Wednesday, December 10, 2014

Nerazumno i opasno negiranje Jasenovca

 

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/454707/Nerazumno-i-opasno-negiranje-Jasenovca

Ponedeljak 08.12.2014.
07:47
M. Roknić - Vesti

Nerazumno i opasno negiranje Jasenovca

Dr Stjepan Razum, katolički sveštenik i direktor Arhiva Zagrebačke
nadbiskupije i Mato Rupić, rukovodilac Odeljenja arhivskog gradiva
Hrvatskog dokumentaciono-memorijalnog centra Domovinskog rata na čelu
su društva čiji je cilj da "sruši velikosrpski mit o Jasenovcu".

Društvo za istraživanje "trostrukog logora Jasenovac", kako ga
nazivaju, negira da je Jasenovac bio koncentracioni logor i da su u
njemu ubijani Srbi, Jevreji i Romi, već tvrdi da je to bio "zatvor,
odnosno radni logor za aktivne protivnike NDH (u najvećem broju
komuniste i njihove saradnike) te za grupu Jevreja koji su bili
izuzeti iz deportacija u nemačke logore".

Prema njima, zarobljenici u Jasenovac "nisu dovođeni da bi bili
ubijani i da niko tu nije ubijen samo zato što je bio Srbin ili
pravoslavac".

Razum i društvo idu i dalje pa "otkrivaju" da su u Jasenovcu zapravo
ubijani Hrvati krajem Drugog svetskog rata i da oni o tome imaju
obilje arhivske građe i navodno još žive svedoke.

Na te proustaške istupe reagovao je Efraim Zurof, direktor Centra
"Simon Vizental", koji je pozvao dr Stjepana Razuma da podnese ostavku
na funkciju šefa Nadbiskupskog arhiva. Hrvatski predsednik Ivo
Josipović optužio je Razuma za reviziju hrvatske istorije.
Žele u registar NVO

Dr Razum i njegovo društvo žele da se registruju kao nevladina
organizacija u Hrvatskoj, ali im vlasti to uporno odbijaju.
Gradska kancelarija za opštu upravu u Zagrebu već se jednom
kompromitovala, jer je u Registar udruženja svojevremeno upisala
Udruženje dobrovoljaca HOS-a Za dom spremni.

- Iskreno ne znam kako bih uopšte komentarisao takve egzibicioniste i
revizioniste. Negiranje genocida i ratnih zločina, a upravo to radi
Razum, ne zaslužuje komentar istoričara već pravosudnih institucija -
izjavio je za "Vesti" dr Hrvoje Klasić, profesor istorije na
zagrebačkom Filozofskom fakultetu.

No, profesora Klasića i ne čude takve revizionističke teze koje
poturaju "eksperti" bliski Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj, koja je
tradicionalno opsednuta istraživanjem komunističkih zločina, dok joj
ustaški nisu zanimljivi.
Opet krivi četnici

Društvo za istraživanje "trostrukog logora Jasenovac" i sveštenik
Razum tvrde da su zločine u Drugom svetskom ratu zapravo "počeli
četnici pobunom protiv legalne hrvatske vlasti u julu 1941.". Razum je
tu tvrdnju prvi put javno izneo 2012. u intervjuu zadarskom "Hrvatskom
listu" koji je objavljen pod naslovom "Vreme je da srušimo
velikosrpski mit o Jasenovcu".

- A nisu i zbog toga što je i previše primera koji pokazuju aktivno
učestvovanje katoličkih sveštenika u ustaškom pokretu. Dovoljno je
samo prelistati štampu iz vremena NDH i samo će se pokazati šta
Katolička crkva misli o ustaškom pokretu - ističe Klasić.

On dodaje da bi voleo da vidi "da već jedanput neko od tih
desničarskih istoričara i intelektualaca kaže jasno i glasno, posebno
mladima: ustaški režim je bio zločinački, a NDH je bila marionetska
fašistička tvorevina zasnovana na rasnim zakonima".

__._,_.___

Saturday, December 06, 2014

Проф. др С. Живановић: Реаговање на изјаву римокатоличког свештеника Стјепана Разума

Проф. др С. Живановић: Реаговање на изјаву римокатоличког свештеника Стјепана Разума

петак, 05. децембар 2014. | КМ Новине 0

Међународна комисија за истину о Јасеновцу (у којој нема представника са територије бивше Југославије) је приморана да реагује на још једну провокацију хрватских римокатолика и Загребачке надбискупије. Саопштење опремио и преноси сајт "Борба за веру".

...

