Friday, August 31, 2018

Kome smeta Jasenovac?

pcnen.com

Kome smeta Jasenovac? | PCNEN

Objavio/la PCNEN

7-9 minutes


Drugi pišu 31. Aug. 2018. | 07:12

Piše: Menachem Rosensaft

Postoje strašne realnosti povijesti koje nitko, čak i s najmanjim integritetom ili osjećajem pristojnosti, ne smije dovoditi pod znakom upitnika, iskrivljavati ih ili negirati.

Pokolj milijuna Židova u logorima smrti Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Majdanek, Belzec, Chelmno i Sobibor tijekom Holokausta u Drugom svjetskom ratu, upravo spada u ovu kategoriju.

To se odnosi i na fundamentalnu činjenicu da je ovaj zločin protiv čovječnosti počinila nacistička Njemačka i njezini multinacionalni fašistički suučesnici.

Svaki pokušaj da se negira, trivijalizira ili minimizira enormnost ovog genocida ili rehabilitirati, na bilo koji način, njegove počinitelje, je jednostavno rečeno, s moralne točke gledišta, bestidno.

Zato je negiranje Holokausta kazneno djelo u Njemačkoj, Francuskoj, Rusiji, Italiji, Austriji, Rumunjskoj i brojnim drugim zemljama. Papa Franjo osudio je negiranje holokausta kao “ludilo”, a njegov prethodnik, papa Benedikt XVI., izjavio je kako je to “nedopustivo”.

Također je važno imati na umu kako tijekom Holokausta Nijemci nisu bili jedine masovne ubojice Židova, Roma i ostalih.

U regiji Pridnjestrovlje, koja je u to vrijeme bila dio Rumunjske, Željezna garda Hitlerovog saveznika Iona Antonescua entuzijastično je sudjelovala u pokolju između 150.000 i 250.000 Židova. U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), ustaše, predvođene Antom Pavelićem, počinili su brutalni genocid nad Srbima, Židovima i Romima.

Prema podacima Memorijalnog muzeja Holokausta Sjedinjenih Američkih Država, hrvatske su vlasti u vrijeme vladavine ustaškog režima ubile između 320.000 i 340.000 Srba iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a više od 30.000 hrvatskih Židova je ubijeno u Hrvatskoj ili u Auschwitz-Birkenau.

Kako bi proveli svoju genocidnu shemu, ustaše su formirale mrežu domaćih koncentracijskih logora, zloglasnih zbog brutalnosti koja se u njima odvijala i usporedivi su s barbarstvom u njemačkim logorima smrti.

Najzloglasnija je bila skupina od pet logora pod zajedničkim nazivom Jasenovac, locirana nedaleko od Zagreba, često nazivana “Auschwitz Balkana”.

U ovim je logorima, prema Memorijalnom muzeju SAD-a, brutalno ubijeno negdje između 77.000 i 104.000 Srba, Židova, Roma i Hrvata koji su bili protivnici ustaškog režima. Spomen-područje Jasenovac poimenično je identificiralo 83.145 Srba, Židova, Roma i antifašista, koji su stradali u ovim logorima.

Ekstremistički elementi u Hrvatskoj godinama pokušavaju rehabilitirati ustaše i minimizirati zločine počinjene u Jasenovcu.

Najnoviji primjer ovog trenda je kolumna Milana Ivkošića, “Jasenovac očišćen od ideologizacije, pristranosti i komunističkih krivotvorina”, objavljena 17. kolovoza u najčitanijim hrvatskim novinama Večernji list.

Ivkošić s divljenjem i naizgled bez stida piše o knjizi “Radni logor Jasenovac” autora Igora Vukića, koja je, prema Ivkošiću, “u bitnoj opreci prema desetljećima nametanom mitu o Jasenovcu”.

Iako priznaje da su uvjeti u logorima bili teški, Ivkošić groteskno piše da je “u logoru bilo i zabave. Bilo je sportskih utakmica, pogotovo nogometnih, koncerata, kazališnih predstava među kojima su izvođena i djela što su ih stvarali sami zatočenici”.

Zabava? U Jasenovcu? Ivkošićev pokušaj da od njihove zle suštine ‘očisti’ Jasenovac i ustaše je za osudu. Za osudu je i njegova prezirna referenca “mit Jasenovca”.

Brutalno ubojstvo desetaka tisuća ljudi u Jasenovcu nije mit, gospodine Ivkošiću.

“Jasenovac je bio nečuveni logor smrti, nije postojao sličan u cijelom svijetu”, izjavio je bivši zatvorenik Milo Despot u intervjuu usmene povijesti koju čuva Memorijalni muzej SAD-a.

“Nijemci su likvidirali zatvorenike na suvremen način, dok su u Jasenovcu ubistva bila najokrutnija – s maljevima, čekićima i noževima, najmanje s metcima”, rekao je on.

“Nije bilo plinskih komora, ali također nije nedostajalo ni barbarstvo. Mnogi zatvorenici imali su prorezana grla ili su njihove lubanje bile smrskane; ostali su bili upucani ili obješeni po drveću pored Save”, napisao je o Jasenovcu novinar Nicholas Wood u New York Timesu 2006. godine.

Pitam se hoće li Ivković uzeti kao “zabavan“ za logoraše jedan od sljedeća četiri primjera ustaškog ponašanja u Jasenovcu:

U svom intervjuu Milo Despot svjedoči kako je ustaška postrojba stavila više od 100 djevojčica srpske nacionalnosti na teretni čamac, naredila im je da skinu odjeću, a zatim su ih pripadnici postrojbe zgrabili za kosu, prerezali im grla i bacili njihove leševe u rijeku.

U jednom drugom razgovoru, Mara Vejnović je kazala kako je vidjela kako su ustaše ubile skupinu djece s otrovnim plinom u vojarnama u Jasenovcu.

Eduard Sajer imao je zadatak iskopati masovnu grobnicu u jednom od jasenovačkih logora. Opisao je kako su ustaški stražari ubijali zatvorenike udarajući ih maljem po glavi, među kojima je bio i Eduardov mlađi brat i kako su on i ostali zatvorenici, koji su kopali, morali vući trupla u masovnu grobnicu. Sve što je Eduard mogao učiniti za svog brata bilo je uhvatiti ga u naručje i lagano ga staviti na posljednji počinak.

U svojim memoarima, “44 mjeseca u Jasenovcu”, Egon Berger opisao je hrvatskog franjevca Tomislava Filipovića – Majstorovića, također poznatog i kao “fra Sotona“, zloglasnog zapovjednika Jasenovca:

“Fratar Majstorović, čije je lice bilo našminkano i napudrano i koji je bio odjeven u elegantno odijelo i nosio zelenu lovačku kapu, s uživanjem je gledao svoje žrtve. Prišao je djeci, čak ih je i pomilovao po glavi. Pratili su ga Ljubo Miloš i Ivica Matković“.

“Fratar Majstorović je rekao majkama da će njihova djeca biti krštena i odveo ih od majki, dijete koje je fra Majstorović imao u naručju, nevino je dotaklo našminkano lice svoga ubojice. Majke, uznemirene, prepoznale su situaciju. Ponudile su svoje živote u zamjenu za milost prema djeci. Dva djeteta su spuštena na zemlju, a treće su bacili poput lopte u zrak. Fra Majstorović je uperio bodež, promašio je tri puta, ali četvrti put uz šalu i smijeh, dijete je probodeno bodežom”.

“Majke su se bacale na zemlju, čupale su kosu i užasno počele vikati. Ustaški stražari iz 14. osječke divizije su ih odveli i ubili. Nakon što je troje djece brutalno ubijeno, ove su zvijeri na dvije noge razmijenile novac, jer su se izgleda okladili tko će prvi pogoditi dijete s bodežom“.

Iskrivljujući jezivu stvarnost Jasenovca, Milan Ivkošić je oskvrnuo sjećanje na tisuće i tisuće nevinih muškaraca, žena i djece ubijene u logorima.

A objavljivanjem sramotne kolumne Ivkošića, Večernji list je postao sudionik u nedopustivoj kampanji rehabilitacije ustaša i zataškavanja njihovih zločina. I Ivkošić i Večernji list sada moraju biti pozvani na odgovornost.

Menachem Z. Rosensaft je generalni savjetnik Svjetskog židovskog kongresa. Predaje o zakonu genocida na pravnim fakultetima na Columbia sveučilištu i sveučilištu Cornell u SAD-u. Članak je objavljen na stranicama BIRN-a

Forum

 

Objavio/la

PCNEN

na 07:12. Objavljeno u

 

Tuesday, August 28, 2018

Свједочанства о ужасима и убијању дјеце у Јасеновцу

rtrs.tv

Свједочанства о ужасима и убијању дјеце у Јасеновцу

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

3-4 minutes


 

Јасеновац (Фото:Јавно власништво)

Портал "Телеграм" /telegram.hr/ подсјећа на свједочење Хрвата Илије Јаковљевића, присталице Хрватске сељачке странке, који је у логору провео нешто више од годину дана.

У својој књизи "Концлогор на Сави" он описује злочине усташа над српском дјецом.

"Још почетком мјесеца одвели су и однијели неколико стотина у ону стару турску кућу крај православне цркве. Заставник Анте и још један убили су их чекићем. Убијање је трајало три и по часа.

На Антуново их је опет нестало око четири стотине. Облијепљени су прозори на једној кући, како се ради када се тамане стјенице. Угушили су их `циклоном`", свједочи Јаковљевић.

Егон Бергер, који је Јасеновцу провео 44 мјесеца, свједочио је свакодневном терору.

"Група кољача ишла је према нашим баракама и зауставила се пред бараком другова Срба. Док је један дио кољача ушао у саму бараку, дотле су пред њом Љубо Милош, Модрић, Којић, који су имали у руци дрвене маљеве, чекали.

Док су усташе које су ушле у бараку избацивале једног по једног затвореника, они су их дочекивали и маљем у лобању за један непуни сат створили читаву хрпу побијених", наводи Бергер.

О звјерствима у Јасеновцу и сусједним селима пише у својим мемоарима и њемачки војни изасланик у усташкој Независној Држави Хрватској /НДХ/ генерал Едмунд Глез фон Хорстенау.

Он је посебно писао о злочину из Црквеног Бока, српског села на Сави, у које су "упали усташки злочинци из сусједног концентрационог логора Јасеновац".

Фон Хорстенау пише да је "у ово несрећно мјесто нагрнуло у два наврата око 500 пропалица од 15 до 20 година под вођством двојице усташких натпоручника и да су све убијали, силовали жене и мучили их до смрти, а убијали су и дјецу".

Он је лично видио у Сави "леш жене којој су извађене очи, а у полни орган угурано дрво".

На основу свега што је доживио током свог мандата у НДХ за њемачког генерала није било дилеме да су усташе и њихов поглавник Анте Павелић "банда убица и злочинаца" и "нељудски садисти".

Историчар Хрвоје Класић наводи да је и бискуп Алојзије Степинац имао сазнања шта се догађа у Јасеновцу, али да није био баш гласан у осуди.

Ипак, и он је, у једном писму Павелићу, осврнувши се на седам католичких свештеника који су умрли у логору, написао да је "цијели Јасеновац срамотна љага за НДХ".

Нажалост, у данашњој Хрватској, ни радови свјетских историчара ни бројна друга свједочанства више нису релевантан извор.

На основу негационистичких, селективних и тенденциозних интерпретација хрватских ревизиониста сада чак и најтиражније дневне новине пишу о Јасеновцу као мјесту на којем је било "забаве... спортских утакмица, концерата, позоришних представа...".

Класић критикује ћутање већине у хрватском друштву на овакве ревизионистичке ставове.

"Недавно, приликом посјете Аушвицу, њемачки министар спољних послова изјавио је да је бука расиста и антисемита повезана са тишином већине", истиче он.

 

Tuesday, August 21, 2018

: Sramotno pisanje o Jasenovcu

rtv.rs

Index: Sramotno pisanje Večernjeg o Jasenovcu

Javna medijska ustanova JMU Radio-televizija Vojvodine

5-6 minutes


"U logoru je bilo obilje radionica u kojima su zatočenici mogli da pokažu i svoje kreativne sposobnosti i sposobnosti za izradu komplikovanih proizvoda. Tako su u jednoj radionici izrađivani delovi za automobile i avione. Te su ga radionice činile radnim, rad je obeležavao svakodnevni život", započinje Ivkošić, kako navodi Index, najodvratniji deo svoje kolumne.

