Saturday, December 30, 2017

Izložba o Jasenovcu u UN

danas.rs

Izložba o Jasenovcu u UN

Piše: FoNet Beograd 30. decembar 2017. 14:09

2 minutes


Srbija priprema veliku izložbu o Holokaustu u Jasenovcu, koju će 25. januara otvoriti u sedištu Ujedinjenih nacija na Ist riveru, šef srpske diplomatije Ivica Dačić. pišu Novosti.

 

Foto: www.wikipedia.org

Na izložbi "Istina o Jasenovcu - pravo na nezaborav" u sedištu svetske međunarodne organizacije prvi put će biti predstavljeni novootkriveni dokumenti o ovom logoru i žrtvama jednog od najstrašnijih stratišta tokom Drugog svetskog rata, smeštenom u tadašnjoj NDH, pišu Novosti.

Izložbu će otvoriti šef diplomatije Ivica Dačić, koji rekao listu da je ona fokusirana na istinu o genocidu i Holokaustu, a ne na konfrontaciju sa Hrvatskom:

Biće predstavljene relevantne istorijske činjenice i izložba je posvećena svim žrtvama u Jasenovcu, i Jevrejima i Romima, ne samo stradalim Srbima.

Ideja projekta "Jasenovac" treba da doprinese mobilisanju svetske javnosti i da bude doprinos naporima UN da se probudi svest o kolektivnom identitetu i zajedničkim vrednostima, koje treba braniti u vreme velikih globalnih promena i da žrtve koje su pale za ideale nekog boljeg sveta ne budu uzaludne.

 

Saturday, November 25, 2017

Израелски историчар Гидеон Грајф: Јасеновац је Балкански Аушвиц

nspm.rs

Израелски историчар Гидеон Грајф: Јасеновац је Балкански Аушвиц

2-3 minutes


субота, 25. новембар 2017.

Главни историчар Института за Холокауст Шем Олам у Израелу Гидео Грајф Јасеновац сматра Балканским Аушвицом.

- Крајње је време да се сазна о злочинима у Јасеновцу и то не само у једном, већ у низу логора. Тамо су најстрашнији злочини почињени. Ми имамо моралну обавезу према стотинама хиљада жртава, ми њима дугујемо и оне нас моле да откријемо истину", рекао је Грајф гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк.

Према његовим речима, мучење и понижавање је био део систематске тортуре која је водила у смрт.

Јасеновац се састојао из низа кампова који су били на више десетина квадратних метара, а циљ је била смрт.

- Ревизија историје је друго убиство жртава. Сећање је важно за садашњост и добро за будућност. Тендеција да се искриви истина и изврши ревизија је веома опасна и представља морални злочин према стотинама хиљада жртава које су биле изложене тортури - истакао је Грајф.

У Аушвицу је, навео је историчар, након такозване селекције одређени број затвореника добијао шансу да преживи, добијали су прилику да буду робови.

- У Јасеновцу то није било могуће, предодређено је да ће сви умрети. Смрт у гасној комори и убијање у Јасеновцу се разликују, примењиване су најокрутније технике убијања. Сам тај чин је био далеко бруталнији и примитивнији - приметио је он.

Како је указао, специјалност усташких злочинаца су били посебни логори у којима су биле жене и деца.

- Готово све жене су силоване пре убиства - напоменуо је Грајф и оценио да се са обнављањем фашистичке идеологије државе могу изборити само оне државе које су свесне злочина и не занемарују их.

Корак ка бољој будућности је мање пропаганде фашистичких идеја, указао је Грајф.

Он је напоменуо да мора да се направи разлика између криваца и одговорности.

- Сви који су родјени после 1945. године нису криви, али постоји колективна одговорност. Рођени сте након рата и ви сте невини и ваша је одговорност да се постарате да се то више никада не понови - истакао је Грајф.

(Танјуг)

 

Monday, October 30, 2017

Чак и Немци писали да су "усташе скренуле с ума"

rts.rs

Чак и Немци писали да су "усташе скренуле с ума"

RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

12-15 minutes


Изједначавајући га са фашистичким режимом Јона Атонескуа у Румунији, Розензафт наводи да су геноцид почињен у Независној Држави Хрватској, са усташким лидером и идеологом Антом Павелићем на челу, спроводили не само Немци већ и Хрвати, без усмеравања или чак учешћа или других немачких починилаца геноцида.

31288925

Сусрет Адолфа Хитлера и Анте Павелића

"Када је реч о Хрватској, кад смо већ код тога, термин у множини – геноциди, много је адекватнији од његове једнине – геноцид, зато што су усташе узимале за мету уништења првенствено Србе, поред Јевреја и Рома", каже Розензафт у тексту у којем се, како наводи, бави безочним покушајима Хрватске да из историје избрише злочине Холокауста и таласом ревизије који се забрињавајуће шири источном Европом.

Розензафт предаје право које се тиче геноцида на правним факултетима Универзитета Колумбија и Универзитета Корнел и уредник је недавно издате књиге "Светски јеврејски конгрес 1936–2016".

У тексту за утицајни њујоршки портал Таблет, Розензафт наводи податке Меморијалног музеја Холокауста у САД, према којима су "хрватске власти убиле између 320.000 и 340.000 Срба становника Хрватске и Босне, за време периода владавине усташа, а више од 30.000 хрватских Јевреја убијено је у Хрватској или у логору Аушвицу–Биркенау".

Аутор примећује да било која студија Холокауста на Балкану захтева засебну анализу сваког региона онога што је била, и што ће наставити да буде по окончању рата – Југославија.

Па тако каже да су у Србији, на пример, немачки војници масакрирали 4.000 до 5.000 јеврејских мушкараца у јесен 1941. године, а још хиљаде јеврејских мушкараца, жена и деце, као и Рома, касније су убијене у нацистичком концентрационом логору Сајмиште.

У Македонији, Јевреје је бугарска влада у догледно време предавала Немачкој ради депортовања, што је резултирало готово десетковањем те заједнице.

У Хрватској је пак, констатује, језив ток догађаја био другачији.

Такође, напомиње аутор, док је Холокауст у већем делу Европе окупираном од стране нациста или деловима где су нацисти доминирали, спроводила нацистичка Немачка, мада уз помоћ и често жељно учешће држављана тих земаља.

"Усташе су установиле мрежу домаћих концентрационих логора озлоглашених због бруталности и упоредивих са варварством немачких логора смрти и концлогора", наводи Розензафт.

Најозлоглашенији од ових, како истиче, био је Јасеновац, који је заправо чинила група од пет логора, који су се колективно тако називали.

Налазио се близу Загреба, а често су га звали балканским Аушвицом", наводи Розензафт.

31288931

Ликвидација затвореника у близини Јасеновца

Додаје, такође према подацима америчког Меморијалног музеја Холокауста, да је негде између 77.000 и 99.000 Срба, Јевреја и Рома брутално убијено на том месту.

Меморијални комплекс Јасеновац идентификовао је поименично 83.145 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста који су страдали у тим логорима.

Цитира историчаре Иву и Славка Голдштајна, који у књизи "Холокауст у Хрватској" пишу да су јасеновачки логори били стратиште и гробница за више од половине јеврејских жртава за време постојања (Независне Државе Хрватске) и за више од једне трећине загребачких Јевреја, који су нестали за време Холокауста од 1941. до 1945.

Повод за текст Розензафта је било реаговање мале јеврејске заједнице у Хрватској, која је заједно с представницима српске мањине у тој земљи, бојкотовала последње две владине комеморације Холокауста, 2016. и 2017. године, чиме је, примећује, показала импресивну моралну храброст и интегритет одбијајући да прећуте ревизију историје из које одзвања порицање Холокауста, а у циљу рехабилитовања усташтва.