Друштво за "истраживање троструког логора Јасеновац" на чијем челу се налази руководилац Архива Загребачке Надбискупије, римокатолички свештеник Др.Стјепан Разум јавно негира да су у Јасеновачком систему хрватских логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома убијани Срби, Јевреји и Роми и тврди да су јасеновачке жртве били искључиво комунисти и политички противници усташке Независне државе Хрватске. Тврди се да је Јасеновац био само неки радни логор за противнике НДХ, као и да у Јасеновцу нико није убијен зато што је био Србин или православац. У гласилу римокатоличке "цркве", у листу "Глас концила" објављен је фељтон у 22 наставка под насловом "Занемарене чињенице о Јасеновачком логору" у коме се потпуно негира истребљење православних Срба, Јевреја и Рома у Хрватској и у Јасеновачком систему логора.

 

Међународна комисија за истину о Јасеновцу је утврдила да је у јасеновачком систему хрватских логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома убијено, после грозног мучења преко 700 000 Срба, 23 000 Јевреја и 80 000 Рома, међу којима је било 110 000 деце испод 14 година старости.

 

Нерођена деца извађена из утроба трудних жена, или пак мала деца и одојчад никако нису могла бити ни комунисти ни политички противници државе Хрватске. Зна се да су Хрвати доводили целокупно становништво разних места директно до ивице рака, где су их убијали, најчешће маљевима, или клали и бацали у раку заједно са свим стварима које су носили са собом. Тако су приликом ископавања нађене цуцле, кантице за млеко, чешљеви, огледалца итд, измешани са костима жртава.

 

 

 Међународна комисија за истину о Јасеновцу мора да подсети Др.Стјепана Разума да је, према изјави званичника САД, преко 1400 римокатоличких свештеника у Независној Држави Хрватској лично клало, убијало, мучило и силовало девојчице, девојке и жене Срба, Јевреја и Рома. Они су се хвалили у својим дневницима и у писмима хрватским министрима злочинима које су починили, наводећи својеручно где, када и како су убијали, силовали чинили друге настраности и зверства. Прилико доношења злогласних расистичких закона у хрватском сабору, по којима је свако могао да убије, опљачка, силује итд. било ког Србина, Јеврејина или Рома и да за то не одговара присутни чланови сабора, римокатолички бискупи и ратни злочинац, а сада "блажени" Римокатоличке "цркве" надбискуп Алојзије Степинац нису дигли свој глас против тог закона, већ су гласали за њега. 

 

 

Не сме се заборавити ни да су римокатоличке часне сестре, нарочито из реда "Милосница Криста краља" биле изузетно свирепе према заточеној малој српској, јеврејској и ромској деци, коју су изгладњавали, мучили глађу и жеђу и убијали на веома свиреп начин. Још увек постоје поједине жртве бездушноих зверстава часних сестара, које су некако успеле да преживе. 

 

 

Римокатоличку "цркву" у Хрвата треба оптужити за сва почињена зверства против, Срба, Јевреја и Рома у Независној држави Хрватској и не сме се кривица бацити само на цео хрватски народ који је био заведен и изманипулисан од стране римокатоличких свештеника и њихових бискупа. Зна се да је Римокатиличка "црква" увек тежила да изједначи појам Хрват са појмом католик. 

 

Могло би се навести много чињеница, много докумената и много сведочења жртава о злочиначкој улози и злочиначком раду римокатоличког клера у Хрватској, али и ово што смо навели сасвим је довољно да покаже зашто се Римокатоличка "црква" и „Глас концила" тако труде да покажу да Јасеновачки систем хрватских логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома никада није ни постојао. 

 

 

Професор Др. Србољуб Живановић,

Председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу,

Лондон, Велика Британија

 

Saturday, October 04, 2014

Пуповац: На злочинима какве су чиниле усташе не може се остварити држава

Пуповац: На злочинима какве су чиниле усташе не може се остварити држава

Предсједник Српског народног вијећа Милорад Пуповац изјавио је данас на комеморативном скупу на Дјечијем гробљу у Сиску, гдје је у Другом свјетском рату страдало око 2.000 дјеце, да се злочинима какве су чиниле усташе не може остварити, ни Божија нити људска држава, а поготово онаква каква је данас.

 

Милорад Пуповац, потпредсједник СДСС у ХрватскојФото: СРНА

"Постојала је држава која се темељила на идеји у којој су дјеца одвајана од родитеља, мучена глађу и болестима и напослијетку убијана, а таква држава добила је благослов на различитим странама. Ријеч је о историјском посрнућу оних који су то чинили, али и оних који су омогућили да се злочини догоде", рекао је Пуповац.