RTV (Ladislav Lazić)

Jasenovac je, dakle, prema ovom desničarskom kolumnistu, kako Index predstavlja Ivkošića, bio mesto koje je zatočenicima, Jevrejima, Srbima, ustaškom režimu nepodobnim Hrvatima i drugima, omogućavao priliku za kreativnost, suprotno, eto, uvreženom mišljenju da je bila reč o zatočeništvu u kojem su ljudi terani na prisilan rad i ubijani.

"Ali u tom je životu bilo i nečega što je pronositeljima mita o isključivo zločinačkom Jasenovcu najteže priznati. To jest, u logoru je bilo i zabave. Bilo je sportskih utakmica, pogotovo nogometnih, koncerata, kazališnih predstava među kojima su izvođena i dela što su ih stvarali sami zatočenici", piše Ivkošić, prenosi Index.

I odmah na početku teksta Ivkošić, inače, navodi Index, notorni desničar koji ume i da se predstavlja kao novinar, Jasenovac takođe naziva - mitom.

Na pitanje: Zašto, Index piše da najjednostavnije rečeno, Ivkošić misli da su se ustaše prema logorašima odnosili s velikom dozom ljudskosti.

Ne samo da su im dali sportski i kulturno-umetnički program nego su im dali da se razvijaju i naučno, prenosi Index.

Navodi i da je ushićeni Ivkošić oduševljen, primećuju, ustaškom upravom Jasenovca, jer kaže da su se logoraši bavili i naukom.

"Zatočenici su se bavili i naukom, a kad je Vuk Vernić, zatočeni profesor sociologije i statistike, od ustaškog rukovodstva zatražio da mu se nabave određene knjige iz Univerzitetske knjižare u - dobio ih je!", ushićeno prepričava oduševljenje ustaškom upravom Jasenovca Ivkošić.

Na čemu Ivkošić temelji svoje sulude i uvredljive zaključke, pita hrvatski portal i odgovara da je reč o knjizi izvesnog Igora Vukića, kojeg autor smatra "neobičnim autorom, Srbinom po nacionalnosti čiji su članovi porodice bili u jasenovačkom logoru, ali se njegovi tekstovi potpuno razlikuju od velike većine dosadašnjih o toj temi".

Vukić, konstatuje Index, inače, zaista jeste neobičan autor, ali iz sasvim drugih razloga.

Kako su ranije pisali hrvatski mediji, Vukić je filoustaški revizionist, inače, sekretar udruženja Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac.

Reč je o udruženju čiji se članovi svim snagama trude da opravdaju, umanje ili negiraju zločine ustaškog režima i NDH, a jedan od glavnih falsifikata koje promovišu je da je Jasenovac bio radni logor, a ne logor smrti, te da biti zatočenik u Jasenovcu i nije bilo toliko strašno.

U tom tonu je napisana i Vukićeva knjiga "Radni logor Jasenovac", koju je autor pre nekoliko meseci promovisao na HRT-u, pod uredničkom palicom klerikalne desničarke Karoline Vidović Krišto, koja je, nakon tog njegovog gostovanja, smenjena s uredničke pozicije.

Vukić je, naime, u toj emisiji 13 minuta širio standardnu revizionističku propagandu, ističući, na primer, "humanosti" ustaša koji su u povodu rođendana Ante Pavelića pustili neke logoraše iz Jasenovca.

Ispričao je da je Jasenovac bio "mesto internacije za protivnike NDH, koji su učinili nešto protiv te države" te "mesto internacije jedne grupe Jevreja", koji su tako - prema Vukićevoj verziji - zapravo bili spašeni od deportacije u nacističke logore.

Ludilu tu nije bio kraj, prenosi Index i podseća da je Vukić nastavio da priča da su 'zarobljeni partizani sa sobom u logor doneli tifus" sa kojom se borio jedan zatočeni jevrejski lekar.

"Prema Vukićevoj logici, bolesni partizani su za jasenovačke logoraše bili veća pretnja od ustaških koljača, pa je dodao da je od tifusa - kojim su ga zarazili partizani - umro i logorski sveštenik Zvonimir Brekalo", podseća portal.

Inače, navodi se, Ivkošić istog tog Vukića opisuje kao "hladnog istraživača posve predanog činjenicama, bez ikakve negativne ili pozitivne strasti, opredeljivanja i pristranosti".

Dodaje da Vukić ne negira ustaške zločine u Jasenovcu, ali i da je "bilo i kažnjavanja ustaša koji su neke od njih pravili, a kazne su znale biti i streljanje".

Na kraju svoje kolumne Ivkošić, predvidljivo, umanjuje broj stradalih u Jasenovcu, a knjigu filoustaškog revizionista Vukića naziva "golemim doprinosom istraživanju istine o Jasenovcu očišćene od ideologizacije, pristrasnosti, afektivnosti i nasleđa koje čine velikosrpske i komunističke krivotvorine".

 

Thursday, July 26, 2018

Linta komentariše poruke Grabar Kitarović iz Jasenovca

bigportal.ba

Linta komentariše poruke Grabar Kitarović iz Jasenovca – BiGportal.ba

2-3 minutes


Objavljeno: 26.7.2018.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže da je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović tokom posete Spomen području Jasenovac, zajedno sa izraelskim predsednikom Ruvenom Rivlinom, izrekla više neistina čiji je cilj prekrajanje istorije iz vremena Drugog svetskog rata.

Povodom njene izjave da je ustaški režim doneo u jednakoj meri strašna stradanja Jevrejima, ali i Srbima, Romima i Hrvatima, Linta navodi da je u zločinačkoj tvorevini NDH izvršen nezapamćen genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima a nad Hrvatima nije jer su masovno podržali osnivanje NDH.

„Stalna muzejska postavka u Spomen području Jasenovac prikazuje lažnu sliku nekadašnje fabrike smrti, a ne prikazuje masovni zločin koji su ustaše počinile nad Srbima, Romima i Jevrejima na najsvirepije načine", navodi Linta.

Komentarišući njenu izjavu da su se ustaškom režimu tobože suprostavili mnogi Hrvati čime su Hrvatsku svrstali na ispravnu stranu istorije, Linta kaže da su, prema podacima istoričara uoči kapitulacije Italije u jesen 1943. godine, Srbi činili značajnu većinu u partizanskim jedinicama.

Grabar Kitarović je na licemeran način pokušala da stavi znak jednakosti između fabrike smrti Jasenovac i zloglasne NDH sa građanskim ratom u Hrvatskoj tokom devedesetih godina prošlog veka, ponovivši besmislenu tvrdnju da je Hrvatska tokom devedesetih godina bila izložena agresiji, kaže on.

Linta kaže i da iako u Ustavu Hrvatske piše da je njen temelj antifašizam, u stvarnosti antifašizam je mrtvo slovo na papiru.

„Temelj savremene Hrvatske je antisrpstvo i obnovljena ustaška ideologija", zaključio je on.

(Tanjug)

 

Sunday, July 22, 2018

Гидеон Грајф најављује књигу о Јасеновцу

standard.rs

Гидеон Грајф најављује књигу о Јасеновцу

http://newlookworld.com/

4-5 minutes


недеља 22. јул 2018. 15:19

Књига о Јасеновцу биће написана на три језика и намењена најширој читалачкој публици

Крајње је време да се сазна истина о усташким злочинима, сматра водећи истраживач Института за Холокауст „Шам Олам" из Израела Гидеон Грајф и најављује књигу истине о Јасеновцу.

Говорећи о патњама логораша, Грајф примећује да је у Јасеновцу долазило до изражаја „нестварно сладострашће усташких злочинаца", који су убијали логораше.

„Они су се забављали, обожавали су смрт уместо живота. Врло је болесно то извртање свих људских вредности, њихов суноврат у екстремну нељудскост", рекао је Грајф за Политику.

Указујући на заједничку историју Срба и Јевреја, Грајф је рекао да открива све више сличности у страдању два народа.

„Убијани су у истим логорима, у нацистичким и усташким фабрикама смрти, а данас смо суочени са снажним настојањима да се број њихових жртава смањи, да се релативизује. Када то знамо, осећате да сте део те велике трагедије, трагедије коју деле Срби и Јевреји", рекао је Грајф.

Истовремено је најавио да, у сарадњи с амбасадорком др Љиљаном Никшић и другим колегама, припрема књигу истине о Јасеновцу.

„Биће то књига штампана на три језика — популарна књига, али у добром, потпуном значењу ове речи јер људи који живе у овој и на прагу 2019. године много тога не знају о Јасеновцу", навео је он.

Како је додао, књига ће бити намењена „обичним људима, непрофесионалцима", односно широј публици која ће моћи да се путем ње упозна са бројним чињеницама и визуелним материјалом.

„Веома је важно да се истина о Јасеновцу рашири, да се сазна за њу, да се о њој учи, да се тој истини други подучавају. Мислим да ће то бити нека врста прекретнице пошто је крајње време да се сазна истина о усташким злочинима", сматра Грајф.

Упитан шта га мотивише да упорно и доследно брани истину о Холокаусту и геноциду, па и о логору Јасеновац, Грајф каже да је то борба за истину.

„Ми се данас суочавамо с покушајима да се историја ревидира, да се изврне, сведоци смо настојања да жртве тих злочина буду још једном убијене. Наша је дужност да се стално боримо против тога. Морамо се борити против било ког и било чијег покушаја да се историја фалсификује, да се представи кроз накнадно изопачену и лажну слику", поручио је Грајф.

Сматра да то дугујемо свим оним Србима, Јеврејима и Ромима који су били жртве прогона и дискриминације, мучења, најстрашнијих понижења и убијања на крају злочиначке тортуре.

„У тој безмерној људској трагедији жртве су биле и остале светлост која обасјава истину, светлост су били појединци, као Дијана Будисављевић, који су жртвама пружали руку спаса", рекао је Грајф.

Водећи истраживач Института за Холокауст „Шам Олам" из Израела нагласио је да Аушвиц и Јасеновац „никада не смемо заборавити, они су опомена за сав људски род".

„Тога треба да се сетимо и данас и увек у будућности", напоменуо је он.

Осврнуо се и на изложбу „Јасеновац — право на заборав", која је у оквиру српско-јеврејског академског пројекта у јануару ове године била представљена у Уједињеним нацијама у Њујорку, оцењујући да је поставка од изузетне важности јер је на њој приказана права истина о усташкој НДХ и логору Јасеновац.

Извор Танјуг/Спутњик, 22. јул 2018.

 

Monday, June 11, 2018

Вељко Ђурић Мишина: Јасеновац у српској и хрватској историографији (2016-2018)

standard.rs

Вељко Ђурић Мишина: Јасеновац у српској и хрватској историографији (2016-2018)

http://newlookworld.com/

6-8 minutes


понедељак 11. јун 2018. 15:11

У протекле две године у Београду је објављена само једна књига у којој је поменут Јасеновац

 

Познато је зашто страдање српског народа у Независној Држави Хрватској, а нарочито (због бруталности) у Јасеновцу, није имало посебно место у историографији. Како је комунистичка Југославија полако пропадала као државна заједница, и југословенска историјска наука се цепала на националне. Научно-истраживачки, музеолошки, архивски и медијски систем који је успостављен у Хрватској могао би да послужи као пример шта је требало урадити у Србији. Проблем настаје после првог питања: Ко ће и како поставити темеље српске историографије? Како ствари стоје, тешко да ће до тога и доћи! Нажалост, примат у постављању некаквих основа преузели су аматери и публицисти, док су поједини професионални историчари постали средство пуке пропаганде.

Као метафора и стварно, Јасеновац је једна од најболнијих рана у српској историји. Знамо да је тај комплекс концентрационих логора поменут у више од 3.000 радова, разних квалитета и квантитета, на бројним језицима.

Не хвалим хрватску историографију већ говорим о њеној надмоћи над оним што би требало да именујемо као српска. У прилог ове тврдње наводим следеће.

Познато је да геноцид у Независној Држави Хрватској као тема није био у основи магистарског и докторског рада на катедрама за историју у Бањој Луци, Источном Сарајеву, Новом Саду, Београду и Нишу. С друге стране, познато је да је у последњих десетак година више од петорице Хрвата одбранило докторате у државама од Аустралије до Канаде!