Аутор бележи и да је актуелни застој у односима између хрватске јеврејске заједнице и хрватске владе (која је јуче прославила годишњицу независности Хрватске), због начина на који се обележава, или не обележава, сећање на Холокауст, као и практична рехабилитација и величање усташа, кулминирао после фудбалске утакмице између Израела и Хрватске у марту 2016. године, када је хрватска публика узвикивала озлоглашени усташки слоган "За дом спремни", у присуству хрватског председника владе, који није реаговао.

Розензафт наводи и да је тадашњи хрватски премијер Тихомир Орешковић издао саопштење где се каже да хрватска влада и он лично осуђују злочине усташког режима, међутим, додаје да је Огњен Краус, председник Координационог одбора Јеврејских општина Хрватске, рекао тада да се "оживљавање усташког режима само изузетно осуђује".

"Ово је лавина која нас подсећа на оно што се дешавало у тзв. Независној Држави Хрватској", оценио је Краус.

Розензафт подсећа да је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић на сличан начин осудила улогу усташа за време Холокауста током своје посете Израелу 2015. године, али и да се, боравећи у Канади, фотографисала с групом хрватских исељеника који су држали заставу са усташким симболима.

Аутор инсистира на томе да су усташе започеле брутална масовна убиства Срба, Јевреја и Рома, по сопственој иницијативи, из својих перверзних идеолошких разлога, те да је у Хрватској, непосредно по Павелићевом повратку из изгнанства у Италији и успостављања његовог новог режима – мешавине фашизма и посвећеног католицизма – немачки посланик у Загребу Едмунд Глез фон Хорстенау известио је да су "усташе потпуно скренуле с ума".

"Поглавник је започео геноцидан поход против 2,2 милиона Срба, православних хришћана (од укупно 6,7 милиона становника) који су живели на хрватској територији, као и против 45.000 Јевреја који су живели у тој земљи, а нарочито у етнички мешовитој Босни. Католичким усташама није сметало стално присуство муслимана или протестаната, већ Срба и Јевреја, који су морали да промене веру, напусте земљу или буду убијени", пише Розензафт.

Наводи, цитирајући историчара Џонатана Стајнберга, да су мушкарци, жене и деца српског и јеврејског порекла били буквално пребијани на смрт, да су читава села сравњивана са земљом, а народ утериван у штале које су усташе потом спаљивале.

У архиву Министарства спољних послова Италије налази се збирка фотографија месарских ножева, кука и секира за касапљење српских жртава, помиње Розензафт и додаје да има фотографија које приказују српске жене чије су груди одсечене перорезима, као и мушкарце ископаних очију, кастрираних гениталија и осакаћене.

Аутор набраја који су још фактори утицали да јеврејска заједница одлучи да не учествује на јасеновачкој комеморацији у априлу 2016. године, међу њима и изјаве екстремно националистички настројеног хрватског министра културе Златка Хасанбеговића и издашно рекламирану хрватску премијеру документарца "Јасеновац – истина" Јакова Седлара.

Тај филм, објашњава аутор, Јасеновац приказује као безазлени радни логор и говори о великом претеривању када је у питању број жртава. Хасанбеговић је јавно похвалио филм, оценивши да је то најбољи начин да се коначно расветли известан број контроверзних места у хрватској историји.

Насупрот томе, амбасадорка Израела у Загребу Зина Калај Клајтман, која је такође присуствовала премијери, снажно је осудила документарац уз оцену да ревидира историјске чињенице, вређа осећања људи који су изгубили најмилије у Јасеновцу, као и да покушава да ужасне размере почињених злочина ублажи.

Аутор помиње и случај спомен-плоче с поздравом "За дом спремни" на улазу у некадашњи логор у Јасеновцу, а што је у званичном коментару хрватске владе окарактерисано као да усташе нису биле ништа горе (ако не и боље) од партизана, који су се под вођством комуниста борили против фашизма у Другом светском рату.

То је, међутим, изазвало бојкот званичне државне комеморације Међународног дана сећања на Холокауст од стране јеврејске заједнице 27. јануара 2017. а Краус је поручио: "Ако су црвена звезда петокрака (обележје партизана) и усташко У (обележје) исто, онда немамо више о чему да разговарамо."

Плоча је почетком септембра скинута, а актуелни хрватски премијер Андреј Пленковић коначно изјавио да му је поздрав неприхватљив због везе са усташким режимом из Другог светског рата.

Розензафт оцењује да су и ревизионистички Седларев филм и поставка у Јасеновцу афирмативно искривили и оспорили фундаменталну истину о томе да су усташе чиниле зверства која би се по међународном праву данас без сумње сматрала геноцидом.

Наводи да је до једне од првих контроверзи у том погледу дошло је након што је Хрватска 1991. године прогласила независност од Југославије и када се прочуло да је њен први председник, тврдокорни националиста Фрањо Туђман, тврдио да је општеприхваћена бројка о јеврејским жртвама у Холокаусту изразито преувеличана.

Туђман је такође делио бројне антисемитске увреде, укључујући и оне да је "Јеврејин је ипак Јеврејин. Чак и у логорима, они су задржавали своје лоше особине: себичност, перфидност, злобу, подмуклост и превртљивост".

Он се на крају извинио, подсећа Розензафт, али је свакако одговоран јер је започео интензиван процес представљања усташа као хрватских патриота уместо као криминалаца, тврдећи да хрватски фашисти и антифашисти заслужују једнако признање за служење својој земљи.

Аутор цитира Њујорк тајмс из 1997, који у тексту о усташтву примећује да "вероватно ниједна друга земља није доживела тако очигледан неуспех у суочавању са својим фашистичким наслеђем".

Упркос томе што се и сам борио у редовима Титових комунистичких партизана, каже Розензафт, Туђман је бивше усташке званичнике постављао на функције у влади, а обновио је куну као хрватску валуту, користећи име монете која је била национална валута Павелићеве усташке владе.

"Као и други Јевреји из Хрватске, лично сам увређен оваквом одлуком, као и владиним аргументима који су чиста глупост", рекао је Иво Голдштајн, историчар који се на Универзитету у Загребу бави средњим веком, а Розензафт преноси његове речи да је то увреда и напад на Србе, Јевреје, као и Хрвате који су се борили против усташког режима".

Аутор такође примећује да је прикривено усташтво хрватског председника дубоко узнемирило многе Хрвате који су страдали за време фашистичког режима, те наводи речи Огњена Крауса, председника загребачке јеврејске општине: "Не можете да помирите жртву и џелата. Нико нема право да спроводи помирење у име оних којих више нема."

Да усташе нису криле своју жељу и намеру да убијају Јевреје и Србе због њихових односних етничких или националних идентитета, Розензафт потврду налази код британског историчара Рорија Јеоманса.

Јеоманс, наиме, наводи речи усташког вође Виктора Гутића на јавном скупу 29. маја 1941, где каже да је "издао строге законе" у циљу "потпуног економском уништења" српске популације, као и да ће "нови закони уследити како би они били у потпуности истребљени".

Јеоманс такође цитира хрватског министра спољних послова Младена Лорковића, који је 27. јула 1941. године рекао да је мисија усташке Хрватске да "себе очисти од оних елемената који су срамота нације, који исушују здраве снаге које наша нација поседује. А то су наши Срби и Јевреји".

У истом контексту, професор Александар Зајц, кога Јеоманс назива једним од усташких "водећих друштвених теоретичара", рекао је у говору јуна 1941. да "Срба и Јевреја неће бити, нити оних који су им служили, јер вам то наша хрватска војска и хрватске усташе гарантују".