Он је подсјетио да је прије 25 година створена ситуација у којој су људи изгубили способност да разликују шта је историјска чињеница, а шта не, те да су мислили да су поражене идеје из рата 1941-1945. боље него оне које су их поразиле.

"Дио мојих сународника је тада мислио да злочини који су почињени према дјеци у усташким логорима могу бити оправдање за нове злочине. Исто тако постојали су и моји суграђани који су тада мислили, а неки и данас мисле, говоре и пишу, да су усташки злочини били оправдани јер су недужни животи били сметања да се оствари држава", рекао је Пуповац, саопштено је из СНВ-а.

Он је истакао да посебну захвалност дугују људима као што је хуманитарни радник Диана Будисављевић, који се у таквим временима нису мирили са страхотама, већ су дјецу спашавали и по цијену властитог живота.

"Потребно је изборити се да такве особе добију заслужена мјеста у школским програмима и да на тај начин потиснемо дилеме да ли су они који су чинили ове страхоте били злочинци или нису", рекао је Пуповац.

Он је истакао да ће учинити све да се окупљања наставе сваке године, те да овдје долазе и дјеца која требају учити у својим школама и породицама да криво гледање на другу дјецу, само зато што су друге националности и вјере, лако доводи до злочина као што је овај.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин затражио је данас са овог скупа од Европе и Хрватске да не дозволе да се усташка идеологија појави више икада и било гдје.

"Онај који разбија ћириличну таблу само зато што један народ баш тим језиком говори и пише, разбијао би и дечију главу само да може и да се не боји да ће бити кажњен", рекао је Вулин након помена на дјечијем гробљу у Сиску, гдје је сахрањено око 2.000 дјеце жртава усташког логора у том мјесту од 1942. до 1945. године.

Он је истакао да је немогуће да у Европи, којој сви заједно тежимо, може бити мјеста за усташе. "Европа, у коју Србија жели, и у којој је Хрватска већ, не може бити слепа и глува када гледа како се усташка идеологија поново роди, појави и проговори", навео је Вулин.

Он је у обраћању окупљенима у згради "Кристална коцка врлине", која је некад била дио усташког логора, рекао да је мало народа на свијету који могу да изброје и наброје толико имена побијене дјеце.

"Мало је народа који, као Срби, никако да прегурају бар једну генерацију у којој не постоји бар једна прича о детету отетом из мајчиног наручја и убијеног", рекао је Вулин.

Предсједник Градског удружења логораша и њихових потомака из Бањалуке Добрила Кукољ, која је и сама искусила страхоте овог логора, подсјетила је да је преживјела неколико дјечијих логора, од чега су јој највише у сјећању остали Јасеновац и Сисак.

"Улазак у логор био је раван клубу смрти у којем су владали безакоње и лудило, гдје се чуо само врисак, плач и јаук до неба. Призор од којег ми се и данас леди крв у жилама је бјежање испред усташа који су хватали дјевојчице и над њима се иживљавали", рекла је Добрила Кукољ, рођена 1931. године.

Након помена, којег је предводио епископ славонски Јован /Ћулибрк/, и полагања бијелих ружа на локалитету на којем се налази сисачко Дјечије гробље, окупљенима се у име јеврејских жртава обратио Бранко Лустиг, награђивани продуцент и почасни предсједник Фестивала јеврејског филма, који је и сам преживио Холокауст.

"У Аушвицу, логору у који сам прво доведен, имали смо сличан третман као и дјеца у усташко-њемачком логору у Сиску. Њих су остављали у соланама, нас у баракама. Они су имали доктора Најжера, ми смо имали злогласног доктора Менгелеа. Након што ми је живот спасио један српски војник, завјетовао сам се да ћу до краја живота чинити све што је у мојој моћи да се таква страхота више никада не понови", рекао је Лустиг.

Руководилац одјељења за културу Српског народног вијећа Хрватске Анета Лалић потврдила је Срни да је Дан сјећања на жртве усташког логора за дјецу протекао достојанствено, мирно, без проблема или инцидената, уз подршку градских власти Сиска.

Усташко-њемачки логор у Сиску основан је 3. августа 1942. након завршених акција на Козари и Шамарици. У свом саставу имао је и посебан логор чији је званични назив био "Прихватилиште за дјецу избјеглица".

Дјечији логор у Сиску, највећи те врсте у НДХ, био је под покровитељством Женске лозе усташког покрета и Усташке надзорне службе. Непосредно управљање "дјечијим прихватилиштем" било је у рукама усташе и љекара Антуна Најжера.