У последњих две-три године у Хрватској је прилично видљив ревизионизам историје Независне Државе Хрватске, нарочито општепознатих и прихваћених чињеница о Јасеновцу. Постоје озбиљне претпоставке да је ревизионизам започет у окриљу Римокатоличке цркве – новинским текстовима у њеном недељнику Глас концила. Свој врхунац процес је достигао ових дана у одређеним емисијама на Хрватској радио телевизији: недавно је у веома гледаној и утицајној емисији гостовао један од „продуката" поменутог недељника. Да је чаша препуњена и да је ђаво дошао по своје, указује и реакција управе Јавне установе Спомен подручје Јасеновац. (Текст протеста је пренет на званичној интернет презентацији Музеја жртава геноцида)

У протеклих пет-шест месеци у Загребу је објављено неколико текстова у којима се о Јасеновцу пише на начин какав није виђен међу Србима! Први пример који то потврђује је текст др Мирјане Касаповић, професорке на Факултету политичких знаности Свеучилишта у Загребу: „Геноцид у НДХ: Умањивање, банализирање и порицање злочина", Политичка мисао, 1/2018, Загреб 2018, 7–33!

Други пример, мада по садржају припада другачијем контексту, користан је за расправу о Јасеновцу, је рад др Бернадице Јурић „Јасеновачке жртве и успостава националног програма у Србији (1986.–1995.)", Радови, Завод за хрватску повијест, 49/2017, Загреб 2017, 227–260.

Пре месец дана у Јасеновцу је објављен зборник девет текстова под насловом Јасеновац: манипулације, контроверзе и историјски ревизионизам (ур. Адриана Бенчић, Стипе Одак и Данијела Луцић), Јасеновац 2018, 312.

У штампи у Хрватској, у последњих пет-шест месеци, објављено је неколико интервјуа у којима се помиње Јасеновац. Посебну пажњу изазвао је др Александар Корб, потом су уследили интервјуи са историчарима Ивом Голдштајном, Ивом Пејаковићем, директором Јавне установе Спомен подручје Јасеновац и Андрианом Бенчић, радницом поменуте установе. (Моје реакције на поменуте интервјуе поставио сам, на основу права која ми као директору и главном и одговорном уреднику Музеја жртава геноцида, на званичном порталу на интернету.)

Моје лично образовање и професионални посао били су основа за повремена јављања у медијима, углавном на неколико интернет портала. Не желим да превише „гостујем" у београдски дневним новинама из неколико разлога. Први разлог је концепција новина, а други су њихови повремени саговорници. Наиме, приметно је да, примера ради, кад је реч о Независној Држави Хрватској и Јасеновцу поготову, аматери и људи који су одавно у деветој деценији живота, сада покушавају да буду мериторни у тумачењу прошлости иако располажу само са добром жељом (и добром вољом главног уредника). Пре десетак дана један од тих „стручњака" рече да нису битни персонални подаци о жртвама већ бројеви! Зар бројеви не долазе сами по себи после исписивања имена?

Своје знање и способности показао сам на разне начине и не бежим од стручне и корисне критике. Информације о својим активностима ставио сам јавности на увид у хронологији видљивој на порталу Музеја жртава геноцида. Наравно да нисам одвећ задовољан учињеним јер бих могао и више. Када, међутим, устврдим да политичка елита не жели да помогне националне научне пројекте у сећању на прошлост, јасно је да је обим мојих послова ограничен.

У протекле две године у Београду је објављена само једна књига у којој је поменут Јасеновац: Василије Ђ. Крестић. Мира Радојевић, Јасеновац, САНУ, Београд 2017. Књига садржи два текста настала после предавања поменутих историчара одржаних 22. априла 2016. у Српској академији наука и уметности. О првом прилогу објавио сам кратак осврт „О Јасеновцу или о једном (безвредном) тексту историчара Василија Ђ. Крестића: Академик који рециклира", Данас, 9. новембар 2017. Своје мишљење сабрао сам у једној реченици: „Можда би требало поставити питање: Да ли је могуће да угледни академик за протекле три деценије није могао ништа ново да напише?" Могао бих и да додам следеће питање: Када ће бити доступна архивска грађа из фонда Виктора Новака, која се налази у Архиву САНУ, а чији је поменути академик директор?

О прилогу Мире Радојевић објавићу ускоро своје мишљење.

Кад поменух академика Василија Ђ. Крестића и његов допринос истраживању Јасеновачке трагедије, морам да поставим питање о његовој улози у одлагању (забрани) изложбе „Тотални геноцид" академика Динка Давидова, која је требало да се отвори пре годину дана у Галерији Српске академије наука и уметности, у којој је у средишту било затирање српског народа и његове цивилизације у Независној Држави Хрватској. Ово питање постављам јер сам био сарадник аутора изложбе, а у чијој реализацији је Музеј жртава геноцида имао каквог-таквог удела!

Извор Стање ствари, 11. јун 2018.

 

Saturday, June 09, 2018

SRAMOTA NA HRVATSKOJ TELEVIZIJI: U Jasenovcu se igrao fudbal, bilo je zabava (VIDEO)

novosti.rs

SRAMOTA NA HRVATSKOJ TELEVIZIJI: U Jasenovcu se igrao fudbal, bilo je zabava (VIDEO) | Region

Novosti onlajn

3-4 minutes


Igor Vukić, proustaški revizionista, a koji je inače i advokat "Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac", gostovao je juče u emisiji "Bujica" na Z1TV

Igor Vukić, proustaški revizionista, a koji je inače i advokat "Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac", gostovao je juče u emisiji "Bujica" na Z1TV, gde se svim snagama trudio da opravda, umanji ili negira zločine ustaškog režima i NDH, a najveća sramota je izjava "anonimnog svedoka Jasenovca", koji je rekao da se "nedeljom igrao fudbal i da su bile priređivane priredbe", a kasnije je tu izjavu potvrdio i Vukić.

 

Emisija je počela klasičnom jadikovkom hrvatskih ekstremista o tome kako "za vreme komunizma nije bilo moguće istraživati sve zločine iz II svetskog rata". Oni ne žele da priznaju, a pitanje je da li će ikada hteti priznati, da je njihova veštački stvorena nacija branjena od strane komunzista, a u ime "bratstva i jedinstva", te da su se ustaški zločini nad Srbima zapravo prikrivali.

Nastavak "Bujice" još više je pokazao koliko neodgovorno istupa na televizijama u ovoj zemlji EU ekstremista Igor Vukić.

On kaže da se u "samostalnoj" Hrvatskoj "uvrežila" brojka od 80.000 žrtava. To "uvrežiti" je najvažniji izvor lažne hrvatske "istorije", a Vukić je demantovao i tu brojku, pozivajući se na njemu znane popise, navodeći i da "mnogi od umrlih nisu ni stradali u Jasenovcu".

Kako su ustaše, koje su se takmičile u brzini klanja Srba za jednu noć, stigle da popišu sve žrtve, to Vukić nije objasnio.

U tim "takmičenjima" učestvovali su i katolički sveštenici, te je poznato svedočenje ,"najkrvavijeg ustaše u Jasenovcu" Žileta Friganovića, koji je rekao da je u jednom "takmičenju" pobedio franciskanac Pero Brzica, koji je zaklao 1.360 ljudi Srbosjekom za samo jednu noć!

Posle toga, Vukić i voditelj Velimir Bujanec napali su Milorada Pupovca, prestavnika preostalih obespravljenih Srba u Hrvatskoj, ismevajući njegov govor u Saboru o Vukićevom negiranju Jasenovca, pa su između Pupovčevih reči ubacivane montažom reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kome su ustaše pobile celu porodicu za vreme II svetskog rata.

https://youtu.be/zr4k1KSTDpQ

U drugom delu emisije, prikazana su "svedočenja" dvojice anonimnih ljudi, koji tvrde da su bili deca u Jasenovcu, te da nisu videli zločine čuvara, a jedan od njih je izjavio da su se tokom nedelje izvodile priredbe u logoru, da se igrao fudbal, šah i druge "zabave". To da se "nedeljom igrao fudbal u Jasenovcu", rekao je i Vukić u "Bujici" posle ovog skandaloznog "svedočenja".

Za kraj, treba govoriti jezikom istorijskih činjenica, a najbolji izvor za Jasenovac je istraživanje Vladimira Dedijera, koji je utvrdio da su ustaše u Jasenovcu pobile između 700.000 i 1.200.000 ljudi.

(SrbijaDanas)

 

 

Wednesday, April 25, 2018

Ливне: Изјава Китаровићеве о Јасеновцу - скандал какав се не може замислити

rtrs.tv

Ливне: Изјава Китаровићеве о Јасеновцу - скандал какав се не може замислити

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2 minutes


 

Арије ЛивнеФото: СРНА

Ливне је за Срну изјавио да нема представу шта још треба доказивати у вези са Јасеновцем, те да не разумије такав однос Китаровићеве према страховитом злочину.

"Независна Држава Хрватска направила је највећи злочин у историји човјечанства и логор у Јасеновцу је почео да ради на уништењу Срба, Јевреја и Рома још прије него што је то било у Аушвицу и прије него што су Нијемци одлучили о коначном истребљењу Јевреја и других народа", рекао је Ливне.

Према његовим ријечима, у Меморијалном центру Холокауста "Јад Вашем" записано је да је у Јасеновцу убијено 600.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста, те да би било какав разговор о овом питању био узнемиравање жртава.

"Нема се шта дискутовати о томе, све што се каже нема никакве важности. Зна се да је учињен страховит злочен у Јасеновцу и историја ће то памтити", поручио је Ливне.

Предсједник Хрватске Колинда Грабар Китаровић залаже се да посебна комисија утврди "праву истину" о ономе шта се дешавало у Јасеновцу током и, како је навела, "након рата", што је изазвало бурна реаговања и оптужбе за "релативизацију Холокауста".

Она је подржала приједлог челника Хрватског хелсиншког одбора Ивана Звонимира Чичка о формирању међународне комисије, са члановима из Србије, Хрватске и међународних стручњака, који би утврдили "истину о Јасеновцу".

"У 21. вијеку, модерном форензиком, медицинском и форензиком документа може се утврдити не само број жртава, већ и истина шта се заиста догађало у Јасеновцу, не само од 1941. до 1945. године, него и касније", сматра Китаровићева.

 

Sunday, April 15, 2018

Jasenovac bio državni projekat NDH za koji niko nije odgovarao

glassrpske.com

Jasenovac bio državni projekat ndh za koji niko nije odgovarao

6-7 minutes


15.04.2018 14:28 | Срна

Доња Градина - Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је концентрациони логор Јасеновац био државни пројекат Независне Државе Хрватске /НДХ/ за који никада нико није одговарао и који и данас нема своју званичну категоризацију као геноцид на Србима, Јеврејима и Ромима.

"Ово је мјесто које наводи човјека да ћути, јер нема шта да каже, а сада знам да морамо да говоримо о овоме, да не би било заборављено и однесено у нека тамна мјеста историје и да се на би поново поновио ужасан бол и јаук, који су могле да чују само крошње изнад нас и небо", рекао је Додик на комеморативном скупу у Доњој Градини.


Обраћајући се учесницима комеморације, Додик је рекао да је доминатан осјећај који из логора Јасеновац носи још из дјетињства био страх од усташа и НДХ, јер је у тој држави спровођен стравичан пројекат систематског убијања једног народа.

"Та спирала мјеста злочина - од Пага, Јадовног, преко Јасеновца, Градишке, до Сајмишта, Крагујевца, па поново према Броду, Пребиловцима, херцеговачким јамама, однијеле су милион жртава српског народа у Другом свјетском рату", посјетио је Додик.

Он је додао да су у том рату Србе, ослабљене у претходном ратном сукобу, убијали гдје год су стигли, без разлога и повода.

"Убијали су нас, а нису ни знали зашто то чине, али су у томе уживали, јер се никада нису уморили, стали, престали, чули јаук, плач мајке и дјетета. Никада нису имали саосјећање и помислили на своје", рекао је Додик.

Он је подсјетио да је из логора Јасеновац 22. априла 1945. године пробој извршила само мала група од 1.100 преживјелих логораша, у моменту када је свијет већ видио и знао да је Други свјетски рат при крају.

"Кренули су да се пробију из логора да би били живи свједоци онога шта је било и да би омогућили да живот настави да тече", додао је Додик.