31288939

Присилно покрштавање Срба у Славонији 1943.

Историчари су сагласни око услова у Јасеновцу, као и у погледу тога чему је овај логор био намењен, па тако Раул Хилберг логор у Јасеновцу назива "логором смрти", а Саул Фридлендер "логором за истребљење".

Управо у овом ширем контексту забрињавајућег тренда да се умањују, ако не и потпуно игноришу злочини против човечности које су починили домаћи нацистички колаборационисти, како појединци тако и покрети, током година Холокауста, сукоб хрватске јеврејске заједнице са хрватским властима добија посебан значај, констатује Розензафт.

Оцењује да прерушавање усташа у националне хероје и узоре има алармантне конотације у земљи и региону у којима су национална мржња и сукоби имали катастрофалне последице, не само током Другог светског рата већ и током ратова 90-их на Балкану.

Аутор примећује да је публиковање 2001. године "Холокауста у Хрватској" Ива и Славка Голдштајна онемогућило хрватске власти да тврде да нису знале за директну одговорност усташа за геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у периоду од 1941. до 1945.

Заправо, та књига, закључује Розензафт, заједно са америчким Меморијалним музејом за Холокауст, треба да чини обавезно штиво у свим хрватским школама и на свим универзитетима у Хрватској.

 

Sunday, October 29, 2017

Гидеон Грајф: Јасеновац је балкански Аушвиц

nspm.rs

Гидеон Грајф: Јасеновац је балкански Аушвиц, забрињава оживљавање усташтва у Хрватској

4-5 minutes


 Водећи истраживач Института за Холокауст "Шем Олам" из Израела, професор Гидеон Грајф, сматра забрињавајућим оживљавање усташких симбола и поздрава у Хрватској, и истиче да међународна заједница мора да реагује.

Гидеон Грајф за Политику каже да смо сведоци покушаја ревидирања историје који се преноси са генерације на генерацију, индивидуалних инцидената неонацистичких група у разним земљама Европе и света.

 

"Али када се на јавним скуповима и на фудбалским утакмицама узвикује усташки поздрав 'За дом спремни', када се у Меморијалном комплексу 'Јасеновац' поставља споменик с тим поздравом уз одобрење државних органа Хрватске, када се на нека места у Влади Хрватске поставе министри потомци који су симпатизери некадашњих усташа, а долазе углавном из Аргентине, онда је то забрињавајуће. Међународна заједница мора да реагује", нагласио је Грајф.

Професор Грајф, експерт за Аушвиц и зондеркомандосе, указује да то више није локално, регионално питање које се тиче односа Срба и Хрвата.

Он је навео да се недавно главни правни саветник Светског јеврејског конгреса из Њујорка Менахем Розенсафт огласио у најутицајнијем америчком онлајн часопису Таблет, где је истакао да у време када јеврејска, српска, ромска и друге мањинске заједнице и антифашисти у Хрватској бојкотују државну церемонију за Дан холокаусата и Дан пробоја из Јасеновца, онда они заслужују и поштовање и међународну подршку.

О спомен-табли с натписом "За дом спремни" која је била постављена на Јасеновцу, Грајф наводи: "Шта да кажем него да је то довољно да експлодирате од беса, као кад на путу до Аушвица видите кукасте крстове. Није то само друго убиство жртава, него и бацање проклетства на те жртве".

За време истраживања Грајф је, како је указао, наишао на чињенице о пребацивању усташа у Јужну Америку, нарочито у Аргентину после Другог светског рата, и захтевима Владе Југославије за њихову екстрадицију.

"Данас дух усташтва оживљавају њихови потомци у Хрватској што је тужно и опасно по младе генерације. И немачки нацисти су бежали у Јужну Америку, али оживаљвање нацизма у Немачкој није успело", рекао је Грајф.

Грајф је боравио у студијској посети региону у оквиру припреме изложбе и међународне научне конференције о Јасеновцу које ће у децембру бити одржане у Јерусалиму, а грађу о Јасеновцу је истраживао у Архиву Југославије.

У страдању Срба и Јевреја има много сличности - убијани су у истим логорима, у нацистичким и усташким фабрикама смрти, а данас су суочени са снажим настојањима да се број њихових жртава смањи и релативизује, констатује Грајф.

Грајф сматра да страдање југословенских Јевреја у НДХ, Јасеновцу и на територији бивше Југославије није довољно истражено и истиче да ће их ставити сада у фокус својих истраживања.

Он каже да се већ годинама бори против покушаја смањивања броја јеврејских жртава убијених од стране нациста, а да се сада бори против смањивања броја жртава Јасеновца.

Питање броја жртава у Јасеновцу је, према његовим речима, врло осетљиво.

"Ја прихватам претпоставку најбољег израелског историчара др Менахема Шелаха. Он је у свом капиталном делу о историји Холокауста у Југославији навео да је у НДХ убијено 'на стотине и стотине хиљада Срба и на десетине хиљада Јевреја'. Још има простора за истраживање, али је јасно да постоји разумљива дискрепанца између до сада именованих жртава и процењеног броја жртава. Он се креће између 700.000 и 800.000", наводи Грајф.

Додаје да су нестајала читава села и породице, црквене књиге су спаљиване, евиденције и картотеке Јасеновца су уништене, а ликвидације су вршене масовно, тако да је могуће направити само експертске процене.

Грајф, који ради на књизи под насловом "Јасеновац - Аушвиц Балкан", каже да је његова дужност да истраживању Јасеновца, који назива "фабриком смрти" да свој допринос - расветљавањем.

"Мислим да је радни наслов моје књиге заслужен, јер је Јасеновац био пакао на земљи. Јасеновац се разликовао од преосталих седам нацистичких логора за истребљење из два разлога. Први је да су, према сведочењима малобројних преживелих, мучења била много монструознија и демонскија него у Аушвицу, а други је да је постојао и без најмањег учешћа нацистичких војника, био је комплетно под усташком управом", наводи Грајф.

(РТС)

 

Sunday, October 22, 2017

"U hrvatskim logorima smrt je bila vrhunska vrednost"

b92.net

"U hrvatskim logorima smrt je bila vrhunska vrednost"

8-10 minutes


Tel Aviv -- Koncentracioni logor Jasenovac bio je "pakao na Zemlji", kaže glavni istoričar izraelskog Instituta za istraživanje Holokausta "Šem olam" Gideon Grajf.

Izvor: Tanjug nedelja, 22.10.2017. | 12:24

Foto: Screenshot

On je upozorio na nastojanja da se izbriše i revidira istorija, što "liči na pokušaje da se ukine Holokaust".

Grajf je naveo da se koncentracioni logor Jasenovac i druga gubilišta iz njegovog "sistema" razlikuju od ostalih nacističkih logora zato što su mučenja u Jasenovcu bila mnogo monstruoznija nego u Aušvicu i ostalim nacističkim logorima, te i zbog činjenice da u njima nisu učestvovali nemački vojnici.

On smatra da hrvatska Vlada i neki istoričari i dalje pokušavaju da krivotvore činjenice i nastavljaju sa revizijom istorije logora Jasenovac i drugih gubilišta.

Grajf je istakao da se "pred hrvatskim poricanjem istine o zločinu počinjenom u ovom logoru ne sme više ćutati", jer je "nekoliko stotina hiljada nevinih ljudi, žena dece i muškaraca" na najsvirepiji mogući način pobijeno i mučeno u ovom, ali i drugim logorima širom tadašnje Hrvatske, "te da je postojao poseban sistem, odnosno logor za mučenje dece".

