Sunday, December 12, 2021

Националним памћењем против ревизије историје

politika.rs

Националним памћењем против ревизије историје

Д. Буквић М.Сретеновић

5-7 minutes


На Правном факултету у Београду одржана је трибина „Националним памћењем против ревизије историје". Са догађаја уприличеног на Међународни дан сећања на жртве геноцида послата је порука да се не смеју заборавити страдања Срба, Јевреја и Рома у концентрационим логорима у НДХ. Међу домаћим и страним стручњацима који су се обратили био је и израелски историчар проф. др Гидеон Грајф, носилац одликовања председника Србије – златне медаље за изузетне заслуге и директор Међународне експертске групе ГХ7 за Јасеновац и НДХ.

Он се осврнуо на своју мултидисциплинарну трилогију „Јасеновац – Аушвиц Балкана – усташка империја окрутности", „Усташко коначно решење пре нацистичког коначног решења" и „Алојзије Степинац, усташки викар – покрсти се или умри". Реч је о капиталном делу од 2.700 страна које расветљава размере злочина у НДХ.

Грајф је казао да постоји велика разлика у суочавању савремене Немачке са злочинима из Другог светског рата, насупрот негирању геноцида у НДХ присутном у данашњој Хрватској.

„То је тужна реалност јер ако неко није у стању да прихвати своју одговорност, ту нема места напретку и будућности. Неопходно је увек бити веран истини и чињеницама. Историја и политика се не смеју мешати", казао је Грајф.

Он је навео да су усташе у својој бруталности отишле даље од својих немачких узора јер је у немачким логорима избегаван директан контакт злочинаца и жртава, док су усташе директно својом руком убијале логораше у Јасеновцу.

„Усташе су уживале у болу и мучењу својих жртава. Немци су примењивали три или четири начина ликвидације, а усташе чак 57. Можете ли да замислите људско биће које стално смишља нове методе ликвидација? То је патологија. Такође, усташко 'коначно решење' је почело шест месеци пре нацистичке Немачке, од које је НДХ била екстремнија и по томе што је оснивала логоре искључиво за децу. Усташе нису имале граница у својој окрутности", закључио је Грајф.

Он је, иначе, истог дана пре овог скупа о злочинима у НДХ разговарао и са ђацима у Петој београдској гимназији, с којом је потписао и протокол о сарадњи и едукацији.

На трибини на Правном факултету је говорио и др Борис Беговић, професор Правног факултета у пензији и један од уредника зборника „Правни поредак Независне државе Хрватске". Он је казао да су у тој публикацији анализирани различити аспекти НДХ – од спољне политике и пореског система до дискриминаторних закона и оснивања тзв. хрватске православне цркве.

„Установљено је да постоји више аргумената да је НДХ ипак била држава, то јест да је имала поједине атрибуте државности. То нам говори да је геноцид у НДХ био државни пројекат, у којем су учествовале све државне структуре", рекао је Беговић.

Амбасадор Јерменије Ашот Ховакимијан говорио је о превенцији геноцида путем ширења знања о почињеним злочинима, додајући да је њихова некажњеност основа да геноцид буде поновљен.

Будући да је овај скуп организован као подршка одлуци Српске академије наука и уметности да се успостави јединствени наратив српске националне историје, прочитан је и текст иницијативе за формирање Савета за национално памћење, коју је Одељење историјских наука САНУ у новембру упутило Министарству просвете. Како је наведено, прва три задатка савета била би хитна стандардизација уџбеника, едукација едукатора за наставно особље из области националне историје и организовање научних истраживача за прикупљање и објављивање архивске грађе из релевантних архива.

„Недопустиво је да уџбеници из националне историје буду нестандардизовани и да једна школа учи да је у Јасеновцу било 700.000 жртава, друга да их је било неколико стотина хиљада, а да се у трећој из неког трећег уџбеника учи да се не зна број. Дакле, хитно је потребна стандардизација уџбеника, да буду униформни и да буде један уџбеник из националне историје и националне географије, српског језика и граматике обавезан за све школе у Србији и расејању. Посебно треба учинити да писање и штампање уџбеника националне историје не буде 'предмет тендера' јер државни наратив о страдању српског народа је питање националне безбедности и стуб идентитета нације, о чему се не одлучује на конкурсима и кроз ад хок протоколе о сарадњи", наведено је у иницијативи.

Јасеновац – шест пута већи од Аушвица

Почасни гости на трибини била су преживела деца-логораши Јасеновца и Јастребарског, Гојко Рончевић Мраовић и Смиља Тишма, најстарији народни посланик и оснивач Удружења логораша Јасеновца после Другог свeтског рата. Емитован је и кратки филм „Апел жртава Јасеновца" о иницијативи поднетој 7. децембра да се у Скупштини Србије донесе резолуција о усташком геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ и да се установи дан сећања на геноцид над Србима у 20. веку. На трибини су представљени и предмети коришћени у Јасеновцу за егзекуције и мучење, као и скулптуре Катарине Трипковић посвећене страдањима у том логору. Представљена је и макета подручја јасеновачког логора тешка две тоне, димензија 16 са три метара, које је у стварности заузимало 240 квадратних километара, што је величина 150 фудбалских игралишта или шест пута више него површина комплекса Аушвица, који се простирао на 40 квадратних километара.


View article...

Enclosures:

160z120_DR--GREIF--foto-V-Mikaca.jpg (10 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_12//160z120_DR--GREIF--foto-V-Mikaca.jpg

 

Sunday, August 29, 2021

Hrvatski koncentracioni logor Jasenovac: Žrtve zaslužuju istinu

balkaninsight.com

Hrvatski koncentracioni logor Jasenovac: Žrtve zaslužuju istinu | Balkan Insight

Rory Yeomans VIEW ALL POSTS

6-8 minutes


Nekoliko puta sedmično Spomen-područje Donja Gradina-mjesto gdje su svakodnevno dovoženi zatvorenici kompleksa koncentracionih logora Jasenovac-Stara Gradiška kojeg su vodili ustaše-postavlja na Twitteru objave u znak sjećanja na žrtve logora.

Objava od 23. oktobra 2020. bila je za Radeta Šuvaka, 16-godišnjaka iz dječje radne grupe u logoru. „Draga majko“, napisao je on. „Zdrav sam, kartu primio. Za mene se ne brinite. Čuvaj sebe i malu Desu. Primite mnogo pozdrava od (u potpisu) Rade”.