Он је подсјетио да у општини Козарска Дубица 20 година послије Другог свјетског рата није било мушког регрута из српског народа, јер су сви били побијени у логору за дјецу, у којем је побијено или нестало 35.000 козарачке дјеце.

Додик је рекао да је сам себи често постављао питање како је могуће да група усташа убије толико људи у Доњој Градини, те како то да нико није пружио одпор?

"Скоро сам схватио да су Срби страдали због двије страшне ствари у својој историји, а то су страх и илузија. Страх од тог монструозног мјеста, логора у који су улазили у којем су сретали лешеве, одсијецао је снагу за било какав отпор. Био је то паралишући страх, јер сте дошли на мјесто без повратка", рекао је Додик.

Он је нагласио да ће историја забиљежити да је за убијање Срба направљено једно посебно оружје које се звало "србосјек", које су имали Хрвати и усташе да би Србима вадили очи и клали их што је брже могуће.

"жСрбосјекж је оружје за један народ, да се он побије, да нестане и да се не понови. Илузија Срба је била комунистичка Југославија", нагласио је Додик.

Он је оцијенио да је у Југославији разграђена снага српске националне државе и идеје тога времена и та илузија је опет довела до страдања Срба.

"Прихватили су Југославију као земљу коју су ослободили и слободу давали другим народа, дијелили је с њима, да би на крају тог страдалничког вијека проглашени кривцима за распадање земље за коју су се они једино борили, једино створили и бранили", додао је Додик.

Он је у Доњој Градини поручио да та илизуја мора да нестане и да мора да се гради одговорна српска националана и државна идеја која подразумијева сазнање да не би страдали ни у Другом свјетском рату да су Срби овдје имали државу.

"Нису је имали и увијек тамо гдје Срби нису имали државу, увијек су били побијени", рекао је Додик и додао да и данас кад се год појави нека манифестација усташтва, са својим годинама, искуством и животом, увијек из страха реагује рефлексно, са жељом да се бори против тога, јер је то претходно уништавало његов народ.

Он је додао да је створена Република Српска као одговорност и израз српског хтјења за слободом, а не да учини зло другим народима.

"Нећемо одустати од ње и права која су нам дата Дејтонским мировним споразумом, који је јасно написан и који знамо да читамо. Нећемо да западнемо у страх нити да прихватимо илузије стварања друштва над којим је пропала бивша Југославија", поручио је Додик.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик нагласио је да Срби као народ желе мир.

"Данас је најважије да позовемо и призивамо мир међу људима, мир међу народима, међу држама, мир међу нама који живимо овдје да би могли да се рехабилитујемо као нација и народ, да би могли да градимо наше породице, куће, нашу Републику Српску и државу", рекао је Додик и додао да је зато важно доћи и бити на мјестима гдје се обиљежају страдања.

Он је подсјетио да Српска у протеклих неколико година са Србијом организује обиљежавање неколико важних датума из историје, на простору Републике Српске и Србије.

"Моја велика захвалност предсједнику Србије Александру Вучићу што је био иницијатор и покренуо идеју да се то на тај начин ради. То је једини могући одговор, јер ми не можемо и не требамо да будемо сепарисани. Српски народ је јединиствен, по свом идентитету, вјери, писму и језику и ми нисмо босански нити смо хрватски нити било који ини Срби", нагласио је Додик.

Према његоврим ријечима, Срби су припадници једног историјског народа, мирољубивог, који тежи стабилности и миру.

"Желимо да се, одајући пошту страдалима, завјетујемо на живот и мир, суживот и миран живот на овим просторима. Ако не можемо да живимо заједно са онима са којима смо мислили да можемо, можемо да живимо у миру једни крај других. И зато са овог мјеста поново позивам на мир међу нама, људима и народима", рекао је Додик у Доњој Градини.

 

Saturday, April 07, 2018

Štrbac: Ustaški pozdrav "za dom spremni" biće vraćen u Jasenovac

nezavisne.com

Štrbac: Ustaški pozdrav "za dom spremni" biće vraćen u Jasenovac

Nezavisne novine

4-5 minutes


BEOGRAD - Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac izjavio je da je najava Koordinacije jevrejskih opština i Saveza antifašista Hrvatske da ni ove godine neće učestvovati u državnoj komemoraciji žrtvama ustaškog koncentracionog logora Jasenovac očekivana i jedino moguća, s obzirom da je sve izvjesnije da će ustaški pozdrav "Za dom spremni" biti vraćen u Jasenovac.

Štrbac je podsjetio da je upravo tabla sa pozdravom "Za dom spremni" u Jasenovcu bila povod da premijer Hrvatske Andrej Plenković formira Komisiju za suočavanje sa prošloću koja je imala rok da do 1. marta ove godine izađe sa prijedlogom kako društvo da se suoči sa obilježjima totalitarističkih režima, pod kojim se smatraju fašizam, nacizam, ustaštvo i komunizam.

"Ono što je iznenadilo mnoge u regionu i šire, pa i u samoj Hrvatskoj, jeste da je na prvi pogled u te pozdrave svrstan za `Dom spremni`, ali je i odmah napravljen izuzetak - predloženo je da se taj pozdrav i znamenje mogu koristiti u `kontrolisanim uslovima`, a odnosi se na jedinice koje su koristile ta obilježja u `domovinskom ratu` devedesetih", rekao je Štrbac Srni.

On kaže da je odmah postalo jasno da će, kada se napravi izuzetak, to postati pravilo u hrvatskom društvu i da je već počelo da se primjenjuje.

"Nedavno je predsjedniku Srpskog nacionalnog vijeća (SNV) Miloradu Pupovcu došla pošiljka - paketić sa izmetom i porukom - pozdravom " `Za dom spremni`, a imali smo na društvenim mrežama djecu u ustaškim uniformama i tim natpisom", rekao je Štrbac.

On je dodao da je kao posljedica tog prijedloga koji su dali stručnjaci i hrvatski akademici realno očekivati da tabla sa natpisom bude vraćena na prostor jednog od najvećih stratišta u Drugom svjetskom ratu.

"Očekujem da bi se ta ploča HOS-a, koja je premještena iz Jasenovca u Novsku mogla vratiti pod istim tim obrazloženjem", rekao je Štrbac.

On je ukazao da su članovi Komisije izjednačili komunizam i zvijezdu petoktraku, dozvolivši da se i to znamenje kontrolisano koristi sa ustaštvom i ustaškim simbolima, te da je to izazvalo još veći haos u Hrvatskoj nego što je bilo prethodnih godina.

"Oni koji su išli u posebnoj koloni prošle godine to će uraditi i ove godine, jer nije se ništa desilo pozitivno u Hrvatskoj da bi sada antifašisti, Srbi i Jevreji pristupili koloni kojom idu predstavnici hrvatske države", rekao je Štrbac.

Komentarišući činjenicu da su zapadni mediji okvalifikovali hrvatskog predsjednika Kolindu Grabar Kitarović kao političara koji pripada ekstremnoj evropskoj desnici, Štrbac je rekao da to ne čudi sa obzirom na česte "gafove koje Kitarovićeva ima".

"Ona je odlazila sama i u Jasenovac, što nije primjereno predsjedniku države. Izjavljivala je da sa svojom djecom u autu sluša Tompsona, a najveći gaf je posjeta Južnoj Americi kada je rekla da su tamo `neki Hrvati, misleći na Antu Pavelića i ostale zločince, našli mjesto pod suncem i slobodu` što su osudili direktor jerusalimskog Centra `Simon Vizantal` Efraim Zurof i mnogi drugi", rekao je Štrbac.

On je rekao da nije ubijeđen da je Kitarovićeva "vaspitavana u ustaškom duhu", ali da iza nje kao predsjednika države koji hoće da osvoji drugi mandat stoji HDZ i da je potrebno obezbijediti podršku veterana kojim je Pavelić uzor, kao i Katoličke crkve u Hrvatskoj koja je veoma uticajna.

"Hrvatska je vjerski, a možda i nacionalno, najčistija država na svijetu...Oko 90 odsto je Hrvata, a nešto više i katolika", zaključio je Štrbac.

 

Sunday, March 25, 2018

Kolinda i ustaše

pcnen.com

Kolinda i ustaše

Istražili smo čelnike udruga s kojima se u Argentini sastala Grabar-Kitarović: osim što je unuk ustaškog ministra, Tomislav Frković redovito slavi ustaštvo i NDH, baš kao i predsjednik udruge Hrvatski domobran Mirko Hasenay. Njegov je slučaj još skandalozniji jer je na funkciji argentinskog člana u Državnom uredu za Hrvate izvan Hrvatske

Objavio/la PCNEN

13-17 minutes


Drugi pišu 25. Mar. 2018. | 06:52

Piše: Hrvoje Šimičević

Nisu svi argentinski Hrvati ustaše, ali su ustaše gotovo svi Hrvati s kojima se predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović sastala u Argentini na početku službenog puta. Budući da dopuštamo mogućnost pokoje iznimke, poput kakvog zalutalog pojedinca ili maloljetne djece nerazvijenih mozgova, koju neodgovorni roditelji u mliječnoj dobi hrane koljačkim ideologijama kroz ljubav prema ustaštvu, Anti Paveliću, NDH ili barem datumu njena osnutka, reći ćemo da su sve religijsko-folklorne organizacije kojima se predsjednica obratila na početku argentinske turneje nedvojbeno filoustaške. Zaključak je to koji se nameće istraživanjem pozadine organizacija i više pojedinaca koji su ugostili predsjednicu tijekom njenog boravka u Buenos Airesu. Riječ je o udrugama i institucijama kojima je predsjednica dodijelila državna odlikovanja i priznanja, poručivši da je ponosna na 'sve generacije Hrvata koje su došle u Argentinu', pa i one koji su 'nakon Drugog svjetskog rata upravo u Argentini našli prostor slobode u kojem su mogli svjedočiti domoljublje i isticati opravdane zahtjeve za slobodom hrvatskog naroda i domovine'.

Hasenay se slika u majici s ustaškim pozdravom i tvrdi da 'čin uspostave ndh mogu nijekati samo oni koji ni onda niti danas ne žele da Hrvatska bude niti država niti nezavisna'

Nakon burne reakcije šefa Centra Simon Wiesenthal Efraima Zuroffa i mnogih u hrvatskoj javnosti, koji su u takvim izjavama predsjednice pronašli apologiju brojnih ustaških zločinaca što su pobjegli u Argentinu, predsjednica je optužila Zuroffa za nametanje 'kolektivne stigme' hrvatskom narodu i Hrvatima u Argentini. Ostavi li se po strani činjenica da je kolektiviziranjem jedne izrazito problematične migracije predsjednica zapravo nametala 'kolektivnu stigmu' argentinskim Hrvatima, za ovu je priču puno bitnije kome se obraćala. Odgovor na to pitanje, naime, razrješava i dilemu oko sadržaja njene poruke: većini onih koji su je slušali ustašluk nije 'kolektivna stigma', već kulturno naslijeđe s kojim se godinama poistovjećuju.

Službeni domaćini predsjednice u Buenos Airesu bili su, naime, članovi nečega što se zove Međudruštveni odbor hrvatskih udruga i ustanova u Argentini (UACRA). Ovo krovno koordinacijsko tijelo okuplja stotine članova kroz više od dvadeset kulturno-folklornih udruga, zavičajnih domova te crkvenih i karitativnih institucija. Svake godine, bez iznimke, UACRA 10. travnja službeno organizira proslave osnutka Nezavisne Države Hrvatske. U pozivnicama koje smo pronašli na internetu posjetiteljima se nudi 'sveta misa' za NDH i potom 'svečana akademija' na kojoj se uz jelo i pilo veliča trudbeništvo predaka oko uspostave kvislinške tvorevine. Preko društvenih mreža i internetskih stranica pozivnice potom raspačavaju udruge-članice krovnoga tijela – među njima i dobitnice predsjedničinih državnih priznanja – koje svakih nekoliko godina zajednički odabiru rukovodstvo UACRA-e. Njihov zadnji izbor za predsjednika je Tomislav Frković. U ime hrvatskog korpusa čelnik spomenute organizacije prenio je putem službenog govora zahvale predsjednici, zatraživši potom izbacivanje antifašističkog naslijeđa iz hrvatskog ustava. Taj unuk ustaškog ministra šumarstva Ivice Frkovića potom je jugokomunističkim epitetima počastio bivše hrvatske predsjednike Stjepana Mesića i Ivu Josipovića, sve u ime argentinskih Hrvata koji su ga postavili na tu poziciju.