Na zvaničnoj komemoraciji održanoj u aprilu 2015. godine hrvatski premijer Zoran Milanović obratio se prisutnim antifašističkim organizacijama i preživelim logorašima i rodjacima žrtva, ali predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović nije se ni pojavila na komemoraciji, naveo je Grajf.

On je nagalasio da "priča o ubijenima u Jasenovcu nije samo priča o smrti - to je priča o najgoroj vrsti okrutnosti, zlu, sadizmu i nehumanosti".

"Počinioci zločina uživali su u zverstvima i patnjama svojih žrtava i neprestano su razvijali nove načine mučenja i nanošenja boli", rekao je Grajf u intervjuu Srni i dodao da u Jasenovcu, "smrt sama po sebi nije bila dovoljna".

Glavni istoričar izraelskog Instituta za obrazovanje, dokumentovanje i istraživanje Holokausta "Šem olam" Gideon Grajf naveo je da je poražavajuće to što mnoge njegove kolege istoričari ne znaju ništa o Jasenovcu.

"Čak ne znaju ni u kojoj je državi se dogodio, a kamoli da ga lociraju. A istorija ubijenih u Jasenovcu nije samo istorija smrti, već istorija o zverstvima, zlu, sadizmu i nečoveštvu. U koncentracionim logorima koje su vodili Hrvati smrt je smatrana vrhunskom vrednošću", rekao je Grajf.

Izraelski ekspert za Holokaust, govoreći o najvećem koncentracionom logoru u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, zaključio je da su "hrvatske ruke potpuno prekrivene krvlju na stotine hiljada nevinih Srba, Roma i Jevreja".

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=22&nav_category=167&nav_id=1316964

Saturday, October 21, 2017

Приказан дугометражни документарни филм о логору Сајмиште

rtrs.tv

Приказан дугометражни документарни филм о логору Сајмиште

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2-3 minutes


 

Београд - Приказан дводјелни дугометражни документарни филм о нацистичком логору "Сајмиште"Фото: СРНА

Мишина, који је и аутор филма, рекао је да је у Сајмиште доведено око 8.000 Срба са Козаре, који су ту или страдали или завршили у Јасеновцу или су одведени у Норвешку и Њемачку на присилни рад.

Он је подсјетио на то да се често пренебјегава чињеница да се логор Сајмиште налазио на територији НДХ код Земуна, а не у Београду, те напоменуо да је била намјера и да се "у таласу ревизије историје, која се форсира из Загреба, а има подршку у појединим круговима у Београду", овим филмом подсјети да Србија није имала никакве везе са тим логорима.

Дводјелни дугометражни документарни филм о нацистичком логору Старо сајмиште у продукцији Музеја жртава геноцида из Београда приказан је данас у Дому Војске Србије у Београду. Тиме је обиљежено 75 година од затварања Јеврејског логора Сајмиште и почетка рада прихватног логора за Србе.

Филм, чији први дио носи назив "Јуденлагер Семлин" /"Јеврејски логор Земун"/, а други "Анхалтелагер Семлин" /"Прихватни логор Земун"/ траје око један и по час.

У филму је кориштен материјал различитих архива, музеја и институција, као и оригинални филмски материјал. Режију потписује Драган Ћирјанић.

Мишина је истакао да је намјера да филм до краја године буде приказан у Јерусалиму, о чему су у току разговори са сарадницима и пријатељима из Израела, а биће понуђен и Радио-телевизији Републике Српске и Радио-телевизији Србије.

Филм је други у низу из продукције Музеја жртава геноцида, у оквиру које је већ снимљен "Пакао Независне Државе", а емитовали су га Радио-телевизија Србије и Радио-телевизије Републике Српске.

Музеј жртава геноцида до сљедеће године намјерава да сними и документарни филм који се бави страдањем српског народа у Првом свјетском рату.

Старо сајмиште основано је у децембру 1941. године као Јеврејски логор и до 1942. године кроз њега је прошло око 7.000 Јевреја из Краљевине Југославије од којих је већина стрељана на Бањици, а остали су страдали у логорима или на другим стратиштима.

Од оснивања Прихватног логора за Србе у љето 1942. до љета 1944. године кроз логор Сајмиште прошло је и најмање 25.000 Срба.

Извор: СРНА

 

Tuesday, October 17, 2017

Грајф: Исти образац холокауста у Јасеновцу и Аушвицу

rtrs.tv

Грајф: Исти образац холокауста у Јасеновцу и Аушвицу

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2 minutes


 

„Јасеновац је био жртва српске агресије, плоча 'За дом — спремни' треба да остане" (Фото:Јавно власништво)

Грајф је рекао да се сличности огледају у систему окрутности, садизма и бруталности и да је о томе говорио у предавању студентима историје на Филозофском факултету у Бањалуци.

"Направио сам поређење између злочиначког система Нијемаца у Аушвицу и злочина које су починили Хрвати усташе у Јасеновцу и осталим логорима у овом региону. Заиста постоје сличности", рекао је Грајф.

Он је додао да су студенти били веома укључени у дискусију и да су постављали питања, те да је веома задовољан што је имао прилику да одржи ово предавање.

Коментаришући посјету Центру за истраживање ратних злочина у Бањалуци, професор је рекао да је веома импресиониран покушајем да се историја истражи и да се едукују млади о ономе што још није познато. Грајф је рекао да је на њега велики утисак оставило то што се "улажу валики напори да се објаве стварне чињенице и да се бори за праву историју умјесто искривљене коју, нажалост, шире друге стране".

"Мислим на власти Хрватске и остале који не желе да знамо истину, супротно Влади Републике Српске, која улаже много напора да се сазна за праву историју и да информише младе људе, студенте, да знају историју много боље. То је важан труд на којем могу само да честитам", рекао је Грајф.

На питање о томе колико израелски народ зна о Јасеновцу, Грајф је рекао да се о том логору, усташким злочинима, Доњој Градини и осталим логорима у овом региону зна веома мало. Грајф ће током дана посјетити логор Доња Градина.

Извор: СРНА

 

Wednesday, October 11, 2017

„Хрватска безочно скрива своје злочине у холокаусту“

jadovno.com

Утјецајни јеврејски портал: „Хрватска безочно скрива своје злочине у холокаусту"

5-6 minutes


ЗАГРЕБ – Амерички онлине часопис Таблет, покренут 2009. године, један је од најутјецајнијих јеврејских медија на свијету који цитирају сви, од New York Timesa до Associated Pressa. Ових дана је на Таблету објављен дуги текст Menachema Rosensafta под насловом "Хрватска безочно покушава избацити из повијести своје злочине у холокаусту", у којем се Хрватска смјешта у контекст "алармантног и све већег вала антисемитизма у источној Еуропи". Ријеч је о најновијем примјеру тога како политика хрватских власти према мањинама и антифашизму наноси штету међународном имиџу РХ, преноси портал „Индеx".

 

На почетку текста се подсјећа да је водство јеврејске заједнице, заједно с лидерима српске мањине, бојкотирало протекле двије године државне комеморације у Јасеновцу, "показујући импресивну моралну храброст и интегритет" својим одбијањем да "одобре хисторијски ревизионизам с одјеком порицања холокауста, чији је циљ рехабилитирати усташе, хрватски фашистички покрет који је водио националистички диктатор Анте Павелић". Према писању Таблета, усташе су "агресивно и загрижено убили стотине хиљада Срба и десетке тисућа Јевреја током Другог свјетског рата".