Dozvola da se pošalje poruka majci bila je nagrada koju su stražari u logoru davali za „dobro vladanje“ i naporan rad. Rade je ubijen u logoru 1945. godine.

Puno sam razmišljao o ovoj poruci i njenom pošiljaocu u posljednjih nekoliko dana nakon odluke izraelskih novina Jerusalem Post da daju mjesto piscu Davidu Goldmanu.

U članku od 15. avgusta Goldman negira zločine u Jasenovcu, gdje je između 1941. i 1945. ubijeno najmanje 80.000 srpskih, jevrejskih i romskih muškaraca, žena i djece, kao i hrvatskih i bošnjačkih antifašista.

U tom njegovom članku se također kaže da se ne mogu forenzički dokazati tvrdnje da su srpski zatvorenici u Jasenovcu bili žrtve genocida, što predstavlja „sramotno ismijavanje“ holokausta. Nakon dan ili dva, Jerusalem Post je uklonio članak i objavio neku vrstu izvinjenja koje jedva da razjašnjava stvari.

Tvrdnjom da Srbi nisu bili žrtve genocidne politike nacista ili njihovih saradnika, članak predstavlja javnost koja je proizašla iz negacionizma koji se razvija već neko vrijeme-negirajući zločine počinjene nad Srbima od strane profašističkog ustaškog režima u Drugom svjetskom ratu kako bi se zaštitio ‘integritet’ holokausta.

Iako je Jerusalem Post objavio brojna pobijanja od naučnika Holokausta, a druge kritike su objavljivane i na drugim mjestima, hrvatski historijski negacionisti predvidljivo su s oduševljenjem odnovo upotrebljavali njegove neistine.

Dodatni bonus: bilo je objavljeno i mišljenje australijskog pisca, Jevreja, lovca na naciste, koji potvrđuje ono što su oni godinama govorili, iako je ovaj lovac na naciste sumnjivo opsjednut četnicima i studiozno nezainteresovan za ustaški režim.

U svakom slučaju, šteta je već napravljena. Kao što su u svom mišljenju istakli Lovro Kralj i Emil Kjerte, jedni od najsjajnijih naučnika koji se bave pitanjem ustaškog režima, iako je reakcija hrvatske krajnje desnice bila očekivana, veći je značaj imao odgovor nekih etabliranih historičara i akademika u Hrvatskoj koji je pozdravio i osnažio njenu osnovnu poruku.

Gledano iz ove perspektive, teško je ne protumačiti širu kulturu čuvanja sjećanja aktuelne hrvatske vlade o Drugom svjetskom ratu i Holokaustu kao slaganje s ovim novim negacionizmom.

Postavljanje spomen-obilježja ‘kamen-spoticanja‘ kojim se odaje počast žrtvama Holokausta, ali ne i srpskim i romskim žrtvama, ili posjeta izraelskom memorijalnom centru u Yad Vashemu, dok se zauzima vrlo dvosmislen pristup prema fašističkim sloganima – nije nešto što zahtjeva genijalnost da bi se vidio postojeći obrazac. Braniti integritet Holokausta, za koji se može okriviti nacistička okupacija, i minimizirati u prihvatljivim granicama genocid nad Srbima, koji se ne može pripisati nikome osim ustaškom režimu.

Postoji još jedna karakteristika Goldmanovog teksta koja je privukla manje komentara: prihvaćanje kritike legitimnih naučnika u vezi načina na koji su ustaški zločini nad običnim Srbima korišteni devedesetih godina za političku korist, a koji uključuju i upotrebu oficijalnih procjena iz doba Jugoslavije da je 700.000, a ne oko 80.000 ljudi ubijeno u logoru.

Naravno, nema sumnje da su srpski nacionalisti koristili i zloupotrijebili naslijeđe ustaških antisrpskih zločina u političke svrhe na načine koji su ironično pomogli hrvatskom negacionizmu. Nešto od ovoga je vjerojatno proizašlo iz ublaženog stava Tuđmanovog režima 1990-ih prema ustaškom režimu.

Šta činiti? Ako pitanja o upotrebi Jasenovca tokom 1990 -ih i empirijski problemi sa 700.000 žrtava postanu centrirani kao dominantna priča o Jasenovcu, nešto je u diskusiji krenulo lošim putem.

U ovom kontekstu se ne treba čuditi što će negacionisti koristiti ovakve argumente kao priliku da steknu valjanost i respektibilnost. Istraživači, kada govore o Jasenovcu, moraju pronaći način da počnu razdvajati 1940-e od nedavne prošlosti i sadašnjosti; ako nisu u mogućnosti da to urade, onda se trebaju barem pobrinuti da se fokusiraju na historijsku istinu logora. Jasenovac-Stara Gradiška bio je logor formiran iz jednog razloga: da se institucionalizira iskorjenjavanje državnih etno-vjerskih i, u manjoj mjeri, ideoloških „neprijatelja“ kada je masovno ubijanje u ruralnim sredinama postalo neodrživo.

Bio je to jedini veliki koncentracioni logor u okupiranoj Europi koji je osnovala i vodila isključivo država na čijoj se teritoriji on nalazio. Većina deportiranih i ubijenih bili su Srbi.

I, da, na kraju rata, uprava logora naredila je zatvorenicima da iskopaju i spale leševe mrtvih logoraša, što je potvrdio i Miroslav Filipović, glavni stražar u Jasenovcu, u svom poslijeratnom svjedočenju. To su historijske istine i o njima se ne može raspravljati.

Vjerovatno nikada nećemo saznati koliko je muškaraca, žena i djece stradalo u Jasenovcu. A brojevi su zaista važni samo ako se svaka žrtva broji, obilježava i individualizira. No, trenutna tvrdoglava insistiranja nekih historičara Holokausta, uključujući i srpske, na nevjerojatno velikom broju žrtava u logoru jačaju negacionizam u Hrvatskoj.

Jednako važno je da ozbiljni naučnici, kao i novinari, moraju biti oprezni da u raspravi o tome kako je Jasenovac korišten i iz kojih razloga, ne djeluju kao sluge poricanja gubeći iz vida stvarnu priču o Jasenovcu: žrtve i kako su one živjele i umrle.

Jasenovac je, a to je očigledno, priča o sasvim običnim individuama poput Radeta Šuvka koji su bili učesnici u tragediji koju nikada nisu stvarno razumjeli. Šta god da još napišemo, čitateljima nikada ne smijemo dopustiti da izgube iz vida tu činjenicu.

