
Specijalni gosti na otvaranju izložbe bili su preživjeli – djeca logoraši Jasenovca, Jastrebarskog, iz Srbije: Jelena Buhač Radojčić, Smilja Tišma, Gojko Rončević Mraović, a iz Njujorka: Eva Kostabel Dojč i David Alkalaj preživjeli Rab, Pag i Jasenovac. U njujorškom sjedištu Svjetske organizacije su se vidjeli po prvi put zahvaljujući srpsko – jevrejskom projektu. Počasni gost bila je Rouzi Stivenson Gudnajt, potpredsjednica Vikimedije i potomak čuvenog Davida Albale, koji je izdejstvovao prvo priznanje Balfurove deklaracije. Prva vlada koja je odobrila Bulfurovu deklaraciju bila je Vlada Srbije u egzilu, za vrijeme Drugog svjetskog rata, a primjerak tog dokumenta prikazan je na izložbi. Pored istoričara, istraživača i ličnosti iz javnog života, autori različitog umjetničkog izraza dali su izuzetan doprinos ovoj izložbi: akademski vajari prof. dr Gabrijel Glid, sin Nandora Glida, poznatog vajara koji je ovekovečio logoraše u logorima Dahau, Mathauzen i sagradio spomenik u Jadvašemu posvećen žrtvama Holokausta, Ljubiša Mančić i Katarina Tripković, Dragan Jelovac, magistar i akademski slikar, i Vukica Mikača, umjetnički fotograf.M.Nj.
Dačić: Plenković da se pokloni žrtvama
Potpredsjednik srpske vlade i šef diplomatije Ivica Dačić pozvao je hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da ode u Jasenovac, pokloni se senima i jasno kaže ko su žrtve.
On je istakao da kao što srpski narod ima dovoljno smjelosti, hrabrosti i morala da sagleda svoje greške u prošlosti, da kazni, uhapsi i osudi one koji su vršili zločine nad drugim narodima i svi drugi narodi imaju obavezu da ne rehabilituju zločince.
– Kao što Plenković odlazi u Jerusalim da se pokloni sjenima u Jad Vašemu, očekujemo da to uradi u Hrvatskoj i samom Jasenovcu i da jasno kaže ko su žrtve. Da li je to 50, 100 ili 700. Da je jedan čovek ubijen zato što je Jevrejin ili Srbin, to je bruka za čovječanstvo – poručio je Dačić.
No comments:
Post a Comment