Истиче се како се у Хрватској одвија "рехабилитација и глорификација усташа", а као први примјер тога наводи се ногометна утакмица између хрватске и израелске репрезентације 2016. "Хрватски су навијачи скандирали злогласни усташки поздрав "За дом спремни", а хрватски премијер је сједио на трибинама и није реагирао", пише Таблет и додаје да је након утакмице тадашњи премијер Тихомир Орешковић ипак издао приопћење у којему тврди да он и влада "осуђују усташе". То је учинила и хрватска предсједница Колинда Грабар-Китаровић током својих посјета Израелу 2015., но касније се у Канади фотографисала с исељеницима који су држали "заставу с усташким симболима". Таблет наводи и да се Колинда похвалила да воли слушати Тхомпсона, којег описују као "пјевача који редовно глорифицира усташе".

„ЕКСТРЕМНИ НАЦИОНАЛИСТ" ЗЛАТКО ХАСАНБЕГОВИЋ

Наравно, неизбјежно је и спомињање бившег министра културе Златка Хасанбеговића, којега се описује као "екстремног националисту", те његова доласка на премијеру филма Јакова Седлара "Јасеновац – истина", "у којему се Јасеновац не описује као логор смрти у којем су усташе починили тешке злочине, него као доброћудни радни логор". Хасанбеговић је филм тада похвалио, но другачијег је мишљења била велепосланица Израела у Загребу која је, након што је одгледала филм, у отвореном писму поручила да Седларов урадак "селективно приказује историју" и "покушава умањити размјере страшних злочина који су почињени".

Након тога се Таблет у свом тексту детаљно бави постављањем спомен-плоче погинулим ХОС-овцима с усташким поздравом у Јасеновцу те се критизира влада Андреја Пленковића јер исту није одмах уклонила.

Наводи се и да се геноцид над Жидовима, Србима и другима у НДХ није проводио од стране Нијемаца, него су га проводиле домаће снаге "без судјеловања СС-а и њемачких снага". Таблет подсјећа да су усташе основале неколико логора, од којих је најстрашнији био Јасеновац који описују као "Аушвиц Балкана". Критизира се и актуални постав музеја у Јасеновцу, који је "више представљен као збирни и радни логор" него као логор смрти.

„ТУЂМАН ЈЕ ЗАПОЧЕО ПРОЦЕС ПРЕТВАРАЊА УСТАША У ХРВАТСКЕ ПАТРИОТЕ"

Доста простора у тексту посвећено је и антисемитским испадима Фрање Туђмана док је био предсједник, па се тако спомиње и његова позната изјава да је сретан што му супруга није ни Српкиња ни Јеврејска, као и да је умањивао број убијених Јевреја у НДХ, због чега се касније двапут извињавао Свјетском јеврејском конгресу. "Туђман је ефективно започео процес претварања усташа у хрватске патриоте, тврдећи да Хрвати фашисти и Хрвати антифашисти заслужују једнако признање за своју службу домовини", констатира Таблет и цитира New York Times, који је 1997. објавио како је очито да се "Хрватска није успјела суочити са својим фашистичким наслијеђем" те да су "Хрвати рехабилитовали хрватске колаборационисте усташе". Додаје се и да је усташку валуту куну Туђман прогласио важећом валутом сувремене Хрватске.

Таблет такођер пише да се постратна одмазда Титових партизана не може успоређивати и изједначавати с усташким злочинима, те да се и у Србији рехабилитишу нацистички колаборационисти. "Прерушавање усташа у националне хероје и узоре има забрињавајуће конотације у земљи и регији, гдје су етничка мржња и сукоби имали катастрофалне посљедице, не само тијеком Другог свјетског рата, него и тијеком балканских ратова деведесетих", пише популарни јеврејски портал те на крају свог исцрпног чланка о успону филоусташтва у Хрватској апелира на међународне институције да се ангажирају око овог проблема.

Иначе, аутор текста за Таблет, Menachem Rosensaft, правни је савјетник Свјетског јеврејског конгреса, као и предавач права на познатим америчким свеучилиштима Cornell i Columbia.

Извор: Банија Онлине

Везане вијести:

Холокаустом против Јасеновца

Сервира ли Бранко Лустиг под толеранцијом лицемјерје?

Oтимaчи кoстиjу

Јасеновац био Аушвиц за Србе

Усташе јаче: За шест месеци у Хрватској ниче 150 плоча „За дом спремни"

 

Saturday, September 09, 2017

ZABORAVITI JASENOVAC ZNAČILO BI GUBLJENjE VLASTITOG IDENTITETA I ISTORIJE

srna.rs

ZABORAVITI JASENOVAC ZNAČILO BI GUBLJENjE VLASTITOG IDENTITETA I ISTORIJE

1-2 minutes


Društvo09/09/2017

JASENOVAC, 9. SEPTEMBRA /SRNA/ - Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je danas da Jasenovac i brojna druga stratišta za Srbe ne smiju biti zaboravljeni, jer bi to značilo gubljenje vlastitog identiteta i istorije.


Ivanić je ukazao na važnost Jasenovca, te podsjetio i na druga stratišta kao što su Stara Gradiška, Jadovno, Garavice, Šušnjari, Drakulić, gdje su stradali krajiški Srbi.

"Ne sjetiti se bilo koga od tih događaja, a ima ih još, bilo bi gubljenje vlastitog identiteta i vlastite istorije", rekao je Ivanić novinarima u Jasenovcu gdje je prisustvovao centralnoj proslavi povodom Svetih novomučenika jasenovačkih u manastiru Rođenja Svetog Jovana Krstitelja.

Ivanić je naglasio da je ključna obaveza sjećati se novomučenika jasenovačkih i čuvati istinu na njih jer su oni to zaslužili.

"Ako je neko u prošlom vijeku preživio neki genocid onda je to srpski narod u ovim krajevima, jer je toliko logora i stotine hiljada mrtvih, stvar koju ne smijemo zaboraviti", naglasio je Ivanić.

 

 

Wednesday, August 30, 2017

Ustaškim obeležjima nije mesto u Jasenovcu

politika.rs

Ustaškim obeležjima nije mesto u Jasenovcu

2 minutes


Zurof je za portal Sputnjik rekao da neuklanjanjem spomen obeležja sa ustaškim pokličom „za dom spremni" u Jasenovcu, hrvatske vlasti nanose štetu celokupnoj situaciji na Balkanu.

Hrvatske vlasti na taj način iskazuju nepoštovanje prema evropskim vrednostima, rekao je Zurof i istakao da je „krajnje vreme da zvanični Zagreb prestane da se pravi da ne vidi ono što je toliko očigledno".

„Ustaškim spomenicima nije mesto u blizini Jasenovca, kao ni širom Hrvatske, kao ni bilo gde u svetu", naglasio je Zurof.

Ovaj u svetu priznat lovac na naciste je upozorio da Evropska unija mora da preuzme odgovornost i da ne zatvara oči na izvrtanje istine o Holokaustu kako bi se prikrili zločini lokalnih kolaboratora i promovisale laži.

„U krajnjoj liniji, odgovornost u ovom slučaju leži na Hrvatskoj, ali pristupivši EU, hrvatske vlasti su preuzele sve njene vrednosti. Ovo nisu evropske vrednosti - to su fašističke vrednosti koje štete odnosima, i tako nešto nije trebalo uopšte da se dogodi", poručio je Zurof.

Hrvatski premijer Andrej Plenković je nakon sinoćnjih konsultacija sa svojim partijskim kolegama i ministrima izjavio da se traži odgovarajuće rešenje za spornu spomen ploču koje, kako je rekao, neće biti na štetu HOS-a i koje neće vređati žrtve.

Konsultacije o pronalaženju rešenje bi trebalo da se nastave i danas između predstavnika predstavnika HDZ i HOS.