Rory Yeomans je historičar i autor knjige „Visions of Annihilation: the Ustasha Regime and the Cultural Politics of Fascism, 1941–1945“. U pripremi je i knjiga „The City of the Dead: War and Martyrdom in Fascist Croatia“.

Mišljenja izražena u ovom komentaru su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stavove BIRN-a.

 

Saturday, May 08, 2021

Да се Јесеновац не заборави и да се никад не понови

politika.rs

Да се Јесеновац не заборави и да се никад не понови

5-6 minutes


ДОЊА ГРАДИНА – Сећање и прича о злочину једини је начин да се тај злочин не понови, поручио је данас председник Србије Александар Вучић у Доњој Градини и додао да је управо данас тамо - да покаже поштовање за жртве, али и да се страдање Срба више не понови.

„Тешко је не остати нем над овим костима набијеним у плитку земљу, не осетити немоћ над злочином над целим једним народом и вером. Злочином истребљења, системским и коначним, смишљеним због теорије тла и крви и убеђења да неко има право на живот, а неко не", рекао је Вучић.

Подсетио је на речи Симона Визентала, који је, каже, историју човечанства доживљавао као историју злочина и, убеђен да се историја понавља, а са њом и злочин, упозоравао да су сећање и прича о злочину једини начин да се спречи да се злочин понови.

„И зато смо овде данас, да укажемо поштовање страдалима али и да се не понови, никада више", рекао је Вучић Да нико, каже, више никада не изговори као фра Дионизије Јуричев, шеф верског одсека усташке владе, пре 80 година, који је рекао да у НДХ не може нико више да живи осим Хрвата, и да је дао да се „очисти од пилета до старца", јер није грех убити ни дете од седам година, а да он сам некад „тамани све до колевке", „Све до колевке била је политика државе која је настала и трајала на једној идеји - да Срба више не буде. Тако масован злочин здушно убијање, одушевљење којим је погром спроведен, данас је тешко схватити. Делује као страшна прича пред спавање, као нешто немогуће, а - догодило се, овде, у Јасеновцу, Јадовну, Пагу, Пребиловцу…", рекао је Вучић. Подсетио је да тада, убити Србина званично није био грех, већ прека потреба.

Додао је да сви они који су протерани, побијени или покрштени, нису смели да буду припадници Српске православне вере, већ „грчкоисточне".

„Таква дехуманизација није нигде забележена, па ни у Немачкој, где су убијани Јевреји, а овде Јевреји, Роми, а највише Срби. Срби ни мртви нису могли да буду Срби", истакао је председник Вучић.

Председник је навео и да не постоји израз који би здравој свести могао да приближи размере, боје бол тог злочина, јер су данашњи речници политички, бирократски, а одреднице се користе не због истине и сажаљења, већ због интереса дневних политика, преноси Танјуг.

„Хуманост је постала изговор за нови злочин, чињенице су променљиве и прилагођавају се. И зато, када овде крочим, једино могу да занемим. Радије бих ћутао да та ћутња не крије у себи опасан заборав", рекао је Вучић и наставио: „Да нису сви ћутали плашећи да се да спомену злочин и његове размере. Да та ћутња није била закон који је забрањивао именовања криваца и жртава и да се ћутање није завршило 90-их, још једним физичким одстрањивањем Срба из нове Хрватске у којој је стари сан остао исти - да ће им бити боље без Срба". Председник Вучић је поручио да не смемо да пристанемо на ћутање које би проузроковало нове логоре и нове кости.

„И зато са овог места још једном поручујем - нови Јасеновци и нове Олује неће се догодити нашем народу и то им данас поручује мала, невелика, али поноснија, снажнија и достојанственија Србија него што је била у претходних 30 година", навео је Вучић.

Истиче да не смемо да изгубимо сећање, које је једна препрека новим злочинима да се више никада понове.

„Оно је ту да опомене, не неког другог него нас саме, шта и како да запамтимо и опростимо и живимо без страха и враћајући се стално на догађаје који су нас обележили", казао је Вучић.

Такође, нагласио је да су Срби нација која је највише страдала на овим просторима, али да нам то нико неће признати, ни у Европу, региону, нити свету.

„Џаба бројеви и чињенице", додао је Вучић.

Председник Србије је рекао да ми морамо, са наше стране, да осудимо злочине чињене у наше име и да се по томе разликујемо од лицемера, као и да је у томе наша снага.

Вучић је поручио да очекујемо исто тако од других да осуде злочине, затим да ми не смемо више никада да поновимо злочине над било ким, али и да морамо да спречимо друге да остваре такве злочине.

Каже да је у српској крви поново рођена српска нација, да буде још јача и способнија да закорачи у будућност.

Подсећа да нема породице у козарском крају и западно од Дрине која није страдала од усташког ножа и додаје да је и поред тога српски народ преживео на том простору.

Вучић је рекао да је је у Козарској Дубити први младић стасао за војску тек 1952. године, пошто је све што је било старије од 15 година било побијено.

„Ето какав је злочин почињен над нашим народом. Наш народ је, ипак, преживео и због вас који сте овде оставили кости. Никада вас нећемо заборавити нити дозволити да се то понови. Живеће српски народ упркос свему", поручио је Вучић.


View article...

Enclosures:

160z120_vucic-gradina.jpg (10 KB)
http://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_05//160z120_vucic-gradina.jpg

 

Tuesday, March 09, 2021

Џерусалем пост: Свет не сме да заборави Јасеновац

politika.rs

Свет не сме да заборави Јасеновац

Мајкл Фројнд*

7-8 minutes


Колико се заиста сећамо Другог светског рата? Да ли га се сећамо само када се појаве контроверзе, на пример када се појаве протести против изложбе „Јасеновац" одржане у Уједињеним нацијама 2018. године? Или када настане полемика о првом филму о зверствима почињеним у Јасеновцу?

Узмимо, на пример, конкуренцију за овогодишњу доделу награде „Оскар" америчке Академија филмских уметности и наука, која је изгледа врло жестока у категорији за најбољи филм на страном језику.

Била су два претендента са Балкана, и то „Кво вадис, Аида" о Сребреници и „Дара из Јасеновца". Само један од њих ушао је у ужи избор за евентуалну номинацију за „Оскар", који је објављен ове недеље, а то није била „Дара из Јасеновца". Могло би се помислити да би филм о суровом логору за истребљење из Другог светског рата, за који је мало људи на Западу икада чуло, заслужује прижељкивану номинацију. 