Oduševljenje se moglo vidjeti za vrijeme predsjedničinog posjeta Hrvatskom klubu kulture Doc Sud, u čijoj je središnjoj dvorani donedavno stajao plakat s likom Ante Pavelića

Frković je 2012. na UACRA-inoj proslavi osnutka NDH u službenom govoru uzviknuo 'Živio deseti travnja!', citirajući političke uzore prema kojima je povijesna istina da je u ustaštvu oličena ideja države i ustaškog pokreta koji – 'nije bio fašistički'. Štoviše, ustaški pokret borio se protiv komunista, Nijemaca i Talijana (!), a cijela hrvatska povijest ne poznaje 'ta divna, genijalna pa čak i svetačka junaštva i djela koja su vjekovi spremili za ovaj period borbe za slobodu i nezavisnost'. 'Samo najvulgarniji prostak može svemu tome davati oznake i razloge fašizma i satelitstva', poručio je Frković na proslavi 10. travnja. Njegov prošlotjedni istup pred predsjednicom, kao i brojne izjave u zadnjih šest godina, pokazuje da ni milimetar nije odstupio od ustaških stavova te da je cijela ta mreža udruga i institucija koje su primile predsjednicu odabrala tog ustašu kao svoga službenog predstavnika.

I ne samo njega: Frkovićev zamjenik, potpredsjednik Mirko Hasenay, također je ustaša. Njegov slučaj, međutim, ponešto je skandalozniji, znamo li da od rujna 2017. Hasenay sjedi u vladinom Državnom uredu za Hrvate izvan Hrvatske kao član iz Argentine. Baš poput Frkovića, tamo su ga delegirale udruge koje su ugostile Kolindu Grabar-Kitarović. Hasenay je predsjednik udruge Hrvatski domobran i svake godine osobno – tako piše na pozivnicama – organizira proslavu rođendana NDH. Na jednoj od njih, 2015. godine, prostorije kluba Hrvatskog domobrana, na čijem je ulazu ugravirano ustaško ušato U, bile su ukrašene dvama portretima Ante Pavelića, jednim u vojnoj odori, drugim u odijelu. Izrazito aktivan na društvenim mrežama, Hasenay se primjerice slika u majici s ustaškim pozdravom, prokazuje izdajice među bivšim hrvatskim predsjednicima i u civilnom društvu, tvrdeći da 'čin uspostave NDH mogu nijekati samo oni koji ni onda niti danas ne žele da Hrvatska bude niti država niti nezavisna'.

Prije dvije godine Hasenay je u koautorstvu s Frkovićem napisao priopćenje kojim su se priključili raspravi o 'jasenovačkom mitu', odnosno 'raskrinkavanju' službenih brojki žrtava ustaškog režima. Tamo su napisali da je 'jedino sjećanje na postojanje NDH i njezinu hrabru obranu' održalo vjeru hrvatskog naroda da će Hrvatska ponovno 'postati normalna nacionalna država' i da će ustaše 'prije ili kasnije biti priznati kao pozitivan dio hrvatske povijesti, bez obzira na sadašnji Ustav i njegove Izvorišne osnove'. Perpetuirajući mitomaniju fašističkih revizionista, poručili su još da je 'nepobitna činjenica da je Jasenovac postojao i nakon 1945.' Podsjetimo da je prije dva mjeseca iz ureda za Hrvate izvan Hrvatske, u kojem sjedi Hasenay, potjeran australski Hrvat Ante Jurić nakon što je u javnosti otkriveno da je na sličan način razmišljao o ustašama.

Do prošle godine Hasenay je uređivao i proustaške novine, kakve valjda s vremena na vrijeme štanca cijeli život. Do 1990. bio je tako urednik Tjednika, gdje je veličao NDH i Pavelića, zajedno s drugim urednikom, Davorom Ivom Stierom, današnjim saborskim zastupnikom i političkim tajnikom HDZ-a, koji je prilikom ovog posjeta bio u pratnji predsjednice. Kako bi započeo diplomatsku karijeru, Stier će početkom devedesetih otići u Hrvatsku i tamo se presvući u 'demokršćanina', odričući se preko novina fašističkih epizoda iz djetinjstva. Početak njegove preobrazbe simbolički pritom lijepo ilustrira budući HDZ-ov koncept pomirbe i integraciju ekstremističke emigracije: u Glasniku HDZ-a ležerno je intervjuirao Ivu Rojnicu, sugrađanina iz Buenos Airesa i netom imenovanog konzularnog predstavnika Hrvatske u Argentini. U stvarnosti, dojučerašnji mladi ustaša razglabao je o političkim aktualijama s nekadašnjim ustaškim stožernikom koji je u NDH potpisivao naredbe o provođenju rasnih zakona. Kao i mnogi drugi ustaški časnici, ministri i zločinci, Rojnica je nakon pada NDH štakorskom rutom pobjegao u Argentinu, gdje će potom desetljećima kroz društveno-političke aktivnosti prenositi duh ustaštva na svoje potomke i ostatak zajednice argentinskih Hrvata. Devedesetih je, sve do otkrića Feral Tribunea o njegovoj ustaškoj prošlosti, slobodno propagirao interese Republike Hrvatske u Argentini. Stierove i Hasenayeve aktualne pozicije pritom kao da odražavaju nastavak tuđmanovskog koncepta pomirbe: demokršćanin Stier je u Saboru, a ustaša Hasenay takoreći u Vladinom sektoru. To je činjenica o kojoj se Vlada, s obzirom na ovdje objavljene informacije o Hasenayevom političkom djelovanju, treba očitovati.

Fokusirajmo se zasad na predsjedničin posjet Argentini i njezine izjave o 'svjedočenju domoljublja'. Za prenošenje poruka tamošnjoj dijaspori odabrala je radijski program Croacias Totales, koji se emitira na postaji u Buenos Airesu i preko interneta. Nastao kao posljedica entuzijazma prijateljica Stelle Hubmayer, Jasminke Fiolić i Veronike Cvitković, taj program zadnje dvije godine radi i na promociji fašističkog revizionizma. Najmanje dva puta Stella Hubmayer ugostila je s prijateljicama članove hrvatskog revizionističkog Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac. U jednoj epizodi, voditeljica je s tajnikom te udruge Igorom Vukićem opovrgavala 'brojne laži i mitove o Jasenovcu', između ostalog i to da je bio najveći logor smrti u NDH, da je zatvoren 1945., da su ubijanja bila okrutna, tvrdeći nasuprot tome da je populacija prorijeđena zbog tifusa i sličnih boleština.

'Kako možemo pomoći mi koji nismo bili tamo u Jasenovcu? Što možemo napraviti?' sasvim ozbiljna pita Vukića voditeljica Croacias Totalesa, ista ona koja je intervjuirala predsjednicu. Vukić odgovara da u Argentini ima dosta ljudi koji su 'emigrirali nakon rata' i da imaju vrijedna saznanja koja bi mogla srušiti jasenovački mit. I doista, Vukić prošle godine odlazi u Buenos Aires, a novinarka Hubmayer piše za hrvatske medije tekst o njegovom susretu s kćeri jednog ustaškog časnika u Jasenovcu, koji se ubio, 'savjesno' ne želeći otkriti tajne koje je nosio sa sobom. Jedan od posrednika između Vukića i ustaških svjedoka bio je i Josip Peranić, najutjecajniji hrvatski franjevac u Buenos Airesu. Svojedobno je održao komemoraciju za Ivu Rojnicu, a njegovoj subraći nije strano ni vođenje tradicionalnih misa za NDH. Peranić je inače dočekao predsjednicu prvoga dana latinskoameričke turneje i potom za cijelu hrvatsku delegaciju, uključujući i spomenutog Stiera, održao svetu misu. Kao čelniku Hrvatskog katoličkog centra sveti Nikola Tavelić, predsjednica mu je na koncu dodijelila Povelju Republike Hrvatske za nesebičan i izniman doprinos u pružanju socijalne i duhovne skrbi te za dugogodišnju pastoralnu djelatnost među hrvatskim iseljenicima u Argentinskoj Republici.

Peranićev centar je također dio zajedničke platforme UACRA, koja u zadnjih nekoliko godina raznim priopćenjima i inicijativama daje kolektivni doprinos političkim raspravama u Hrvatskoj. Proklamirani stavovi najbliži su pritom ovdašnjoj klerofašističkoj desnici. Tako je prije koju godinu novinarka Hubmayer, zajedno s radijskim suvoditeljicama, pismeno pozvala na prosvjed argentinskih Hrvata protiv ćirilice u Vukovaru. Frković i Hasenay predvodili su pak protest protiv bivše ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić, proglasivši je predstavnicom jugoslavenskog komunizma i velikosrpske ideologije koja je persona non grata među hrvatskim etničkim korpusom u Argentini. Sudjelovali su pored toga u peticijama protiv Haškog suda, podržavajući u drugim prilikama nogometaša Joea Šimunića, udrugu U ime obitelji i slične izdanke hrvatskog kleronacionalističkog fundamentalizma, poput Željka Glasnovića, Zlatka Hasanbegovića i posebno Kolinde Grabar-Kitarović.

Oduševljenje se moglo vidjeti za vrijeme predsjedničinog posjeta Hrvatskom klubu kulture Doc Sud i Hrvatskom kulturnom centru u Rosariju, kojima su također uručena priznanja. Osnovana prije Drugog svjetskog rata u južnom dijelu Buenos Airesa, Doc Sud je najstarija institucija hrvatske zajednice u Argentini. Još u prvim dekadama postojanja brojila je više od 400 aktivnih članova, a danas u klubu djeluju brojne kulturno-umjetničke organizacije, čiji članovi zajednički obilježavaju datume važne za hrvatsku povijest. Svojevremeno su klub, prije ustaškog zbjega, vodili ugledni članovi argentinskog društva hrvatskih korijena, a danas njime upravljaju simpatizeri ustaša ili oni koji nemaju nikakvog prigovora na njih. Sve do prošle godine, navedimo samo jedan primjer, na zidu središnje dvorane stajao je plakat s profilom Ante Pavelića. U istoj dakle prostoriji gdje je predsjednica boravila za vrijeme službenog posjeta hrvatskoj zajednici u Argentini. Bilo zbog preuređenja, zamolbe iz političkih krugova ili nečega trećeg, plakat je u međuvremenu nestao.

Prilikom posjeta Hrvatskom kulturnom centru predsjednica se rukovala i radila selfije s mnogima, pa tako i uredništvom radija Bar Croata, mlađahnim individuama hrvatskih korijena koje od sredine prošlog desetljeća vode emisije posvećene hrvatskoj kulturi, običajima, nogometnoj reprezentaciji i ustaštvu. Na njihovoj službenoj Facebook stranici, gdje se reklamira i program istoimenog kulturnog kluba što su ga osnovali, prikazuju se s jedne strane hrvatski kulinarski specijaliteti, farbane pisanice i Luka Modrić, a s druge masovne grobnice, blajburška tragedija, titoistički vampiri i veselo uglazbljene razglednice sa službenim znakovljem Pavelićeve fašističke kvazidržave, u kojima se Hrvati iz Argentine pozivaju da slave NDH. Njihova online aktivnost pritom je prosjek društveno-političkih preferencija spomenutih organizacija i pojedinaca, s naglaskom na cijeli vrh krovne organizacije UACRA. Ne samo da glorificiraju NDH, nego rade i na umanjivanju opačina ustaškog režima kroz širenje mržnje i polupismeno promoviranje jasenovačkih i sličnih 'mitova'. Novinar i argentinski Hrvat Drago Pilsel primijetio je prije nekoliko dana da je problem i što nositelji takvih institucija baštine monopol na pažnju službene hrvatske politike, pa pored njih neustaški građani Argentine hrvatskih korijena uvijek ostanu nezapaženi. Logika je i tu neumoljiva: ako političari poput Grabar-Kitarović i nekih drugih iz HDZ-a gotive ekstremiste u Hrvatskoj kao stožerno biračko tijelo, zašto bi drugačije radili u Argentini?