Neizvesno je, naime, kako će reagovati veterani HOS na odluku Plenkovića da se sa spornom spomen pločom u Jasenovcu nešto ipak mora uraditi, jer ga na to obavezuje i obećanje koje je dao HNS sa kojima je u koaliciji, nakon što se raspalo partnerstvo HDZ i Mosta nezavisnih lista.  (Tanjug)

 

Saturday, August 26, 2017

БАСТАШИЋ: Нова хрватска држава предано ради на брисању трагова страдања Срба у Хрватској

iskra.co

БАСТАШИЋ: Нова хрватска држава предано ради на брисању трагова страдања Срба у Хрватској

5-6 minutes


Фото: ИН4С

Предсједник Удружења „Јадовно 1941." Душан Басташић оцијенио је да нова хрватска држава темељно и предано ради на реинтерпретацији историје Срба и Хрвата у 20. вијеку, са фокусом на период постојања Независне Државе Хрватске /НДХ/, а настављено је и брисање трагова страдања Срба у Хрватској.

Поводом обиљежавања Свеевропског дана сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима и 75 година од особађања Дјечијег дома за ратну сирочад у Јастребарском, Басташић је рекао за Срну да овај хрватски државни пројекат предводе историчари Института друштвених наука „Иво Пилар" из Загреба, Хрватско жртвословно друштво, Хрватски меморијално-документациони центар домовинског рата и Хрватско културно вијеће, уз подршку врха Католичке цркве.

„Након што су хрватски бојовниџи у протеклом рату уништили више од 3.000 споменика жртвама рата од 1941. до 1945. и спалили више од 2,7 милиона `неподобних` књига, настављено је брисање трагова страдања Срба у Хрватској, а посебно ревизија њихове улоге у дизању устанка у Хрватској и БиХ и народноослободилачкој борби уопште", истиче Басташић.

Он је навео да је тако Јасеновац постао „радни логор" у коме готово да није било мучења и ликвидације Срба, Рома и Јевреја и у коме је „највише било хрватских жртава након завршетка рата".

„Покољ Срба у глинској цркви представљен је као великосрпска лаж и еклатантан примјер уливања колективне кривице и геноцидности хрватском народу о чему је у неколико наставака писано у фељтону хрватског `Гласа Концила`. Покољ Срба и Јевреја на Јадовну представљен је као резултат митоманије покојног историчара Ђуре Затезала, а кажу и да у Шарановој јами на Велебиту нема ниједне кости, него само смеће", наводи Басташић.

Он указује да се у крашке јаме у Лици и на Велебиту спуштајуе екипе организоване од хрватске владине агенције, „чисте" их од костију које онда возе у Осијек и похраљују у такозваној привременој гробници.

„Логори за жене и дјецу или само за дјецу, које је Независна Држава Хрватска формирала у Метајни на острву Пагу, Сиску, Јастребарском, Горњој Реци, Лобор Граду, Крушчици и на још неколико мјеста посебан су трн у оку и мрља на хрватском образу, па се ова мучилишта и губилишта проглашавају `прихватилиштима`, `дјечијим домовима за ратну сирочад` и слично", каже Басташић.

Он је рекао да се о стравичној истини о формирању логора за свештенике Српске православне цркве и њихове породице у Цапрагу код Сиска не говори ништа.

„У ове дане, када се сјећамо српских жртава крвавог августа 1941. године, обиљежава се и 75. година од ослобођења преживјеле српске сирочади из концентрационог логора за дјецу у Јастребарском", рекао је Басташић за Срну.

Кроз тај логор НДХ, за нешто више од сто дана његовог постојања, прошло је 3.336 деце од једне до 14 година, највише српске, од тога више од 2.000 са Козаре и Поткозарја.

„Дјеца, која су у јуну и јулу 1942. у Јастребарско допремљена из Старе Градишке и Јасеновца, насилно су одвајана од својих мајки. Сва су боловала од тифуса, дизентерије, оспица, дифтерије или отеклих ногу од глади", подсјећа Басташић.

Он је навео да су часне сестре из реда Светог Винка из Загреба, које су имале управу у својим рукама, нечовјечно поступале са дјецом, изјављујући отворено да су то „партизанска дјеца, да су то српска дјеца и да помагати ту дјецу значи одгајати оне који ће касније њих клати".

„Старију и здраву дјецу, и то дјевојчице, тукле су и силиле да пјевају усташке пјесме, те да дворе усташе, који су били дневни гости часних сестара. За непуних мјесец и по дана у овом логору живот је изгубило 768 дјеце", рекао је Басташић.

Око 500 гробова безимене дјеце иза ограде гробља у Јастребарском свједочи о усташком поступку према тој дјеци, али и такође и о поступку часних сестара.

Преживјелу дјецу из овог концентрационог логора ослободила је 26. августа 1942. Четврта кордунашка бригада Народноослободилачке војске Југославије.

Хрватско жртвословно друштво, Хрватско културно вијеће и локална жупа организују данас комеморацију са „пригодним" програмом, поводом обиљежавања Свеевропског дана сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима и 75 година од „партизанског напада" на Дјечји дом за ратну сирочад у Јастребарском

Након мисе у жупној цркви у Јастребарском, биће положени вијенци на мјесном гробљу.

Услиједиће и излагање о поријекла дјеце у Дјечијем дому за ратну сирочад у Јастребарском, са посебним освртом на дјецу са Козаре и улогу кардинала Алојзија Степинца, свештеника, часних сестара „милосрдница" и других добротворних удружења и појединаца у збрињавању ратне сирочади у Јастребарском.

Срна

 

Tuesday, March 14, 2017

LAWSUIT AGAINST CROATIAN IN AMERICA

 

REPUBLIC OF SERBIAN KRAJINA

GOVERNMENT AND ASSEMBLY IN EXILE

11000 Beograd, Zmaj Jovina 15

Phone. 063 / 495-051, vladarsk@gmail.com

Br. 3 6/1 7 - 14th III - 7525 (201 7)

 

EU DELEGATION IN THE REPUBLIC OF SERBIA

Avenija 19a, Vladimira Popovića 4 0 / V

Novi Beograd: Tel: +381.11.3083200 
Fax: +381.11.3083201 
E-mail: delegation-serbia@eeas.europa.

 

LAWSUIT AGAINST CROATIAN IN AMERICA

 

Dear representatives of the European Union in Serbia, please, on behalf of the 800,000 exiled Serbs from the Republic of Serbian Krajina and the Croatian - from 1990 to 1995 and for the truth about the Croatian crimes of genocide in World War II, when the Croatian army killed more than a million Serbs and tens of thousands of Jews and Roma to take into account that this is the truth of both Croatian genocide, as presented to a group of Serbian prosecutors from the Republic of Serbian Krajina and Croatian, a lawsuit out of court in Chicago has handed the US Ambassador to Zagreb - Croatian presidents, Kolinda Grabar Kitarovic. So, the judicial prosecution of Chicago, in the United Državamaje filed a request that the Republic of Croatia reparations payment, Serbs, Roma and Jews as war crimes under international law, no statute of limitations.

What is important in this court procedure is the reaction of the present Croatian officials, who said that the Republic of Croatia is not the successor of the fascist Independent State of Croatian and Croatia is still applied uniforms, ranks and His anti sayings Croatian fascist armies in World War II. To avoid this truth, today Croatian statesmen declared that the Republic of Croatia is not the successor of the fascist Croatian, but to be the successor to the anti-fascist movement during World War II, established by the Communists and the decisions of Parliament and the Government of Yugoslavia in 1945.

Please that the institutions of the European Union to take into account this statement by Croatian officials, as is true only to that decision in 1945 of Yugoslavia, Croatia declared a federal unit, in which two equal Croats and Serbs. In such a state, equal rights had Croats and Serbs - the national state and its ethnic and historical territories.