Али нажалост то се није догодило. А то је велика штета, макар и само зато што је пропуштена прилика да људи у остатку Европе и Северне Америке коначно сазнају истину о суровом геноциду који је злочиначки усташки режим починио над Јеврејима и Србима. Заиста, мало је оних који знају да, за разлику од немачких логора за истребљење, Јасеновац није имао инфраструктуру за масовна убиства, попут гасних комора.

Уместо тога, логораши су насмрт бодени ножевима, пребијани маљевима, масакрирани секирама или једноставно стрељани, што је убиства чинило далеко личнијим.

Дозволите ми да с вама поделим сведочење покојног Јаше Алмулија, који је био председник београдске јеврејске општине, у којем је Јасеновац описао као „варварски", рекавши да су „убиства углавном извршавана ручно".

„Врло ретко су користили метке", рекао је, „јер су веровали да жртве то нису заслужиле". Алмули је описао неке усташке методе које су укључивале вађење очију жртава и клање, бацање живих затвореника у пећи од цигала и тровање деце.

Већина нас углавном је упозната са логорима попут Аушвица, Собибора, Дахауа, Треблинке и Берген-Белзена, где су Немци и њихови сарадници систематски убијали милионе невиних људи.

И сви смо чули за имена чудовишта попут Адолфа Хитлера, Хајнриха Химлера, Адолфа Ајхмана и Хермана Геринга, звери који су починиле најтежи геноцид у читавој историји човечанства.

Али постоје многи аспекти Холокауста који се често превиђају, укључујући и незамисливе страхоте које су се дешавале у разним земљама на периферији континента. Време је да се ово промени.

На крају крајева, да бисмо испунили своју обавезу да се сећамо и одајемо почаст жртвама, морамо осигурати да ниједан нацистички злочин никада не буде умањен, поједностављен или заборављен.


„Србосјек" на изложби у УН (Фото Сл. Кљакић)

Такав је и случај Јасеновца, „балканског Аушвица" у Хрватској. Несхватљиво је да су Јасеновац и зло које је хрватски фашистички усташки режим током Другог светског рата тамо починио над Јеврејима, Србима и другима углавном игнорисани ван балканског региона. Али то је прича која мора бити испричана.

Пре осамдесет година, 10. априла 1941. године, након што су Немци и Силе осовине напале тадашњу Краљевину Југославију, Хитлер је у Хрватској успоставио марионетску државу. Позната је као Независна Држава Хрватска, или под хрватским акронимом НДХ, а на њеном челу се налазио демонски Поглавник Анте Павелић, вођа пронацистичког усташког покрета, који је обећао да ће земљу ослободити Срба, Јевреја и других мањина.

Павелић је био острашћени и жестоки антисемитски идеолог. Он је 1936. написао трактат „Хрватско питање", у којем је оптужио Јевреје да контролишу гласила, као и комплетне хрватске финансије и трговину. Павелић је инсистирао на тврдњи да они намерно пустоше Хрватску, „јер у националном хаосу лежи моћ Јевреја".

Дошавши на власт, Павелић је брзо почео да копира свог покровитеља у Берлину, доносећи дискриминаторне расне законе против Јевреја, ограничавајући им слободу кретања и забрањујући им рад у разним занимањима. Успоставио је систем логора смрти широм Хрватске, од којих је највећи био Јасеновац, отворен у августу 1941. године.

Услови у Јасеновцу, према интернет страници америчког Меморијалног музеја Холокауста, били су стравични. Логораши су добијали минималну количину хране. Објекти за смештај и санитарни чворови били су потпуно неодговарајући. Да ствар буде још гора, стражари су самовољно окрутно мучили, терорисали и убијали логораше.

Јевреји из Хрватске и Босне клани су у Јасеновцу, у којем су особље, чуварску службу и управу у потпуности и искључиво чиниле хрватске усташе.

Хрвати су такође депортовали хиљаде Јевреја из Јасеновца у Аушвиц и били су толико жељни да их се отарасе да су чак пристали да Немачкој плате 30 марака по Јеврејину како би покрили трошкове њиховог транспорта.

Све у свему, преко 75 посто хрватских Јевреја страдало је у Холокаусту. Али Јевреји нису били једини који су клани у Јасеновцу. Поред њихове мржње према Јеврејима, Павелић и његови усташки послушници презирали су Србе и кренули у етничко чишћење хрватске земље од два милиона Срба који су тамо живели.

Усташе су убиле на стотине хиљада Срба током периода њихове власти, од којих су многи били поклани у Јасеновцу. Хиљаде других насилно је покатоличено.

Усташе су користиле посебан нож који су називали „србосјек", како би ликвидирали што већи број Срба, а своје жртве су подвргавали нељудским поступцима. Огромна већина интернираних и убијених у Јасеновцу у ствари су били Срби, који су умрли раме уз раме са Јеврејима.

Логори за истребљење које су водиле усташе били су толико шокантни да су Хитлеровог представника у Хрватској нагнале да га опише као „оличење ужаса".

Након пораза Немачке и завршетка Другог светског рата, нова комунистичка влада Југославије сравнила је Јасеновац са земљом, и до данас многи се Хрвати нису помирили са поступцима своје нације, чак ни након распада Југославије и хрватске независности.

Иако су неки хрватски лидери изговарали речи извињења, у великој мери нису предузели активне кораке да обуздају знакове све веће подршке и дивљења усташама. Пронацистичке пароле постају све популарније, па су чак и скандиране током фудбалске утакмице између Израела и Хрватске, којој је присуствовао хрватски премијер.

Заправо, ситуација је постала толико лоша да је јеврејске и српске групе подстакла да бојкотују комеморацију коју је 2016. године у Јасеновцу организовала хрватска влада.

И управо је због тога толико важно одржавати живо сећање на места као што је Јасеновац, да не би полако одлазила у историјски заборав, односећи са собом лекције које би из њих требало да научимо и ми и будуће генерације.

Можда је сасвим природно да главни центри за убијање попут Аушвица привуку нашу највећу пажњу. Али то нас не ослобађа одговорности да се сетимо оних које су Немци и њихови саучесници убијали негде другде, на местима попут Јасеновца.

*Џерусалем пост


View article...

Enclosures:

160z120_majkl-frojnd-politika.rs.jpg (8 KB)
http://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_03//160z120_majkl-frojnd-politika.rs.jpg

 

Friday, March 05, 2021

Ђаци ће о Јасеновцу знати много више од једне реченице

politika.rs

Ђаци ће о Јасеновцу знати много више од једне реченице

Миленија Симић-Миладиновић

5-6 minutes


Други светски рат изучава се у осмом разреду основне школе и завршним разредима гимназије, али и у одговарајућим разредима средњих стручних школа у којима се бар годину дана национална историја учи и у трогодишњим профилима. Реторичко је питање да ли би се изнебуха бистрили уџбеници из историје с намером да се нарочито укаже на број реченица или страна посвећених геноциду, Холокаусту, страдању у логорима смрти да на телевизији није приказан филм „Дара из Јасеновца".