Логор је био лоциран у неколико објеката у граду - згради бившег Југословенског сокола, такозваној Соколани, дворани женског самостана сестара Светог Винка, магацину Солане "Рајс", згради "Гучи", основној школи у Новом Сиску и такозваној "Карантени", односно једној од шест барака сабирног логора.

Сви ти објекти били су крајње неприпремљени за становање и живот дјеце. У згради "Сокола" није било ни врата, у дворани "Рајса" такође је владао пропух, јер је била подешена за сушење соли.

Дјеца, па и она најмања, са само неколико мјесеци, морала су да леже на поду са танким слојем сламе, без одјеће и покривача.

Традицију обиљежавања Дана сјећања прије неколико година обновили су Српско народно вијеће и Вијеће српске националне мањине града Сиска.

Ријеч је о догађају у чијој организацији су све до посљедњег рата учествовале образовне институције. Сваке прве суботе у октобру, школарци с подручја Сиска и околине организовано су на мјесту догађаја учили о страхотама усташког режима, подсјећају из СНВ-а.

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=123395

Wednesday, June 11, 2014

Викијасеновац

Викијасеновац

Јазбец је на хрватској Википедији ишчитао да је Анте Павелић хрватски радикални националистички политичар и да се статус Срба у НДХ побољшао, посебно у урбаним деловима

Недавно је у Бањалуци, у организацији удружења „Јасеновац – Доња Градина", одржана 6. међународна конференција о Јасеновцу под називом „Геноцид и злочини Независне државе Хрватске над Србима, Јеврејима и Ромима у Другом светском рату". Иако је окупила око 150 учесника из Републике Српске, БиХ, Русије, САД, Италије, Немачке, Србије, Хрватске, Грчке и Велике Британије, конференција је остала у медијској сенци трагедије изазване катастрофалним поплавама у региону. Од изнесених радова, за око ми је запао реферат под називом „Викијасеновац – приказ усташког логора смрти на интернетској енциклопедији", аутора Саломона Јазбеца, главног секретара јеврејске организације „Маргелов институт" из Загреба.

Јазбец тврди да историја интернета представља кратку историју манипулације јавним мњењем, „јер колико год пружа корисних, значајних и конкретних података, толико уједно садржи лажи, обмана, опасних и штетних изобличавања чињеница, при чему је историја омиљена мета иживљавања мноштва анонимних појединаца и група". Према Јазбецу, аутору књиге ,,Magnissimum crimen – пола вијека ревизионизма у Хрвата", историјски ревизионизам на интернету постаје средство масовног уништења меморије, а врхунац тог процеса огледа се у интернетској енциклопедији под именом Википедија.

На хрватској Википедији Јазбец је ишчитао да је Анте Павелић хрватски радикални националистички политичар и да се статус Срба у НДХ побољшао, посебно у урбаним деловима; да је Вјекослав Макс Лубурић спасавао на десетине православних сирочади и смештао их у институције које је о свом трошку одржавала Усташка обрана и да су у Јасеновцу партизани фотографисали људе које су сами побили и наводили да су то жртве усташког режима.

O логору Јасеновац је, подсећа Јазбец, од 1945. до данас објављено више од 1.100 књига и публиковано више од три хиљаде стручних радова, међутим хрватска Википедија у рубрици „Књиге о Јасеновцу" наводи тек три дела: књигу Јосипа Јурчевића Настанак мита о Јасеновцу из 2005; књигу Младена Ивезића Јасеновац – бројке из 2003. те књигу Владимира Хорвата и Владимира Мркоција Огољела лаж логора Јасеновац из 2008. Од спољашњих веза, хрватска Википедија даје линк на блогерски пост сарадника портала Dnevno.hr Твртка Долића, под називом „Истина о Јасеновцу", који тврди да је Исус био Хрват, а Марија Хрватица. Што се тиче процене броја жртава, хрватска Википедија од свих могућих извора цитира тек усташког ратног злочинца фра Мирослава Филиповића Мајсторовића, који је проценио „да је под његовим заповедништвом ликвидирано 20.000–30.000 заробљеника у главном јасеновачком логору".

Иако је очигледно, каже Јазбец, да се „анонимни ствараоци у исписивању чланака о Јасеновцу ослањају на пристране, суспектне, искључиве, нејасне и исполитизоване изворе, као и на оне инсуфицијентне информативности", залагање против историјског ревизионизма на хрватској верзији интернетске енциклопедије је мукотрпан и практично немогућ, управо узалудан подухват, што потврђују примери оних, а било их је, који су покушавали све то исправити, али су наилазили на забрану администратора.