 

Zagreb želi da nam otme arhivu o NDH

novosti.rs

Zagreb želi da nam otme arhivu o NDH | Društvo

Lj. Begenišić V. Crnjanski Spasojević

7-9 minutes


Hrvatska po svaku cenu nastoji da iz Beograda izvuče dokumentaciju o monstruoznim nedelima za vreme drugog rata. Građa iz ustaške države u 340 kutija, a u Kinoteci 200 filmova

KLjUČNA dokumenta o ustaškim logorima i zločinima koje su činili pripadnici njihovih formacija, diplomatska aktivnost tadašnjeg Zagreba, funkcionisanje policije, domobrana, državnih institucija i lokalnih samouprava, više od 200 filmova koji su snimljeni u NDH...

Sva ta dokumenta pohranjena su u Beogradu u arhivima Jugoslavije i Srbije. Deo njih se nalazi i u Vojnom arhivu i MSP, filmovi su u Jugoslovenskoj kinoteci, a manji broj dokumenata je i u Arhivu Vojvodine u Novom Sadu.

Hrvatska već duže vreme preko Komisije za sukcesiju pokušava da dođe do ovog istorijskog blaga, originalne dokumentacije koja dokazuje i dodatno osvetljava zločine NDH. Namera Zagreba je jasna - staviti šapu na ova dokumenta i tako "zarobiti istinu". Naša strana tome uspešno odoleva sa jasnim obrazloženjem: po principima arhivistike, fondovi se ne mogu ni cepati, ni deliti. U tome nas podržava i međunarodni supervizor, koji pomaže u radu Komisije.

Kada je reč o filmovima iz perioda NDH, kada je, inače, filmska industrija bila vrlo razvijena, oni su pohranjeni u Jugoslovenskoj kinoteci. To su filmski žurnali u trajanju od 15 do 20 minuta, kao i igrani filmovi, i ima ih ukupno 200.

- Mi te filmove nećemo vratiti, jer su oni zaštićeno kulturno dobro važno za Srbe i Srbiju. Uostalom, zašto bi filmovi o Jasenovcu bili više hrvatski nego srpski? - poručuju iz Beograda.

Veljko Đurić Mišina, direktor Muzeja genocida, pojašnjava da je pri kabinetu poglavnika Ante Pavelića i predsedništva vlade NDH postojalo specijalno odeljenje u kom su radili novinari, filmski snimatelji, propagandisti...

- Radi masovne propagande, snimani su prilozi o određenim temama, događajima i ličnostima, i u formi filmskih žurnala prikazivani su u bioskopima. Njihov sadržaj predstavlja dragoceni izvor za istoriju NDH - kaže Đurić, za "Novosti".

PROČITAJTE JOŠ - Zašto su sve vlasti krile genocid nad Srbima?

Srpska deca u logoru Jastrebarsko nedaleko od Zagreba

Da li ti filmovi sadrže dodatne dokaze o zločinima u Jasenovcu?

- Sadržaj je različit. Pregledao sam gotovo sav materijal, i tamo nema ničega do čega se do sada na različite načine nije moglo doći - kaže, za "Novosti", hrvatski istoričar Hrvoje Klasić, koji za Hrvatsku radio-televizuju radi seriju o NDH i koji je za potrebe snimanja pogledao orginale pomenutih filmova u Beogradu.

TRAŽE "RAZGOVOR STRUČNjAKA" HRVATSKA predlaže da se pitanje povratka filmske baštine koja se nalazi u Srbiji reši kroz razgovor stručnjaka koji sarađuju. - Problem treba rešiti sporazumom između nadležnih tela - Hrvatskog državnog arhiva i Arhiva Srbije, a potom će se rešavati i pitanja u vezi sa autorskim pravima - navedeno je u dopisu koji je našoj redakciji poslalo Ministarstvo kulture Hrvatske. Navodi se i da prava i vrsta raspodele prihoda od korišćenja nisu jasno utvrđeni jer nedostaju merila i meritorno tumačenje pravnog položaja ovih dela.

Na pitanje da li ima filmova o zločinima u Jasenovcu, Klasić kaže:

- Ima jedan film u kome se vidi kako Maks Luburić dolazi u Jasenovac u pratnji predstavnika Crvenog krsta, ali se iz tog filma ne može zaključiti šta se tamo dešava.

S druge stane, Veljko Đurić Mišina ističe da među filmskim prilozima postoji i onaj koji je snimljen u konclogoru Jasenovac, ali je on, po svemu sudeći, ostao u Zagrebu.

PROČITAJTE JOŠ - Milanović: Zločine u NDH proglasiti genocidom

Istraživačima je dostupna i mnogobrojna druga dokumentacija, a ne samo filmovi. Mogu da izvrše uvid u nju, čak i da kopiraju određeni broj dokumenata, ali se državi Hrvatskoj ne mogu ustupiti čak ni kopije dok ne potvrdi pravni kontinuitet sa NDH, čija dokumenta traži.

Dokumentacija za kojom Zagreb toliko vapi je od neprocenjive vrednosti. Tolike da su "papiri" iz Beograda korišćeni kao argumentacija pri susretima Mešovite komisije SPC i Hrvatske biskupske konferencije za rasvetljavanje istorijske uloge kardinala Stepinca u genocidu nad Srbima i Romima, kao i Holokaustu, a sve pre konačne odluke o zahtevu za Stepinčevu kanonizaciju.

Filmski plakati iz vremena Nezavisne Države Hrvatske

Takođe, zahvaljujući dokumentaciji o zločinima i pripadnicima ustaških formacija koja je dostavljena Agenciji za restituciju, sačuvane su i hiljade hektara zemljišta oduzetih od ratnih zločinaca.

- Građa o NDH ima svoj popisani i nepopisani deo - kaže istoričar Bojan Dimitrijević. - Popisana je uglavnom vojna i diplomatska građa NDH - odnosi sa Nemcima i Italijanima, odnos prema četnicima, partizanima, međusobni odnosi u okviru NDH... To je klasifikovano u 555 arhivskih jedinica, odnosno 340 kutija.

Osim ovoga, postoji i nepopisani deo o radu ministarstava i institucija za koje naši državni i bezbednosni organi posle rata nisu bili zainteresovani. Popis ove građe je u toku i ona je zatvorena za javnost.

PROČITAJTE JOŠ - ČUVENI AMERIČKI ISTORIČAR: NDH i Nedićeva Srbija nisu isto

- Pre pet-šest godina deo ove građe je digitalizovan, a osamdesetih je jedan mali, možda deseti deo kopirao Hrvatski državni arhiv. Dokumenta o logorima i zločinima detaljno je, odmah posle rata, izučila Državna komisija za otkrivanje zločina okupatora i njihovih pomagača, i tu danas ima najmanje tajni - tvrdi Dimitrijević.

 

Filmski materijali iz perioda NDH nalaze se u Jugoslovenskoj kinoteci / Foto Tanjug

ANTISRPSKA I ANTISEMITSKA PROPAGANDA ISTORIČAR iz Zagreba Hrvoje Klasić kaže da je sadržaj filmova snimljenih u NDH propaganda nacizma i ustaštva i da su posvećeni Anti Paveliću i Hitleru. U njima je sadržana antisrpska i antisemitska propaganda, usmereni su protiv Tita i partizana, ali ima i onih koji nisu političke prirode, pa se na njima može videti, recimo, omladina kako se zabavlja. Inače, prvi film prikazan u NDH poznat je pod imenom "Rat na Balkanu" ili "Slom Jugoslavije". Tu je i film "Ljudi u oluji", koji je, prvi put posle 70 godina, prikazan 2011. u Zagrebu. Tu su još i "Straža na Drini", "Slavlje slobode", "Mladost Hrvatske", a film "Židovi - izložba o razvoju židovstva i njihovog rušilačkog rada" predstavlja izrazitu antisemitsku propagandu.

Za neke hrvatske istraživače čudan je način na koji je građa dospela u srpske arhive. U Beogradu pak naglašavaju da tu nema nikakave misterije.

Veljko Đurić ističe da je poznato kako su partizanski i komunistički rukovodioci razvrstavali ratni plen posle sloma NDH maja 1945. godine:

- Lični predmeti i lična arhiva Ante Pavelića preneti su u Titov kabinet, a arhiva Ministarstva inostranih poslova NDH predata je Ministarstvu inostranih poslova DFRJ. Izuzeci su bili kada bi komunistički prvaci iz Hrvatske izabrali nešto od zaplenjenog materijala i to zadržali u Zagrebu, a toga je bilo napretek i decenijama je čuvano u Državnoj bezbednosti Hrvatske, a nedavno predato Hrvatskom državnom arhivu. Takav je slučaj sa ličnom arhivom zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca.

PROČITAJTE JOŠ - Zagreb da obešteti žrtve NDH

Kompletnu ovu arhivsku građu u Hrvatskoj smatraju svojim vlasništvom. Tako Ante Nazor, šef Memorijalnog centra domovinskog rata, ističe za naš list da bi sve ono što je nastalo u državama bivše Jugoslavije trebalo da pripadne tim državama, a ono što je zajedničko trebalo bi da u kopijama dobiju sve države.

S druge strane, Đurić je izričit:

- Kako komunističke Jugoslavije nema, a postoje neka pravila u podeli imovine, jasno je da je nemoguće ispunjavati želje novoproglašenih država.

 

Thursday, February 15, 2018

Gdje je centralni spomenik svim žrtvama ustaške NDH?

glassrpske.com

Gdje je centralni spomenik svim žrtvama ustaške NDH?

2-3 minutes


15.02.2018 13:42 | Срна

Загреб - У Загребу планирају подизање споменика за шест милиона Јевреја убијених у Холокаусту, али из Јеврејске градске општине одговарају да би споменик требало да буде подигнут свим жртвама усташке Независне Државе Хрватске /НДХ/.

Највиши функционери Јеврејске општине Загреб Огњен Краус, предсједник, и Сања Зоричић Табаковић, представник јеврејске националне мањине у Граду Загребу, у писму градоначелнику Милану Бандићу својевремено су поставили неколико питања.

Главно питање је зашто се уз већ постојећи централни европски меморијал, саграђен 2005. године у Берлину, у Загребу подиже споменик са истим називом?

Овдје би требало очекивати споменик жртавама усташке НДХ, у чије је доба убијено 80 одсто припадника јеврејске заједнице, "а не утопити их у шест милиона свих јеврејских жртава".

Као могући мотиви таквог поступка наводе се: "неутрализација усташког злочина, рехабилитација НДХ, прекрајање историје, изједначавање жртава усташких расних закона и свих жртава Другог свјетског рата, те миноризација хрватске антифашистичке борбе".

Сњешка Кнежевић, главни историчар загребачког урбанизма, наводи да би умјесто манипулације великом европском историјском темом, Загреб могао добити и хипотеку - зато што меморијала за све жртве усташког терора и злочина у Хрватској нема.

Она објашњава да је упитно и мјесто најављеног меморијалног центра Холокауста - загребачка станица, која није била ни сабирно мјесто, нити су транспорти у концентрационе логоре полазили са ње, већ су туда само пролазили.

Аутентична мјеста историчари су одавно идентификовали, али она нису прикладна за споменик.

У Берлину или у Лондону такви комплекси се постављају у репрезентативне, махом историјске јавне просторе, усред живота града, каткад и нације, наводи она, а преноси портал "Телеграм".

У усташкој НДХ извршен је геноцид на Србима, Јеврејима и Ромима, који су били жртве расних закона. Међутим, централни споменик посвећен жртвама НДХ није предвиђен.

 

Tuesday, February 06, 2018

Због усташа Немци бежали у партизане

standard.rs

Због усташа Немци бежали у партизане

http://newlookworld.com/

6-8 minutes


уторак 06. фебруар 2018. 11:24

Само седење на кућном прагу пред усташама био је огроман ризик за све који нису Хрвати

 

Јасеновачки логор није био јединствен само по томе што је био једина фабрика смрти у Другом светском рату која није била под управом немачког Рајха, и у којој су хрватске усташе практично голим рукама побиле стотине хиљада људи. То је било људско губилиште чија је појава 1941. учинила да се на устанак против НДХ дигну и локални Немци, Мађари и Чеси. Немци су у Западној Славонији 1941. формирали одред Телман, и то је једини случај током Другог светског рата да етнички Немци ратују против Хитлерове осовине.