Могло је то бити иницијална каписла за опсежну и стручну упоредну анализу ђачких књига које су наставници одабрали као једно, не и једино, наставно средство. Али и без те анализе, због наводно недовољно указаног простора и пажње Јасеновцу и геноциду над српским народом у НДХ у уџбеницима страних издавача, у завршници актуелне образовне реформе у Србији под знак питања стављен је квалитет свих уџбеника историје за основне и средње школе. Па и оних који су управо стигли на стручну процену тек скројени по новим програмима наставе и учења, који се (за сада) неће мењати.

У новом програму историје, по којем ће од следеће школске године учити осмаци, на пример, одмах иза Холокауста и геноцида, Јасеновац је, уз Аушвиц, нарочито истакнут међу кључним појмовима. Исходи учења, то је оно што би сваки ђак требало да зна, разуме и уме кад заврши разред, дефинишу да су осмаци у стању да идентификују основне карактеристике тоталитарних идеологија и наведу њихове последице у историјском и савременом контексту, објасне значење појмова геноцид и Холокауст, изразе ставове засноване на историјским аргументима, препознају пропаганду, стереотипе и идеолошку позицију у историјском извору, критички сагледавају информације из медија користећи се историјским знањима. Очекује се и да знају да образложе смисао неговања сећања на важне догађаје и личности из историје савременог доба, да укажу на узроке, елементе и последице историјских сукоба и ратова и дискутују о могућим начинима превенције конфликата, али и да истраже меморијалне споменике у локалној средини и учествују у организовању и спровођењу заједничких школских активности у вези с развојем културе сећања. Програмом зацртани исходи указују и да би ученици требало да покажу одговоран однос према културно-историјском наслеђу сопственог и других народа, да на примерима из савремене историје препознају важност поштовања људских права, уочавају одраз историјских догађаја и појава у књижевним и уметничким делима...

– На основу овог програма припремљени су рукописи уџбеника у којима је одговарајући простор посвећен људском страдању у НДХ, посебно у логору Јасеновац – објашњено је за наш лист у Заводу за унапређивање образовања и васпитања (ЗУОВ), где се програми и кроје, а уџбеници достављају на стручну процену.

Досадашње и будуће уџбенике из историје, потврђују у ЗУОВ-у, потписују искључиво српски историчари, академици, наставници државних факултета, средњих и основних школа, међу којима су и најугледнији професори: Љубодраг Димић, Мира Радојевић, Момчило Павловић...

– Као аутор или коаутор уџбеника из историје за осми разред основне и завршни разред гимназије Завода за уџбенике тврдим да су теме геноцид над Србима у НДХ као и сам логор Јасеновац заступљени с јасним указивањем да се ради о усмераваном и организованом геноциду од саме НДХ у сопственим логорима, да је систем логора Јасеновац логор смрти, који по бестијалности и садизму превазилази све остале нацистичке логоре. Али уџбеник је само помоћно средство које наставник може да допуни другим садржајима и на најбољи начин прикаже ужасе јасеновачких логора смрти користећи историјске изворе, као што су фотографије па и делови филма – прецизира за „Политику" проф. др Момчило Павловић, директор Института за савремену историју.

На који се уџбеник конкретно мисли када се у јавности напомиње да се у њему Јасеновац помиње само у једној реченици, одгонетнули су стручњаци ЗУОВ-а.

– Реч је о страници из уџбеника историје за завршне разреде гимназије (трећи природног, а четврти друштвеног и општег смера). Аутор је проф. др Мира Радојевић, дописни члан САНУ и један од наших најбољих стручњака за савремену историју на југословенском простору, а издавач је „Клет". На тој страници, где се Јасеновац помиње у једној реченици, налази се и антрфиле с биографијом Анте Павелића. Међутим, истраживачки настројени поједини медији нису нашли за сходно да прелистају тај уџбеник до краја и тридесетак страница касније пронађу пет страна посвећених злочинима, логорима, страдању Срба, причи о броју жртава у Јасеновцу... Али су уџбенику који је у том смислу најкомплетнији неоправдано спочитали мањкавости – указују у ЗУОВ-у.

Нарочито напомињу да су сви уџбеници условљени програмима наставе и учења у чијим се садржајима и исходима експлицитно помиње геноцид над српским народом, као и квислиншка творевина и њен поглавник који су за тај злочин одговорни. Наводи се и име Диане Будисављевић због њене улоге у спасавању хиљада српске деце од сигурне смрти у усташким логорима.


View article...

Enclosures:

160z120_jasenovacskola.jpg (8 KB)
http://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_03//160z120_jasenovacskola.jpg

 

Thursday, March 04, 2021

Srđa Trifković - Republika Hrvatska, baštinik nasleđa NDH

standard.rs

Srđa Trifković - Republika Hrvatska, baštinik nasleđa NDH - Novi Standard

Srđa Trifković

16-20 minutes


Na početku treće decenije XXI veka, pitanje da li Republika Hrvatska baštini nasleđe ustaške Hrvatske ima potvrdan odgovor bogato potkrepljen činjenicama

Na početku treće decenije XXI veka, pitanje da li Republika Hrvatska baštini nasleđe ustaške Hrvatske ima potvrdan odgovor bogato potkrepljen činjenicama. To nasleđe je vidljivo pre svega u činjenici da Srba u Hrvatskoj ima tek u tragovima. Uprkos tome, morbidna srbofobija svejedno je sveprisutna na hrvatskim TV ekranima i fudbalskim stadionima, rok koncertima i kaptolskim komemoracijama, u školama i sveučilišnim aulama, na stranicama dnevne štampe i internet portalima, u uredima gradskih čelnika i u provincijskim krčmama.

Tokom proteklih četvrt veka, atavistička srbofobija normalizovana je u javnom i kulturnom diskursu Hrvatske i „internalizovana“ od strane miliona ljudi svih uzrasta i nivoa obrazovanja. Jedinu približnu evropsku paralelu nalazimo u odnosu zapadnoukrajinskih ultranacionalista – sledbenika lika i dela Stepana Bandere, potomaka konclagerskih strvinara i veterana SS divizije Galicien – prema Rusima uopšte, a onima u Donbasu i na Krimu posebno.