Из Јазбецовог реферата дознајем и да је Википедија десета најпопуларнија веб-страница на свету са 20 милиона чланака на 270 језика, са 120 милиона посета месечно, која у једном месецу нарасте за тридесет милиона речи и сваког месеца добије четврт милиона новорегистрованих корисника; да хрватска Википедија, која има потенцијал од око шест милиона читалаца, садржи више од 145.000 чланака, а српска – 247.000 чланака. Али и да хрватску Википедију сваког часа посети 34.000 корисника, а српску 12.000 мање.

Изнесени статистички подаци о посећености српске Википедије у односу на хрватску, барем када је реч о историји двадесетог века, требало би да буду подстицај за све оне који раде на српској верзији Википедије да нађу начин да њен садржај допре до што већег броја потенцијалних корисника.

Информационо-документациони центар „Веритас"

Саво Штрбац

објављено: 11.06.2014.

http://www.politika.rs/pogledi/Savo-Strbac/Vikijasenovac.sr.html

Sunday, April 27, 2014

Dodik: Nikada neće biti jasno zašto se ćutalo o Jasenovcu

Dodik: Nikada neće biti jasno zašto se ćutalo o Jasenovcu

Srna - 27.04.2014 16:01

KOZARSKA DUBICA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini da se ne smije izgubiti sjećanje na ono što se na ovom mjestu dogodilo, jer je narod koji izgubi sjećanja izgubio svoj identitet.

U obraćanju prisutnima na komemoraciji u Donjoj Gradini Dodik je rekao da nikada neće biti jasno zašto se ćutalo o stradalima u Jasenovcu i da je vlast u bivšoj Jugoslaviji skrivala ili nije željela da prikaže istinu o tim zločinima, pokušavajući da pobjegne od utvrđivanja čak i broja žrtava i pretvarajući ih simbolično u jedan kameni cvijet.

"Ta Jugoslavija bila je velika istorijska, politička, nacionalna i civilizacijska zabluda srpskog naroda koji je stvaranjem te Jugoslavije izgubio značajan obim svoje populacije i integritet", istakao je Dodik i dodao da se i danas srpskom narodu onemogućava da govori o zajedničkom životu i omalovažava doprinos koji su Srbi dali u antifašističkoj borbi.

Prema njegovim riječima, u istoriji se više puta desilo da su omalovažene srpske žrtve, a Srbi su uporno vjerovali da je suživot sa ljudima koji su to radili moguć.

Dodik je naglasio da danas u Srpskoj može svako da živi mirno bez obzira na vjeru, naciju, boju kože, ali da mora da poštuje njene institucije i sjećanje  srpskog naroda koje je ispunjeno bolom.

"Republika Srpska izraz je volje naroda na ovom prostoru i to naroda koji je u nekim ranijim vremenim živio u zabludi i koji je stvarao bivšu Jugoslaviju i proklamaciju o bratstvu i jedinstvu i život u mještovitim zajednicama", istakao je Dodik.

Dodik je poručio da su zlodjela koja su se desila u Jasenovcu i Donjoj Gradini do tada bila nepoznata, a da je i danas neshvatljivo da je neko imao toliki poriv da godinama neprestano i tako svirepo ubija.

On je istakao da ne smije da se desi da mlada generacija odraste, a da ne zna šta se desilo u Jasenovcu, ali i o načinu na koji je nastala bivša Jugoslavija, na koji je uništena i ko je u njoj bio žrtva.

"Ne radimo to da bismo nekog mrzili ili ganjali pravdu, nego zato da bismo bili uvjereni i dovoljno osposobljeni da odbranimo svoj identitet na ovom prostoru", rekao je predsjednik Republike Srpske.

U izjavi za medije Dodik je rekao da generacije potomaka moraju ići dalje, graditi Republiku Srpsku jer je ona bila i davnašnja želja mnogih patenika koji nikada nisu odustali od svog naroda.

"Spoj i ljubav tog vremena i ljudi sa ovih prostora posvećen naciji i narodu, pripadništvu ovom prostoru i ovoj zemlji ovdje i nas koji danas živimo vidljiv je u onome što želimo, a to je da živimo mirno i dostojanstveno u sjećanju i gradeći bolju budućnost", rekao je Dodik.

Na grobnom polju "Hrastovi" u Spomen-području Donja Gradina danas je služen parastos za žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Za pokoj duša nevino stradalih žrtava ustaškog zločina iz pravoslavnog naroda molitvu je govorio NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, dok je molitvu na jevrejskom jeziku "Kališ" uputio rabin Isak Asijel. Molitvu za sve stradale Rome govorio je predsjednik Svjetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Dodik-Nikada-nece-biti-jasno-zasto-se-cutalo-o-Jasenovcu-242341.html