У партизане их је отерала усташка бестијаност! Године 1942. Хитлер је у Западну Славонију послао немачку дивизију ,,да угуши бруку". Нису успели – овако, за ,,Новости", говори Јовица Продановић, бивши дипломата и ,,дете" Западне Славоније, коме су 1942. усташе убиле оца у Јасеновцу а 1944. мајку у Воћину, а он сам је 20 година провео по домовима за децу без родитеља, да би после завршеног факултета добио посао у дипломатији.

Продановић додаје и да су Чеси и Мађари, који у матичним земљама нису дизали устанке против ,,кукастог крста", у Западној Славонији имали одбрамбене батаљоне ,,Јан Жишка" односно ,,Јан Петефи". Само седење на кућном прагу пред усташама био је огроман ризик за све који нису Хрвати.

Коментаре уочи посете Александра Вучића Хрватској, да је српски председник добродошао ,,ако се извини", каријерни дипломата ,,оћуткује" тужним осмехом. Износи сећања на дане Другог светског рата и дане из деведестих кад се усташтво повампирило.

— Без разлога и упозорења, у пролеће 1941. у Славонији усташе су затрле сва српска села кроз која су прошли. У Кукуњевцу у цркви и око ње убијено је 820 Срба. У Кусоњама у спаљеној цркви 320, у селу Дереза око 450 становника је поклано и бачено у бунаре, у Воћину 320, у Слобоштини крај Славонске Пожеге 1.368 је усмрћено и бачено у пет бунара. Жене и деца са Козаре. Због тога је у пролеће 1941. подигнут устанак, који у почетку није био партизански – наставља Продановић.

Открива да је Псуњ, Папук, Билогору (на десетак километара од Јасеновца) бранило шест самоорганизованих српских чета које су водили сеоски прваци Гидеон Богдановић, Јово Косановић, Пајо Орозовић, Дарко Пувач и Никола Карановић. Легендарни партизански командант Душко Бркић из Београда је послат негде у јулу. Према причи из народа, када је Бркић пред стројем од 800 пушака у новембру читао Титово писмо из Ужица ,,да се народ диже на устанак под вођством КПЈ", прекинули су га уз молбу да раздели хартију писма за увијање дувана, а да устаницима прича о Косову и Лазару…

Партизани у Западној Славонији су успели да током рата сачувају део српског народа. Устаници у Крајини 1991. – нису.

— Егзодус Срба у Хрватској почео је практично 1950. године – каже Продановић. – Тада Голог отока допадају најугледнији представници борбе српског народа у Хрватској – Душко Бркић, Радивоје Жигић и Станко Опачић Ћаница (министри у Влади Хрватске). Осуђени су за подупирање СССР. Жигића су убили у логору на Голом отоку, Бркић је прво робијао десет, а онда и два пута по две године. Ћаница је донекле ,,ревидирао" став. Четврти угледни Србин из устанка, Душан Егић, који је био министар пољопривреде, убијен је у Загребу јер није хтео да потпише отпужницу против ове тројице!

Владимир Бакарић, Јаков Блажевић и Стево Крајачић од 1945. су испод ока гледали ,,српске колеге из рата". Продановић говори да је тадашњи министар правосуђа Хрватске Душан Бркић организовао свесрпски сабор на Загребачком сајмишту коме је присустовало 30.000 српских посланика из свих крајева Хрватске. Посредно, тај сабор је изборио конститутивност српског народа у Уставу из 1947. Одмах после рата Бркић се ,,замерио" Назору и Бакарићу приликом цртања унутрашњих граница државе агрументујући да социјалистичкој Хрватској никако не може да припадне Срем све до Земуна. Бркић, Жигић и Ћаница су ,,превршили сваку меру" јер нису престајали да на Влади и пред Титом упозоравају како се српска села у Хрватској не обнављају већ, напротив, новац иде, а путеви се граде у хрватским срединама које у рату нису разорене.

— Хапшење српске ,,тројке" 1950. био је увод у крај српског постојања у Хрватској – сматра Продановић.

,,ПРОРОК" НЕМАЦ ШТОРХ
Продановић прича и како је у Египту 1967. службовао са Рудолфом Шторхом, Немцем који се борио у одреду Телман. Тада Титов војни изасланик Шторх, Продановићу је испричао детаље немачке офанзиве на Западну Славонију (због сународника који су се борили против Хитлера).

Петар Драпшин (командант који се убио под мистериозним околностима 1945) и Душан Бркић су према тој причи хтели да сачувају одред даруварских Немаца тако што ће их склонити из епицентра борби. Немци се нису сложили да буду ,,чувани" већ су заједно и уз велике жртве пробили тај обруч.

— Са Шторхом сам последњи пут причао 1991. када су прве избеглице из Западне Славоније дошле у Србију – сећа се Продановић. – Немац ми је тада пророчански рекао да му се чини ,,да ће српски народ Западне Славоније бити одуван за два дана". То се и догодило 1. маја 1995.

ПОНОВО БРКИЋ
За Душана Бркића се међу западним Славонцима све до 1991. сматрало да је умро. Тог лета он се појавио на првом састанку првих протераних Срба из овог региона са лидерима Завичајног удружења. – Западна Славонија дала је око 50 генерала из састава бораца током Другог светског рата – говори Продановић. – Велики број њих је био те 1991. на београдском састанку. Међутим, када су Славоници видели да је Бркић међу живима, одмах су му понудили да поведе устанак и 1991. године. Душана Бркића тада је примио и Слободан Милошевић. Испоставило се да није уважио његове сугестије. Овај човек је умро 2000.

Аутор Драган Вујичић

Извор Вечерње новости, 06. фебруар 2018.

 

Sunday, February 04, 2018

Izložba u Jasenovcu izjednačava žrtve i zločince

glassrpske.com

Izložba u Jasenovcu izjednačava žrtve i zločince

3 minutes


04.02.2018 12:01 | Срна

Београд - Израелски историчар Гидеон Грајф упозорио је да постојећа изложба у Меморијалном комплексу у Јасеновцу мора хитно да буде замијењена, јер даје погрешну и изврнуту слику страхота које су усташе починиле у овом логору, па се не зна ко је злочинац, а ко жртва.

"Посјетиоци су доведени у заблуду око броја жртава, начина тортуре, понижавања и бруталних убистава логораша", рекао је Грајф. 

Он је за "Вечерње новости" изјавио да свјетска историографија има дужност да сачува сјећање на геноцид који су над Србима, Јеврејима, Ромима, Синтима и антифашистима починиле усташе у Јасеновцу. 

Грајф је поручио да број жртава не смије бити предмет цјенкања "као на пијаци". 

"Да ли ће намјерно умањење броја учинити да усташки злочини буду мање злочиначки? Фокус истраживања треба да буде на методама бруталног, нехуманог, ручног касапљења, сјечења удова недужних жртава, укључујући и убијање тек рођених беба, али и фетуса вађених из утроба мајки", рекао је Грајф. 

Грајф је нагласио да би, на основу свега што је видио у Хрватској, рекао да у њој постоји нека врста носталгије и "симпатије" према усташкој идеологији и да је то, нажалост, уочљив и препознатљив тренд. 

"У Њемачкој је поздрав жЗиг хајлж законом забрањен. Шокантно је да се у данашњој Хрватској може чути усташки поздрав жЗа дом спремниж, који узвикује омладина на фудбалским утакмицама и рок концертима", рекао је Грајф и додао да је обавеза политичара да спријече оживљавање усташтва. 

Грајф је нагласио да нико ко је рођен у Хрватској или Њемачкој послије 1945. године није крив за оно што се десило у Другом свјетском рату, али да и Хрватска и Њемачка сносе моралну одговорност за спречавање појаве нацистичке и усташке идеологије која је довела до успостављања најозлоглашеније фабрике смрти и систематског уништавања људи. 

Грајф је констатовао да су покушаји да се успостави "нова" историја и ревизија догађаја осуђени на пропаст, јер је истина увијек јача од лажи. 

"Ако је Њемачка могла да превазиђе своју нацистичку прошлост и постане жспиритус мовенсж Европе, па може и Хрватска да се суочи са усташком прошлошћу из 1941. године, да је превазиђе и настави даље", рекао је израелски историчар Гидеон Грајф.

 

Saturday, February 03, 2018

Weinbaum: Jasenovac exhibition worst I’ve ever seen

inserbia.info

Weinbaum: Jasenovac exhibition worst I've ever seen

InSerbia with agencies

3-4 minutes


"The setting in Jasenovac is one of the worst exhibitions I've ever seen. This is a true example of blurring the history of the Holocaust and Croatia is not the only country to do it," said Dr. Laurence Weinbaum, President of the World Jewish Congress, after visiting the memorial site of the infamous Ustasha Jasenovac camp. He was shocked that the way of showing the people the Ustasha tortured and killed in one of the most horrible concentration camps in Europe during the Second World War was shown in this way.

According to him, the setting was also technically badly set up and wrongly conceived, and he added that he had to kneel to see some parts of the collection.

Dr. Weinbaum is a long-time diplomat, he dealt with the suffering of the Jews, taught about the history of the Holocaust, and is one of the best connoisseurs of the events in the camps opened by the Nazis and their sympathizers, such as the quisling regime of the infamous Ante Pavelic. Weinbaum is also the chief director of the Israeli Foreign Relations Council, and after a review of the exhibition he made a series of criticism. During his visit, otherwise, there were no Croatian officials accompanying him.

"Society in Croatia today is not healthy, and unconvincingly sound claims that today's Croatia is not a follower of NDH. The celebration of the criminals is entering into Croatian society," stated Weinbaum, claiming that Jasenovac exhibition does not speak about what was happening there. The Croatian authorities should support the establishment of a mixed committee, including scientists from the world and Croatia, in order to provide answers to Holocaust issues in Croatia. According to him, the problem is in historians, because it comes "from the top". It is not about ignorance, but about negation and blurring, and a mature society is needed that will not shift responsibility on others and accuse them, but will take responsibility.

Dr. Weinbaum is also very sharp when it comes to the number of victims of Jasenovac, especially regarding the official list with which Croatian politicians most often go public. He claims that in Croatia during the Ustasha regime 30,000 Jews were killed and that this was a real reality:

"Many crazy people say that it was not like that. The health of many societies, including Croatian, depends on the relationship with the Holocaust. I hope that Croatia will have the strength to face the crimes of the NDH and will oppose those who glorify it."

Academician Vasilije Krestic says that Dr. Weinbaum's reaction is not surprising, since Croats have been trying for years to cover and diminish the crimes against the Serbs and Jews.

"Officials want things to look the way the Ustashas presented them, that they were labor camps, not death camps," comments Krestic.

"They are very persistent in denying their own crimes and this is only a proof that they do not want to face the truth. Their policies correspond to Josip Broz's policy, when everything was buried and silenced, and the number of those killed reduced and covered."

He adds that the exhibition about Jasenovac in the United Nations building has the real truth come to the fore and the whole world can see it these days.

 

Krvnik bi da opere ruke

bigportal.ba

Krvnik bi da opere ruke – BiGportal.ba

11-14 minutes


Objavljeno: 3.2.2018.