„Otac domovine“

Ustaški pokret ima poreklo u ideologiji hrvatskog državnog prava i u vekovnim težnjama hrvatske feudalne i crkvene elite da nametne pravnu, versku i političku kontrolu nad Srbima u Vojnoj krajini. Viziju etnički homogene i kulturno integrisane hrvatske nacionalne zajednice, očišćene od Srba i sa isključivim pravom na sve zemlje od Drine do Jadrana, artikulisao je Ante Starčević (1823-1896).

Starčevićeva zapenušena srbofobija, bizarne rasne i kvaziistorijske tvrdnje stilom podsećaju na opus autora Moje borbe (Mein Kampf). Zajednička im je mržnja koja je u oba slučaja naišla na plodno tle. Razlika je samo u tome što su po Starčeviću imenovane ulice, trgovi, škole i državna odlikovanja u današnjoj Republici Hrvatskoj, koja njega bez zazora priznaje za „oca domovine“. Neophodno je, stoga, pozabaviti se likom i delom Starčevića, jer oni jasno ukazuju na karakter, vrednosti i temelje današnje Hrvatske.

Starčević nije priznavao postojanje drugih naroda na zapadnom Balkanu: svi su oni Hrvati, uključujući Slovence („alpski Hrvati“) i bosanske Muslimane („rasno najčistiji Hrvati“). „Oni koji se nazivaju Srbima“ pak uopšte ne postoje kao narod.[1] Starčević je Hrvate tretirao kao monolitnu naciju koja ima karakter ličnosti sa biografijom.[2] Nasuprot njima, Srbi su „dvostruko ropska“ (slavo-serbska), podljudska, vlaško-ciganska pasmina, pripadnici „vlaškog nakota“ koji zlo čine i koji su za zlo rođeni, koji su Hrvatima vazda bili neprijatelj broj jedan.

Jedan od začetnika srbofobije u Hrvatskoj i osnivač hrvatske Stranke prava Ante Starčević (Foto: Wikimedia/cro-eu.com)

Negirajući Srbima ne samo identitet i pravo na ime nego i ljudskost, Starčević je postavio temeljno načelo hrvatskog nacionalizma. Srbi su remetilački opstruktivni faktor. Turci u XV veku ne bi tako lako napredovali da nije „hervatska pasmina nečistom pasminom u Arbanskoj, u Raškoj i u Serbii prevladana a u Bosni raztrovana“.[3] Srbi ne znaju za civilizacijske vrednosti, oni lažu, kradu, ubijaju i siluju. Oni su „niža pasmina“, a Hrvati „viša gospodujuća“ kojima su Srbi u najboljem slučaju sluge. Svi značajni likovi srpske srednjovekovne istorije su Hrvati: „U Stefanu Dušanu gasi se poslednji trak prejasne hervatske dinastije Nemanjićah…“ U boju na Kosovu Srba nema, jer su bitku vodili „Kralj Bosne i Kastriotić, sa svojimi Hervatima i Skipetari, i množina Bulgarah i Rumunjah.“

U celini, „Slavo-Serbi su smeće naroda, oni su Hervatsku izdali i, ako ustreba, opet će je izdati, makar bez svoje koristi, samo da nju izdaju. Oni su po svojoj naravi bez uma i poštenja, proti slobodi i proti svakom dobru“. Stoga „Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudija i overšitelj svaki koji je i besno paščeta“ jer „ta pasmina treba da bude iz naroda istrebljena“. Starčevićeva „antropologija“ tkana je u istom duhu: Srbi nemaju ideju zemljišnog poseda i stoga ne poseduju ljudsko dostojanstvo, ljubav prema domu i zakonu. Po njemu, postoje tri nivoa ljudskog progresa: životinje, spoznaje i razuma. Slavo-Serbi nisu ni prvi nivo dostigli, a preko njega ne mogu preći. Nemaju svest niti savest, ne mogu da čitaju niti da uče.[4]

Starčevićev rasni determinizam je bio bez presedana po tonu, emotivnom naboju i otvoreno genocidnim namerama. U istom duhu, Starčević je Jevreje opisao kao „pasminu… izuzev koje iznimke bez svakoga morala i bez svake domovine“. Oni moraju biti eliminisani: „U čašu najbistrije vode baci mrvu blata, pa se sva voda bude zamutiti“. Reč „genocid“ nastala je sedam decenija nakon što je Starčević zaključio da „Srbe valja sjekirom utući“. Takav jezik predstavljao je novinu u javnom diskursu Evrope tog vremena. Starčevićevo zagovaranje „konačnog rešenja“ srpskog pitanja masovnim ubistvima nagoveštavaju jedan novi jezik, koji je pola veka kasnije svakodnevno koristio Felkišer Beobahter.

Sa Starčevićem, tribalni atavizam je iracionalnom snagom grunuo u svet političkih formula.[5] Mladen Lorković, vodeći ideolog ustaštva, krajem tridesetih godina prošlog veka u Starčeviću je video ne samo oca nacije nego i jednog od preteča „naučnog“ rasizma.[6] U istom duhu, u omažu Starčeviću iz 1936. godine, predsednik Matice Hrvatske Filip Lukas odaje mu priznanje ne samo kao ocu hrvatske nacije nego i kao jednom od preteča rasizma.[7]

Starčević je duhovni otac ustaštva utoliko što mu je pružio etno-istorijski narativ, radikalni odgovor na pitanje identiteta i još radikalniji nagoveštaj programa njegovog stvaranja i očuvanja. On je bitno doprineo artikulaciji ideja i stavova koji su postupke ustaša učinili mogućim. Njegovi eufemizmi za Srbe to ilustruju: blatni skoti, gnusna ropska stvorenja, sužanjska pasmina, nakot zreo za sjekiru, prodane mješine, pseta pustjena s verige, smeće, itd.

Statua Ante Starčevića na trgu koji nosi njegovo ime u Zagrebu (Foto: Wikimedia/SpeedyGonsales, CC BY-SA 3.0)

Sedam decenija pre nego što je Ante Pavelić formulisao Načela ustaškog pokreta, Starčević je utemeljio osam ključnih elemenata ustaške ideologije:

1. Tvrdnju o etničkoj, kulturnoj, jezičkoj i rasnoj jedinstvenosti hrvatskog naroda u izrazitoj suprotnosti sa Srbima koji nisu narod;
2. Ideal suverene hrvatske države i uzdizanje tog ideala na nivo kulta;
3. Enormne teritorijalne pretenzije za tu buduću državu;
4. Svojatanje Bosne i Hercegovine, uz tvrdnju da su Bošnjaci-muslimani Hrvati;
5. Stav da samo Hrvati po krvi mogu biti zakoniti građani Hrvatske;
6. Demonizaciju i dehumanizaciju Srba kao genetski uslovljenog kontramodela Hrvatima i kao egzistencijalnu pretnju hrvatskom opstanku i samoostvarenju;
7. Zalaganje za fizičku eliminaciju rasno i moralno inferiornih „Slavoserba“;
8. Antisemitizam.