Thus Croatia was a multinational, not only the state of the Croatian people. It was like Switzerland and Belgium. Since in Belgium could one nation (Walloons) to seize statehood status to another nation (Flemish), as the European Union has allowed that the statehood status Croats seize the Serbs? This is Croatia did in 1990, when the Serbs declared nedržavotvornim people and legitimize the Serbs only national minority in Croatia. Thereafter, they were expelled from the Serbian ethnic and cal the country in 1995.

It is obvious that Croatia since 1990, the program returned the fascist Independent State of Croatian - Hitler's faithful allies from 1941 to 1945, as the expulsion of 800,000 Serbs from 1990 to 1995, the Croats conducted serious crime of genocide against the Serbs, how to i did in world war II.

In addition to these irrefutable facts and in the spirit of the content of the complaint against the Croatian in the United States, we are confident that you will ask its members Hrvats to facilitate the return of displaced Serbs in the Republic of Serbian Krajina, with the return of their fixed assets and all human rights, as well as the Serbian law on its own statehood, what have i Flemings and Walloons in Belgium.

I offer you one crucial fact - the Serbs had a statehood with the Constitution and in Austria from 1630 to 1861, but at that time the Croats had their own state institutions.

 

With respect,

Milorad Buha, Prime Minister Landscapes

 

Monday, January 30, 2017

Eho jasenovačkih žrtava

politika.rs

Eho jasenovačkih žrtava

Mirjana Sretenović

Od našeg izveštača
Hoboken, Nju Džersi – Izložba „Jasenovac – pravo na nezaborav”, koja je otvorena u Nju Džersiju, povodom 75 godina od osnivanja ovog logora na teritoriji NDH, nije uperena ni protiv jednog naroda, religije ni države, već protiv fašističkih ideologija – piše na jednom od plakata na postavci u izložbenom prostoru u Hobokenu.

Posetioci mogu da pročitaju da je u Jasenovcu, od avgusta 1945. do aprila 1945, ubijeno na stotine hiljada Srba, Jevreja i Roma, kao i antifašista drugih nacionalnosti. Procenjuje se da ukupan broj ubijenih muškaraca, žena i dece žrtava u ovom logoru iznosi 700.000. I pored toga, na konferenciji o Jasenovcu, koja je održana u Hobokenu, rečeno je da mnogi u Evropi nikada nisu čuli za ovaj logor...

Postavka pruža podatke o osnivanju ustaškog pokreta koji je uz fašizam i nacionalizam „bio tipičan oblik ideološkog fanatizma, čije su karakteristike nacionalna mržnja, nacionalne predrasude i verski fanatizam”. Po osnovnoj ideji tog pokreta, sve što nije hrvatsko trebalo je iskoreniti. Tekstovi su posvećeni definisanju ustaškog pokreta, ustaškom državnom vrhu, akcionom planu i načinima istrebljenja stanovništva, dečjim logorima, svedočenjima preživelih logoraša...

Na konferenciji o Jasenovcu prof. Gideon Grajf iz Izraela, eskpert za Aušvic, ispričao je da istorija ubijenih žrtava u Jasenovcu priča o najgoroj okrutnosti, torturi i dehumanizaciji žrtava. „Kratka patnja žrtava nije bila dovoljna za ustaše, želeli su dugu i bolnu smrt logoraša”, rekao je prof. Gideon Grajf koji Jasenovac naziva „Aušvicem Balkana”.

– Glas hiljada žrtava Jasenovca ne može se čuti i zato mi moramo biti njihov eho. Priča o ubijenima u Jasenovcu nije samo priča o smrti. Radi se o mnogo ozbiljnijoj stvari. To je priča o najgoroj vrsti okrutnosti, zlu, sadizmu i nehumanosti. Počinioci zločina su uživali u patnjama svojih žrtava i konstantno su razvijali nove načine mučenja i nanošenja boli. Smrt sama po sebi nije bila dovoljna, morala je da to bude duga i mučna, do krajnjih granica izdržljivosti. Sadizam nije primenjivan samo nad muškarcima, već ženama i decom, pa čak i bebama, rekao je Grajf.

Profesor je naveo da su ustaše svoju politiku etničkog čišćenja sprovele time što su doneli Zakon o legalizaciji koncentracionih logora. Od 1941–1945. na teritoriji NDH bilo je 40 logora. „Čitajući svedočenja preživelih logoraša stičemo utisak da je ovo bilo mnogo užasnije mesto od Aušvica gde su ubijanja vršena po kratkom postupku u gasnim komorama. U Jasenovcu su likvidacije vršene ručno, noževima, sekirama, čekićima”.

Grajf je potom citirao jevrejskog pesnika Pola Selana koji je u pesmi „Fuga smrti” napisao da je „smrt gospodar Nemačke”, a ovaj istoričar smatra da se može reći da je smrt gospodar i Hrvatske.

– U Jasenovcu su se ubistva dešavala u potpunosti bez uplitanja nemačkih trupa, samo pod kontrolom lokalne vlasti. Činjenica je da su žrtve ubijane bez učešća Nemaca ima svoje uporište u prošlosti. Šestog aprila 1941. nacistička Nemačka i njeni saveznici započinju bombardovanje Beograda, čime je otpočeo napad na Jugoslaviju, a nemačke trupe ulaze u Zagreb već 10. aprila. Slavko Kvaternik i hrvatski nacionalističko-fašistički pokret proglašavaju Nezavisnu Državu Hrvatsku, koja je bila marionetska država Nemačke, što znači da je bila formalno nezavisna, ali je de fakto bila nemački protektorat. Nova hrvatska država je vojno, politički i ekonomski podržana od strane nacističke Nemačke i fašističke Italije, kojom je upravljao Musolini. Nova hrvatska država je podržana u skladu sa firerovim principom – svim vladinim organizacijama upravljali su ustaški zvaničnici. Glavna svrha logora bilo je istrebljenje Srba, Jevreja i Roma, s tim da je ovo bio i radni logor gde su se, između ostalog, proizvodili delovi za tenkove, rekao je Grajf.

Prema profesorovim rečima način ubijanja u Jasenovcu je i za nemačke predstavnike bio šokantan pa je general Horstenau opisao da je su uslovi u Jasenovcu bili užasni. Prema Grajfovim rečima, ustaše su se takmičile ko može više ljudi da ubije, pa je tako Petar Brzica, jedan od najsurovijih, tvrdio da je ubio 1.360 zatvorenika prerezavši im grkljan zbog čega je dobio nadimak „kralj zaklanih Srba”.

Govoreći o broju žrtava, ovaj učesnik konferencije naveo je da je procena u brojkama uvek problematična, usled toga što su mnogi relevantni dokumenti uništeni a oni koji su sačuvani dugo su bili nedostupni. „Hrvatska umanjuje broj žrtava, ali istorija je kao arheologija. Ni hiljade godina ne mogu da sakriju istinu”, istakao je Gideon Grajf.

Beri Lituči, Miroslav Đorđević, Miloš Stanić, Jovan Ćirić, Mina Zirojević, Savo Manojlović i Branislav Pantović (Foto: Katarina Tripković)

Hoboken - Na konferenciji o Jasenovcu, koju je vodio njujorški istoričar Beri Lituči, učestvovali su i naučnici iz Instituta za uporedno pravo iz Beograda, autori zbornika „Jasenovac – pravo na nezaborav”. Miroslav Đorđević govorio je o zatiranju srpskog identiteta i kulturne baštine u NDH. S obzirom na to da je zbog zločina u Jasenovcu nad Srbima, Jevrejima i Romima, u drugi plan palo sistemsko razaranje njihove kulture baštine, Đorđević se bavio uništavanjem materijalne i nematerijalne baštine u NDH, odnosno propisima pomoću kojih je ustaška država obespravila Srbe, zabranila im pismo i ukinula jezik, sistemski razarala Srpsku pravoslavnu crkvu, proterivala sveštenike, rušila hramove i pljačkala kulturna dobra, nastojeći da zatre svaki trag srpske kulture i identiteta. Miloš Stanić govorio je o državnopravnom karakteru NDH-a koji je omogućio progon i likvidaciju stanovništva na nacionalnoj i verskoj osnovi, kao i kršenje manjinskih prava.