Piše: Slobodan Ikonić

Holokaust i Hrvati

Bes i srdžba kojima je Hrvatska reagovala na izložbu o jasenovačkim zločinima, otvorenu u sedištu UN u Njujorku, izazvali su suprotan efekat jer će postavka o jednom od najvećih zločina Drugog svetskog rata krenuti po mnogim gradovima i zemljama širom sveta

Dok se širom sveta obeležava Dan sećanja na žrtve Holokausta, Hrvatska divlja i besni što se neko usudio da podseti i na njenu ulogu u tom velikom zločinu. Služeći se zamenom teze, ili što bi rekli psiholozi – projekcijom vlastitih negativnih osobina na druge, hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova je optužilo Srbiju da izložbom o Jasenovcu, u sedištu UN u Njujorku, „manipuliše i plasira lažne podatke", te da stradanje žrtava u tom ustaškom logoru iz Drugog svetskog rata koristi u „propagandne svrhe".
Stav hrvatskog ministarstva objavljen je pošto su beogradske „Novosti" obelodanile da je Hrvatska na sve načine pokušavala da spreči izložbenu postavku o Jasenovcu, ali je odustala kada je generalni sekretar UN Antonio Guteres odobrio otvaranje izložbe o ustaškim zločinima nad Srbima, Jevrejima i Romima.
Štaviše, u danu kada se svi sa dužnom pažnjom poklanjaju senima šest miliona jevrejskih žrtava stradalih u nacističkim koncentracionim logorima (27. januar, dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi), Hrvatska upućuje Srbiji zvaničnu protestnu notu zbog izložbe o zločinima u ustaškom logoru Jasenovac, a koju je u sedištu UN otvorio Ivica Dačić, šef srpske diplomatije, optužujući ga da „nastavlja sa zloupotrebom i manipulisanjem žrtvama Jasenovca u dnevnopolitičke svrhe", i da „neistinite i uvredljive izjave upućene Hrvatskoj i njenim zvaničnicima dovode u sumnju iskrenost deklarativnih stavova Srbije o želji za pomirenjem i izgradnjom dobrosusedskih odnosa"…

ŠTA BOLI HRVATE? Izgleda da su susede u Zagrebu posebno zabolele Dačićeve reči da je potrebno javno osuditi svaku vrstu istorijskog revizionizma koji negira zločine počinjene u Drugom svetskom ratu, te da logor Jasenovac mora ostati jedan od najznačajnijih simbola stradanja Srba, Jevreja, Roma, antifašista Hrvata i drugih nacija, simbol masovnog i besprimerno surovog ubijanja. Dačić je uz to pozvao hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da ode u Jasenovac, pokloni se postradalima i jasno kaže ko su žrtve.
Biće da im je zasmetala i Dačićeva opaska da pitanje memorijalizacije logora Jasenovac do danas nije rešeno na primeren način, a da je jedan od razloga što su ustaški logorski objekti sistematski uništeni, dok su nacistički logori (ono što je od njih ostalo po povlačenju SS-a) očuvani i od njih su stvorena mesta sećanja i edukacije.
A što se tiče protestne note, Dačić nije krio svoje iznenađenje i ozlojeđenost navodeći da je izložbu o Jasenovcu u UN trebalo da organizuje Hrvatska, a ne Srbija, te da on u svom govoru nije izneo lažne činjenice i podatke. „Šta je u tome lažno? Ja sam rekao da je to jedini logor u Evropi koji nije bio pod Hitlerovom Nemačkom, nego pod ustašama, drugo da su tamo ljudi ubijani na najsvirepiji način", rekao je Dačić i dodao da je sistem ubijanja u koncentracionim logorima pod kontrolom Nemaca bio drugačiji – putem gasnih komora, dok je u Jasenovcu postojalo takmičenje čuvara ko će koliko zaklati Srba, Jevreja i Roma, i da je iz hrvatskih izvora poznato da je tokom jedne noći pobednik morbidne trke zaklao 1.360 Srba, za to specijalno izrađenim oruđem – „srbosjekom" – nožem za klanje Srba. „Prosto ne mogu da verujem da se neko još ljuti i da mi treba da se izvinjavamo što smo organizovali izložbu o tome kako su nas klali i ubijali. To je stvarno vrhunac licemerja i bezobrazluka", podvukao je Dačić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sve je sveo na plastičnu ocenu da je protestna nota Hrvatske Srbiji zbog izjava ministra Dačića ravna onoj koju bi Nemačka uputila Jevrejima zbog obeležavanja Dana Holokausta.

MEĐUNARODNI PROJEKAT „Jasenovac – pravo na nezaborav" prva je izložba međunarodne ekspertske grupe GH7 (istoričari iz sedam zemalja UN) koja je 72 godine posle Drugog svetskog rata uspela da fokus delegacija UN usmeri na jasenovačke mučenike.
Šef te ekspertske grupe i glavni kustos izložbe u UN je istoričar Instituta za Holokaust „Šem Olam" u Izraelu Gideon Grajf, koji je Jasenovac odavno prozvao balkanskim Aušvicom, a posebno je ukazivao na činjenicu da mnogi do sada nisu ni znali u kojoj se državi dogodio jasenovački zločin, a kamoli da ga lociraju! „A istorija ubijenih u Jasenovcu nije samo istorija smrti već istorija o zverstvima, zlu, sadizmu i nečoveštvu. U koncentracionim logorima koje su vodili Hrvati smrt je smatrana vrhunskom vrednošću", rekao je Grajf.
Odgovarajući na optužbe i komentare iz Hrvatske, Grajf za nemački „Dojče vele" kaže da izložba ni po čemu nije sporna i da ne bi nijednu vladu trebalo da brine jer „ima samo dobre namere". U tekstu „Izložba razdora u zgradi UN" nemačka medijska kuća navodi da pitanje Jasenovca po ko zna koji put baca senku na hrvatsko-srpske odnose, a da je sada kamen spoticanja – jedna izložba u zgradi UN.
„I ponavljam: niko ne bi trebalo da strahuje od ove izložbe. Ovo je izložba posvećena žrtvama i sećanju na njih. Mi nemamo ništa protiv hrvatskog naroda. I uopšte mi je smešno da to moram i da kažem", ističe Grajf, negirajući tvrdnje hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da su se Ujedinjene nacije distancirale od izložbe i da su povučeni neki sporni sadržaji. „To nije istina. Izložba je najnormalnije otvorena, ja sam održao predavanje na otvaranju. Da se UN distancirao, izložba ne bi bila ni otvorena…"
Govoreći o Jasenovcu, Grajf kaže da je taj logor u nekim aspektima bio gori od Aušvica, jer su načini na koji su ustaše ubijale u Jasenovcu i njegovim podlogorima bili primitivni i brutalni do te mere da su i predstavnici nemačke vojske koji su posetili Jasenovac bili toliko šokirani onim što su videli da su u Berlinu tražili hitnu intervenciju.


Čak je i američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt izjavio 1944. godine, dakle još pre završetka rata, da su Hrvati divlje životinje i da kao takve nemaju pravo da nakon rata žive u bilo kakvoj svojoj nacionalnoj državi već u rezervatima, i to pod prismotrom međunarodne zajednice.
Treba li korene najnovijih dešavanja u Hrvatskoj tražiti u volšebnoj političkoj igri, u kojoj su Hrvati, posle aktivnog učešća na strani poraženih sila, u dva svetska krvava rata, uspeli da sednu za zajednički sto s pobednicima i da oba puta prošire svoju vlast na tuđe teritorije? Posle Prvog svetskog rata dobili su Dubrovnik, Dalmaciju i Hercegovinu, a nakon Drugog svetskog rata (posle nečuvenih oblika genocida) vlast su proširili na Istru, koja nikada nije bila hrvatska, na Baranju i delove Srema, gde su imali vlast samo u vreme zločinačke NDH.

HRVATSKO DRUŠTVO JE KAO DUŠEVNI BOLESNIK U vreme zagrebačke galame oko izložbe o Jasenovcu, nemački javni radio „Dojčlandfunk" objavio je veliki prilog o društveno-političkoj situaciji u Hrvatskoj, koju opisuje kao zemlju „koja sve više ide udesno" i u kojoj vlada radikalni politički diskurs u kojem su „ključne reči neprijatelj, domovina, narod i izdaja", prenose hrvatski mediji.
Govoriti o stanju u hrvatskom društvu zvuči kao citiranje iz istorije bolesti nekog duševnog bolesnika, pa ne čudi što je javni razgovor sve žešći i pun retrogradnih pojmova, navodi „Dojčlandfunk". Situacija se pogoršala nakon ulaska Hrvatske u EU, kada se „završila faza opuštanja i reformi koju je orkestrirala velika nacionalna stranka HDZ". U današnjoj Hrvatskoj pojmovi poput „Evrope", „demokratije", „ekonomije" i „izgradnje" zvuče nestvarno, o njima se govori s cinizmom.
„U narativu nacionalnog junaštva za Srbe je rezervisana uloga neprijatelja, osim ako odustanu od svog identiteta i deklarišu se kao Hrvati", navodi „Dojčlandfunk". Sledeća faza hrvatskog nacionalizma je rehabilitacija ustaškog režima, smatra nemački radio, te dodaje kako se to u delu naroda potiho već dogodilo, pa već postoje „čisto neonacističke teze" o tome da u koncentracionom logoru Jasenovcu niko nije nastradao tokom Drugog svetskog rata.
Ove opaske dolaze upravo iz sredine koja se jasno odredila prema svojoj prošlosti i počinjenom zločinu u njeno ime. Nemački psihijatar i filozof Karl Jaspers u svom poznatom delu „Pitanje krivice" jasno navodi da „pitanje nemačke krivice moramo razjasniti. To je naša stvar, nezavisno od optužbi koje dolaze spolja, koliko god nam one mogle poslužiti kao ogledalo… Samoprosvetljenje naroda u istorijsku osvešćenost i lično samoprosvetljenje pojedinca naizgled su dve različite stvari. Zapravo se prvo odigrava samo posredstvom drugog. Ono što pojedinci ostvare u međusobnoj komunikaciji može, ako je istinito, postati proširena svest velikog broja i, potom, važiti za samosvest jednog naroda".


Zato i zvuči cinično izjava hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, povodom Dana Holokausta, da je neophodno sačuvati sećanje na žrtve i tragediju jevrejskog naroda širom Evrope, uključujući i Hrvatsku. Pri tome, i ne pominjući srpske žrtve koje su bile najveće. Očigledno je dodvoravanje Izraelu, jer jevrejske zajednice već više godina unazad ne učestvuju u zvaničnom programu obeležavanja Dana sećanja na Holokaust u Hrvatskoj. A razloga je na pretek, od mise koja se svake godine u srcu Zagreba održava za Antu Pavelića, jednog od najvećih masovnih ubica tokom Drugog svetskog rata, pa do postavljanja spomen-table usred Jasenovca, mestu genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima, hrvatskim obrambenim snagama (HOS) na kojoj je uklesan i ustaški pozdrav „Za dom spremni". Tabla je posle niza protesta u septembru prošle godine preseljena iz Jasenovca na lokaciju nedaleko od Novske i nalazi se, kako navode hrvatski mediji, pod dvadesetčetvoročasovnom zaštitom hrvatske policije. „Samo dvadesetak metara od tog mesta je kosturnica i ruševine spomenika podignutog u znak sećanja na 650 palih partizana i civilnih žrtava fašističkog terora ubijenih u završnim operacijama oslobađanja Pakraca, Novske i Slavonskog trougla u proleće 1945", piše zagrebački „Jutarnji list".
Podsećajući da je hrvatska istorija jedinstvena po domaćem holokaustu, da „nijedna druga država nije imala svoj holokaust, nijedna nije imala želju da, bez nemačke prisile, istrebi deo stanovništva", istoričar i zamenik predsednika Socijalističke partije Srbije Predrag Marković kaže za RTS da Hrvatska ne može da pomiri koketiranje sa fašizmom i želju da bude moderna evropska država.


„Ako minimalizujete žrtve Holokausta, vi idete u zatvor u Nemačkoj, u Austriji, u mnogim zemljama. A oni minimalizuju, prećutkuju srpske žrtve. Da nema Jevreja, ko zna šta bi bilo sa uspomenom na Jasenovac i zahvaljujući njima, čitav svet zna za Jasenovac", objašnjava Marković.
Podsetimo da je još pre pet godina bivši član Upravnog odbora Spomen-područja Jasenovac Julija Koš uputila pismo ambasadorima u Hrvatskoj u kome ih obaveštava da stalna muzejska postavka u Spomen-području prikazuje lažnu, revizionističku sliku nekadašnjeg koncentracionog logora Jasenovac, a ne prikazuje priču o zločinu.
I danas, da nije kamenog cveta, Jasenovac bi više podsećao na golf teren nego na memorijalni centar, čemu doprinosi bezlična postavka iz koje se ne može zaključiti ko je bio zločinac, a ko žrtva. Srbija je u prošlosti naivno i na svoju štetu – najviše zahvaljujući svojim političarima – olako prelazila preko pogroma kojima je bio izložen njen narod tokom oslobodilačkih ratova koje je vodila protiv raznih zavojevača. A u tim vojnim formacijama koje su tokom 20. veka dolazile sa zapada, redovno su se nalazili prema srpstvu zločinački indoktrinirani Hrvati. Pomenuta izložba u sedištu UN doprinosi stvaranju prave slike tih zločina a priliku da je vide imaće i mnogi gradovi i zemlje širom sveta.

Piše: Slobodan Ikonić za pecat.co.rs