Ne bez razloga, Ante Pavelić je priznavao Starčevića za neposrednog i najdragocenijeg svog preteču: „Ja vam kažem, da nije bilo Anta Starčevića, ne bi bilo danas hrvatske države“.[8] Potpuno isti stav slede i savremeni politički prvaci Republike Hrvatske, koji Starčevića bez zazora prihvataju i veličaju kao oca nacije.

Nasleđe NDH danas

Brojni savremeni hrvatski političari, publicisti i istoričari protive se poistovećivanju NDH kao države, koja je po njima bila odraz autentičnih težnji nacije, sa ustaškim režimom koji je bio sklon izvesnim „ekscesima“. Istovremeno se konstruiše „reaktivni“ karakter ustaškog genocidnog programa kao osvetničkog odgovora na velikosrpski teror. Ovo je stari recept okrivljavanja žrtve (blaming the victim): na sličan način, u savremenoj Turskoj je prisutna teza da su Jermeni bili „nelojalni“ Osmanlijama u vreme prodora ruske vojske na Kavkazu 1914-15.

Okvir je kompletiran tvrdnjom da su pokolji nastali kao preventivna i nenameravana reakcija tek uspostavljenog režima NDH na navodno prethodno pripremane, ili već započete ustanke Srba nepomirenih sa samom činjenicom postojanja hrvatske države. Ustaški mit o navodnim pripremama Srba za pobunu i pre početka krvavih represalija nema činjenično utemeljenje. Ta se tvrdnja svejedno ponavlja kao datost i u savremenoj hrvatskoj revizionističkoj literaturi:

„Istodobno će se dio Srba u Hrvatskoj, što zbog nepopustljivog nemirenja s uspostavom hrvatske države, što zbog poziva i huškanja inozemnih čimbenika, a što zbog straha od osveta i represalija, odmetnuti u šumu. Proplamsaji te pobune javljaju se odmah nakon proglašenja hrvatske države, još prije ikakvih ustaških ispada, a poprimaju obilježja organizirane akcije od ljeta 1941.“[9]

Ovo su naprosto laži, koje imaju za cilj da relativizuju ili sasvim prikriju ključnu karakteristiku ustaškog pokreta, ustaške države i ustaškog režima: unapred planirani genocidni teror kao bitni preduslov samog postojanja NDH. On nije bio zavistan od stava markiranih žrtava. Svi aspekti državne, kulturne i svake druge politike u NDH na kraju su se svodili na kamen-temeljac fizičkog istrebljenja Srba. Nije bilo ni govora o distinkciji između režima i države. Temeljni stav ustaškog pokreta – da država (teritorija) i nacija (duh) moraju biti očišćeni sredstvima masovnog uništenja Srba i drugih neželjenih uljeza od prvih dana prožimao je svaki aspekt postojanja NDH. Savremeni pokušaj razdvajanja ustaškog režima i ustaške države nije samo istorijski neosnovan, on je dostojan prezira.

Ustaški poglavnik Ante Pavelić pozdravlja članove Sabora u Zagrebu, februar 1942. (Foto: Wikimedia/NAC)

U kritičkom odnosu prema državi koja je genocidni teror podrazumevala kao preduslov ostvarenja hrvatskog društva zasnovanog na principima rasno-etničke homogenosti i ideološke jednodušnosti, nije moguće razdvojiti ma koji aspekt njenog postojanja od terora kao takvog. Franjo Tuđman je pokušao da kvadraturu kruga reši poznatom izjavom da NDH „nije bila samo fašistički zločin“ već i odraz volje hrvatskog naroda. On je prećutao ključnu činjenicu da su sami tvorci ustaške države, njeni ideolozi, borci i opslužitelji, od prvog do poslednjeg dana isticali da razdvajanja ustaške ponude nema. Ako je NDH bila „odraz volje naroda“, onda je volja tog naroda bila da stotine hiljada nevinih ljudi bude zverski uništeno.

NDH nije bogati švedski sto sa koga se bira kanape „volje naroda“ ili sušimi „tolerantne kulturne politike“, dok se krvava šnicla Jasenovca i Gradiške ili steak tartare Jadovna i Paga diskretno ostavlja po strani. NDH je bila i ostala all–inclusive paket-aranžman u kome večernja predstava Ognjišta u HNK (HDK) sledi prethodnom celodnevnom izletu u dečiji logor u Sisku. NDH je bila jedina satelitska država koja je sama, na licu mesta, sprovodila „konačno rešenje jevrejskog pitanja“, čak i pre nego što su nacisti razvili svoju industriju smrti poznatu kao Holokaust. Ta država bila je prvo i pre svega sveobuhvatna institucija genocidnog terora. Ustaški pokret bio je prvo i pre svega „udruženi zločinački poduhvat“ stvoren i angažovan u cilju izvršenja genocidnog projekta.

Apologetika i revizionizam velikog dela savremene hrvatske publicistike i istoriografije ne uspevaju da promene tu dijagnozu, kao što ni daleko veći resursi Erdoganove Turske nisu u stanju da izbrišu legat jermenskog genocida.

Brozov legat

Posle 1945. godine, Josip Broz Tito, kao apsolutni vladar, prinudio je sve „Jugoslovene“ da ulože ratna sećanja u zajedničku zalagaonicu „narodnooslobodilačke borbe“ i „fašističkog terora“ kao apsolutno izjednačeni akcionari, a potom da iz nje vuku podjednake dividende „bratstva i jedinstva“ i „revolucije svih naših naroda“.

Poluvekovno postojanje DFJ-FNRJ-SFRJ zasnivalo se na tri laži:

(1) da su svi narodi Jugoslavije pružili jednak doprinos partizanskoj pobedi;
(2) da su svi ti narodi podjednako stradali od „okupatora i domaćih izdajnika“; i
(3) da su ustaše i četnici politički i moralno ekvivalentni.