Mina Zirojević dala je pregled logora u NDH-a u koji su stvarani po uzoru na nacističku teoriju o tzv. višim i nižim rasama. Samo u Jasenovcu, rekla je, bilo je 28 načina ubijanja – nož, sekira, sečenje grudi ženama, malj... Likvidacije su vršene lično i ručno.

Sudija Jovan Ćirić predstavio je svoj rad o o ustaškoj genocidnoj nameri, gde se bavio likom i delom Ante Starčevića koji je živeo u 19. veku i isticao se ekstremnim hrvatsim nacionalizmom i antisrpskom ideologijom, koja je postala osnov delovanja ustaškog pokreta.

Kanonizacija i kontroverza oko Alojzija Stepinca, pitanje njegove odgovornosti i uloge u NDH bila je tema izlaganja Save Manojlovića. Branislav Pantović iz Etnografskog instituta SANU govorio je o prebegu Ante Pavelića u Argentinu 1951, gde mu je vatikanska vlast pomogla da dobije lažna dokumenta. Tamo je okupljao ustašku emigraciju, širio ideologiju koju je propagirao za vreme svoje vladavine u NDH i osnovao Hrvatsku državotvornu stranku. 

 

Sunday, January 29, 2017

ИЗЛОЖБА О ГЕНОЦИДУ НАД СРБИМА У ЊУЈОРКУ

iskra.co

ИЗЛОЖБА О ГЕНОЦИДУ НАД СРБИМА У ЊУЈОРКУ: Најважније што је истина о Јасеновцу представљена свијету

 

Фото: РТРС

Најважнија порука изложбе „Јасеновац-право на незаборав" која је отворена у Њујорку јесте суочавање са истином и то што је она представљена свијету, рекао је епископ источно-амерички Иринеј.

Он је нагласио да Срби често не знају да изађу из својих оквира и представе свијету шта се дешавало са њима јер наивно сматрају да цио свијет то већ зна.

– Нажалост, не зна. У данашњем свијету истина је постала нешто чиме се тргује и ми на сваком кораку треба да искажемо своју перспективу догађаја. Најважније је да смо учинили први корак који можемо да надограђујемо сљедеће године – рекао је епископ источно-амерички Иринеј.

Јован Ћирић, један од уредника зборника „Јасеновац-право на незаборав", који ће бити представљен на конференцији о Јасеновцу, сматра да је потребно пронаћи праву мјеру у подсјећању на логор Јасеновац.

– Ако се заборави оно што се догодило у Јасеновцу, то је као да варнице које још помало тињају затрпате пепелом, а оне се поново разбукте у одређеном тренутку. И трагични догађаји који су се дешавали на подручју Југославије током деведесетих година прошлог вијека посљедица су тога што смо занемарили шта се догађало током Другог свјетског рата у НДХ и уопште на просторима Балкана – сматра Ћирић.

Он напомиње да свако треба да буде довољно храбар и мудар, и са српске и са хрватске стране, да схвати да је страдао велики број потпуно недужних људи, да то не може ни на који начин бити оправдано и да свако, бар на тренутак, треба да застане, заћути и поклони се сјенама оних који су настрадали.

Поводом 75 година од оснивања Јасеновца, у Њујорку је 27. јануара, на Дан холокауста и Дан Светог Саве, отворена изложба која је најављена као највећа поставка о Јасеновцу приређена икада у иностранству. На поставци ће до 30. јануара бити изложена грађа из архива Израела, Њемачке, САД, Италије, Норвешке, Републике Српске, Хрватске и Србије.

Изложбу о геноциду и Холокаусту у НДХ-а реализовао је њујоршки Институт за Јасеновац који у том граду већ 15 година организује годишње конференције о овом злогласном логору.

Њујорк је једини инострани град који је 2005. године донио званичну одлуку да се 22. април – Дан пробоја јасеновачких логораша прогласи за Дан Јасеновца.

Парк Холокауста у Њујорку једини је меморијални парк у свијету у којем постоји споменик Јасеновцу који је подигла српска дијаспора.

У злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата усташе су убиле 700.000 људи, међу којим 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, те 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је убијено 20.000 дјеце.

СРНА, РТРС

Тагови: Јасеновац, Њујорк, Патријарх Иринеј

 

Friday, January 27, 2017

ISTINA O JASENOVCU U NJUJORKU

blic.rs

ISTINA O JASENOVCU U NJUJORKU Sutra otvaranje NAJVEĆE IZLOŽBE IKADA o zloglasnom logoru

Foto: Wikipedia

Srna | 26. 01. 2017 - 11:56h

Izložba "Istina o Jasenovcu - pravo na nezaborav", povodom 75 godina od osnivanja zloglasnog logora, biće otvorena sutra u Njujorku na Dan Holokausta i pravoslavni praznik Sveti Sava.

Potresni prizori iz zloglasnog logora

Izložba, koja je najavljena kao najveća postavka o Jasenovcu priređena ikada u inostranstvu, obuhvata 180 panoa sa tekstovima Međunarodne ekspertske grupe istoričara, 25 skulptura vajara Ljubiše Mančića i Katarine Tripković, 21 crtež Dragana Jelovca i autentične predmete iz Memorijalnog centra Donja Gradina, piše "Politika".

Postavka, koja će biti izložena do 30. januara, obuhvata građu iz arhiva Izraela, Nemačke, SAD, Italije, Norveške, Hrvatske, Republike Srpske i Srbije.

Organizatori izložbe su Institut za Holokaust iz Izraela i Institut za Jasenovac iz Njujorka, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Izraela.

U subotu, 28. januara, biće otvorena Naučna konferencija "Istorijska radionica - Jasenovački magnum krimen" na kojoj će kao predsedavajući govoriti profesor Gideon Grajf.

Kopredsedavajući su i profesor istorije na "Medger Evers" koledžu u Njujorku Beri Lituči, istraživač Centra "Simon Vizental" Knut Fluvik Toresen i direktor Etnografskog instituta SANU Dragan Radojičić.

O nameri da bude održana komemorativna manifestacija u Njujorku, javnost je upoznata u julu prošle godine tokom predvanja profesora Grajfa u Andrićevom institutu u Višegradu, kao i na Filološkom fakultetu u Beogradu, kojim su prisustvovali predstavnici Narodne skupštine Srbije i Jasenovačkog odbora Svetog arhijerejskog Sinoda Srpske pravoslavne crkve.

 

Svedočasntvo: Ubijanja u Jasenovcu

Usledilo je potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između Andrićevog instituta, Instituta za Holokaust iz Tel Aviva, Instituta za Jasenovac iz Njujorka, Instituta za uporedno pravo i Etnografskog instituta SANU u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, uz prisustvo srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića i ambasadora Izraela u Srbiji Alone Fišer Kam.

Jedan od sledećih zajedničkih koraka biće Konferencija o Holokaustu i genocidu u NDH, koja će biti održana u aprilu u Andrićgradu.

U zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata ustaše su ubile 700.000 ljudi, među kojim 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, te 127.000 antifašista. U Jasenovcu je ubijeno 20.000 dece.