Srbima nije bilo dozvoljeno da budu personalizovani kao žrtve masovnih zločina, dok su ustaše retko imenovane kao njihovi izvršioci. Mit da su svi jugoslovenski narodi bili podjednako zaslužni za pobedu u „NOB“, a pogotovu da su podneli podjednake žrtve tokom okupacije, bio je u izričitoj suprotnosti sa etičkim principom da „sve žrtve imaju pravo da se nazovu po imenu“ i da saopšte svoja stradanja.[10] Bezbrojni spomenici i spomen-ploče širom Like, Korduna, Banije, Dalmacije, Bosne i Hercegovine postavljani su u znak sećanja na „žrtve terora okupatora i domaćih izdajnika“, posle čega slede duge liste srpskih imena.

Poklani Srbi su desrbizovani i pretvoreni u amorfne žrtve, a hrvatski i muslimanski izvršioci su de-etnizovani. Ovo je predstavljalo smišljenu formu titoističke kolektivne abolicije – i svedeni pod izdajnike i sluge. Zvanični komunistički diskurs svejedno nije mogao da spreči niti da nadjača usmena saopštenja preživelih Srba novoj generaciji, šapatom prenošene podatke i saznanja preživelih. Njih su posleratni srpski naraštaji zapadno od Drine prihvatali kao deo kolektivnog sećanja netaknutog zvaničnim sloganima. Ona su imala karakter srpskog „podzemnog“ usmenog predanja.

Premda politički upotrebljiv za komunističkog diktatora, pristup zasnovan na tri laži značio je da posle 1945. neće biti pokajanja među izvršiocima i njihovim pomagačima, niti stvarnog pomirenja među narodima. Osnova principa bratstva i jedinstva bila je u sistematskom prikrivanju karaktera i dimenzija ustaškog zločina. Antisrpski ton predratnih parola Kominterne o Kraljevini Jugoslaviji našao je odraza u svim pretpostavkama na kojima je zasnovana i Brozova Jugoslavija. Ona je bila zasnovana ne samo na navedenim trima lažima o ratu i okupaciji nego i na arbitrarnim teritorijalnim rešenjima koja bi bila nemoguća pre 1941.

Leševi žrtava logora smrti Jasenovac u reci Savi, 1945. (Foto: Wikimedia/United States Holocaust Memorial Museum, courtesy of Muzej Revolucije Narodnosti Jugoslavije)

Zapadni Srbi, koji su činili glavninu partizanskog pokreta, poverovali su da ta rešenja nisu bitna jer je Jugoslavija garant njihovog opstanka. Da njenom opstanku doprinesu, srpski komunisti u Hrvatskoj i BiH pristali su da se ne otvaraju jame, da se ne sahranjuju kosti žrtava i da se ne obnavljaju porušene pravoslavne crkve. Posledica je potpuno odsustvo denacifikacije u Hrvatskoj između 1945. i 1991, što je najveća razlika između nasleđa Drugog svetskog rata u Nemačkoj i Hrvatskoj.

***

Srpsko-hrvatski sukob u vreme raspada SFRJ nastao je sudarom dva predvidljiva elementa: traumatičnog kolektivnog sećanja zapadnih Srba na NDH i spremnosti nove hrvatske vlasti da svoje ponašanje i težnje uokviri u prepoznatljivi starčevićansko-ustaški diskurs. Rat za jugoslovensko nasleđe završen je etničkom i verskom homogenizacijom Hrvatske… tako kompletnom da su Pavelić i njegovi sledbenici o sličnom ishodu mogli samo da sanjaju.

Na rubu sopstvenog kolapsa, briselska „Evropa“ uporno propoveda neke druge, „tolerantne“ i „multikulturne“ vrednosti, koje su oličene u moralnom, demografskom i kulturnom kolapsu Starog kontinenta. Ona pritom ne primećuje – ili svesno ne haje – da na Balkanu autentično ustaško srce tame i dalje bije punom snagom u trećoj deceniji XXI veka. Ishod je predvidljiv: neokajani gresi se vraćaju kao aveti sutrašnjice, u mutiranom ali ništa manje zlokobnom obliku. Da parafraziramo preko četvrt veka staro upozorenje Džona Lukača, „sa Pavelićem mi još ni izdaleka nismo gotovi“.[11]

Srđa Trifković je spoljnopolitički urednik mesečnog magazina „Hronike“ i vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ekskluzivno za Novi Standard.

________________________________________________________________________________________________

Uputnice:

[1] Ferdo Šišić, „O stogodišnjici Ilirskog pokreta“; Ljetopis Jugoslavenske akademije, sv. 49, Zagreb 1936.

[2] Mirjana Gross, Povijest pravaške ideologije. Sveučilište u Zagrebu: Institut za hrvatsku povijest, 1973, str. 10.

[3] Pasmina Slavoserbska po Hervatskoj, Djela dr Ante Starčevića, Knjiga III, Zagreb 1894, str. 162

[4] Isti izvor, str. 213.

[5] Vladimir Dvorniković. Karakterologija Jugoslavena. Beograd: Gregorić, 1939, str. 894.

[6] Dr. Mladen Lorković. Hrvatska u borbi proti boljševizma. Zagreb: Velebit, 1944, str. 39.

[7] Filip Lukas, „Starčević“, u zborniku: Dr. Ante Starčević, o 40. godišnjici smrti, Zagreb: Naklada Pragmatica KD, 1936, str. 7.

[8]  Ivo Bogdan, Otac Domovine Ante Starčević, Zagreb: Izdanje Glavnog ustaškog stana, 1942.

[9] Tomislav Jonjić, Hrvatska vanjska politika 1939.-1942. Zagreb: Naklada Liber, 2000, str. 486. Indikativno je da autor u svom tekstu, inače bogatom fusnotama, za ovu tvrdnju ne navodi izvor. Za lično opredeljenje autora indikativan je ton njegovog intervjua sa udovicom Eugena-Dide Kvaternika, Marijom, od 23. maja 1997: „Marija Kvaternik: moga Didu kleveću više od pola stoljeća!“ http://www.tomislavjonjic.iz.hr/IV_kvaternik.html (Pristupljeno: 1. marta 2021.)

[10] Videti: Aleida Asman, Duga senka prošlosti: kultura sećanja i politika povesti. Beograd: Biblioteka XX vek, Knjižara Krug, 2011.

[11] Wir sind mit Hitler noch lange nicht fertig. John Lukacs, The Hitler of History. New York: Vintage Books, 1998, p. 1.

Naslovna fotografija: Reuters/Lisi Niesner

Izvor Novi Standard

BONUS VIDEO: